voiko tyttökisun leikata ennen ensimmäistä kiimaa?nyt kisu on jo 10-11kk vanha ja erittäin pienikokoinen(3kg) vaikka syö kuin hirvi?madotukset on tehty jne..
Muutenkin kyseinen ötökkä pelkää hirveesti kaikkea/kaikkia kun taas toinen kissamme on seurallinen?
saimme pennun maalta joten varmaan puolivilli yksilö?
Tyttökisun leikkaus?
9
601
Vastaukset
- Mimmuliinu
Minulla on 6 tyttökissaa ja 3 poikakissaa.
Tyttökissoille on aina parempi et 1 kiima kerkee tulla ja annetaan tulla. Siinä on tuskahiki MONESTI pinnasa ku haluaa heittää kisulin ikkunasta pihalle mut niinku tiedämme, ei se niiden vika ole ja meidän täytyy se kärsiä!
Eli odota että ensimmäinen kiima tulee ja eläinlääkäri sanoi minulle että ehdotonta on oottaa et kiima on mahdollisimman paljon pois ennenkuin killi leikataan.
Anna kissasi ihan rauhassa, omaan tahtiin tutustuu sinuun, villiys on verissä ja kun tottuu sinuun niin olet sen paras kaveri, näin minullekkin 1 kanssa kävi =)- KAS
mut eikai ole välttämätöntä odottaa ekaa kiimaa ja sitä nurkkiin kusemista?
En halua että tämänkusemisen seurauksena toinenkin kissa alkaa perästä merkkailla samoja paikkoja!! - Cemys
KAS kirjoitti:
mut eikai ole välttämätöntä odottaa ekaa kiimaa ja sitä nurkkiin kusemista?
En halua että tämänkusemisen seurauksena toinenkin kissa alkaa perästä merkkailla samoja paikkoja!!Kissan ensimmäistä kiimaa ei todellakaan tarvitse odotella, vaan on parempi leikkauttaa ennen sitä. Kissallasi on kertynyt painoakin riittävästi leikkaukseen (painoraja 2,5kg), joten varaa vain aika! Oman naaraani leikkautin puolen vuoden tienoilla, suosittelen varhaista leikkausikää. Jotkut eläinlääkärit kieltäytyvät leikkauttamaan tietyn ikäistä kissaa, mutta silloin eläinlääkärillä on asiasta vanhaa tietoa, kissan kun voi leikkauttaa vaikka 3kk iässä, suositeltavaa on kuitenkin vasta 5-6kk iässä ja kun painoa on riittävästi!
- kyllä
Jotkut eläinlääkärit ovat sitä mieltä, että pitäisi odottaa yksi kiima, mutta toiset leikkaavat nuorenakin. On ilmeisesti kahta eri "koulukuntaa" asiasta. Jos haluat leikkauttaa kissasi ennen ensimmäistä kiimaa, niin eikun etsimään sopiva lääkäri.
Jotkut muuten leikkaavat myös kiiman aikana, jos omistaja on tulossa hulluksi mourunan takia... :) - voi
Ei tartte olla kiimaa ennen leikkausta, kiima ei vaikuta mihinkään kasvuhormoneihin tms. Ainoastaan kiiman AIKANA ei ole viisasta leikata, siitä voi aiheutua komplikaatioita ja verenvuotoa.
http://www.sey.fi/elaintenviikko/varhainensterilointi.html - Miuku
Minulle sanottiin näin, kun kysyin pitääkö odottaa ensimmäinen kiima, ennen kuin voi suorittaa sterilisaation: "Ei siinä mitään ensimmäisiä kiimoja tarvitse olla ollut!"
Tämä minun otukseni on myös ns. villikissa. Se pelkää vieraita ihmisiä niin kovasti, että luikkii heti piiloon. Mutta minulle se on paras kaveri, ei pelkää, eikä se pelkää muitakaan perheenjäseniä, vain vieraita. Joten kyllä se siitä! - miumau
Kissani lääkäri suositteli ensimmäisen kiiman odottelua ja vasta sen jälkeen leikkaus, koska kohtu kuulemma ei ole vielä tarpeeksi kypsä muuten. Jos leikkautat ennen ensimmäistä kiimaa, voi kohtu myöhemmin ruveta kasvattamaan rakkulota ja valeraskauksia, joten parasta ódottaa . Näin siis eläinlääkärin mukaan.
- eläintenystävä
"-- koska kohtu kuulemma ei ole vielä tarpeeksi kypsä muuten. Jos leikkautat ennen ensimmäistä kiimaa, voi kohtu myöhemmin ruveta kasvattamaan rakkulota ja valeraskauksia, joten parasta ódottaa --"
Millanen lekuri oli kyseessä? Naurattaakin tommonen väite :) Sterilaatio on toimenpide, jossa poistetaan koko kohtu tai osa siitä, joten on aika epätodennäköistä, että kissalle tulisi valeraskauksia tai jotain ihme rakkuloita... :) Minusta ensimmäisen kiiman odotteleminen on turhaa kissan rasittamista. Se altistaa kissan märkäkohdulle, kasvaimille ym. Miten kohtu muka yhtäkkiä kasvaisi ensimmäisen kiiman aikana? Eiköhän se ole ihan hyvin poistettavissa jo pennultakin... Minun mielestäni on jo syytä epäillä lääkärin taitoja, jos ei suostu leikkamaan kissaa ennen sukukypsyyttä ja perustelee väitteensä sillä, että kissalle aiheutuisi siitä myöhemmin jotain ongelmia... - Myös ell sanonut
Ei tarvitse odottaa mitään kiimoja, ei siitä mitään rakkuloita tule. Eläinlääkärisi ei ole nyt pysynyt ajantasalla.
Sitä paitsi steriloinnissa voidaan poistaa myös koko kohtu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511427- 639830
- 1465574
- 1443784
- 753740
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792593