SuomiKnoppix Linux on sitten ilmeisesti virallisesti kuollut, kiitos Suomen tekijänoikeuslain. Jakelu otettiin pois jaosta kun oikeus päätti, että Linuxin videontoisto-ohjelmien sisältämät purkukirjastot ovat laittomia levittää Suomessa. SuomiKnoppixin kehittäminen loppui 2007, jonka jälkeen sitä ei ole enää kehitetty lainkaan. Lex Karpela tappoi Suomalaisen linux-jakelun.
Tilannehan on se, että laittomat kopiosuojauksen purkamiseen kelpaavat kodekit ovat edelleen mukana mm. Suomessa levitettävissä Ubuntussa ja Linux Mintissä, sekä muissakin jakeluissa, mutta nyt siten, että käyttäjä käy itse asentamassa ne rajoitetuista lisäosista (Ubuntussa restricted extras). Itsekin olen Ubuntuun ja Linux mintiin asentanut laittomat kodekit tietäen ne laittomiksi ja asensin silti. Niin tekevät kaikki muutkin Linux-käyttäjät, eli olemme oikeuden käsityksen mukaan rikollisia edelleen.
DVD-elokuvien katsominen Linuxilla on tänä päivänäkin laitonta, mutta olenpa lain voimaantulon jälkeen katsonut tuhansia elokuvia Linuxilla, eli olen rikkonut kotonani lakia iloisesti ja rikon jatkossakin sitten muuten.
Tilannehan on se, että laittomat kopiosuojauksen purkamiseen kelpaavat kodekit ovat edelleen mukana mm. Suomessa levitettävissä Ubuntussa ja Linux Mintissä, sekä muissakin jakeluissa, mutta nyt siten, että käyttäjä käy itse asentamassa ne rajoitetuista lisäosista (Ubuntussa restricted extras). Itsekin olen Ubuntuun ja Linux mintiin asentanut laittomat kodekit tietäen ne laittomiksi ja asensin silti. Niin tekevät kaikki muutkin Linux-käyttäjät, eli olemme oikeuden käsityksen mukaan rikollisia edelleen.
DVD-elokuvien katsominen Linuxilla on tänä päivänäkin laitonta, mutta olenpa lain voimaantulon jälkeen katsonut tuhansia elokuvia Linuxilla, eli olen rikkonut kotonani lakia iloisesti ja rikon jatkossakin sitten muuten.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse suojauksen kiertäminen on laillista, kunhan suojauksen kiertää laillisesti hankkimansa DVD:n "saamiseksi kuultavilleen tai nähtävilleen" (pykälä 50 a, 3. momentti). Kopiota ei saa valmistaa.
samoin mp3
Siksi toiseksi tuo alkuperäinen oikeuden päätös on täysin tumpeloitu tuomio. Sehän teki sekä Macilla että Linuxilla DVD:n katselusta laitonta puuhaa, mutta jätti Windowsin kanssa DVD:n katselun lailliseksi, koska Microsoft on maksanut lain mukaisesti kodekeista jotka tulevat Windows mediaplayerin mukana. Maksun suoritus siis erottaa toisistaan laittomat ja lailliset DVD:n katseluohjelmat. VLC player tai vaikkapa XBMC ovat laittomia, samoin kaikki muut ilmaiset ohjelmat =D
Oikeus ikään kuin alleviivasi, että ilmainen softa on laitonta kun siitä ei makseta oikeudenhaltijoille mitään korvauksia ja ilmainen on laitonta vaikka kyseessä olisi open source kodekit, eli ilmainen vaihtoehto kaupallisille tuotteille.
Hommasta tekee juridisesti täysin mahdottoman suon se, että tähän päivään mennessä oikeudessa ei ole tuomittu yhtään Linux-käyttäjää tai Mac-käyttäjää elokuvien katselusta laittomilla kodekeilla. Käytännössä yksittäisen lainrikkojan kiinnisaaminenkin on täysin mahdoton tehtävä poliisille. On siis säädetty laki, jota ei voida valvoa. Hieno homma eduskunnalta. Yleensä laki, joka on typerä tai mahdoton valvoa myös kaatuu ennemmin tai myöhemmin eduskunnan päätöksellä.
Vähän samanlainen homma kun kannabiksen kotikasvatuksen laittomuus. No joo, laitonta laissa, mutta käytännössä lähes kukaan ei koskaan jää kiinni, ellei kyseessä ole muun rikoksen takia poliisin vierailu kotona. Kannabistakin saa rauhassa kasvatella kotonaan kun ei tee siitä suurta numeroa julkisuudessa. Ennemmin tai myöhemmin kannabis on pakko jo laillistaa koska joka toinen nuori mies kasvattelee ja polttaa sitä jokatapauksessa. Suuren joukon syyllistäminen rikoksesta on tarpeetonta ja absurdia, on parempi poistaa kyseinen rikos laista sitten.
Mac OS X:ssä on laillinen DVD-kodekki mukana, ainut missä ei ole on nuo Linux-distrot, niihinkin kyllä saa ostaa sen kodekin joten ongelmaa ei sinänsä ole kuin Linuxistien asenteessa. Käyttäkään Linuxia, mutta jos haluatte käyttää jotain tekniikkaa jonka tekijä haluaa siitä rahaa niin maksakaa jos haluatte on kunnon kansalaisia ja jos teillä on periaatteena rehti peli.
Niin ja jos DVD-salaus on ongelma, niin ostakaa vain elokuvia joissa tuota ei ole tai sitten katsotte niitä muillla tavoilla, mutta toki laillisesti koska olettehan rehellisiä tietotekniikan käyttäjiä:
http://linux.fi/wiki/Headweb
Ei makseta. Asennamme kodekit lisäosista, jolloin teko ei periaatteessa ole rikos, koska kodekit eivät ole olleet jakelun mukana suoraan vaan ne asennetaan ulkomaisesta lähteestä, jossa joku muu on tehnyt rikoksen laittamalla kodekit jakoon.
Periaate ei ole Linuxin kanssa mikään rehti peli vaan se, että saamme tarvitsemamme palvelut ja tuotteet ilmaiseksi, kuten Linuxin kanssa on aina ollut tapana. Linux on vapaa, avoin ja ilmainen, näistä periaatteista ei jousteta yhtään Linux-käyttäjien keskuudessa. Mistään emme maksa mitään. Itse en ole koskaan ostanut laillista kodekkia vaan olen aina asentanut restricted extras-paketista laittoman vaihtoehdon periaatteessa Suomen lain mukaan laillisesti, vaikka edelleen juridisesti "laittomasti". Teen niin jatkossakin. Jos tekijä haluaa rahaa, niin hommatkoon rahansa muualta.
Eli olet siis parasiitti joka ei itse kykene tuottamaan mitään muille hyödyllistä mutta jolla pitäisi olla oikeus hyötyä muista?
Ketjuun voisi vastata M-Kar ja muut Linux-hörhöt, edustaako tällainen parasiittius tavallisen Linux-käyttäjän ideologiaa ja jos edustaa, miksi yhteiskunnan tulisi kuunnella tällaista muille hyödytöntä vähemmistöä mitä mitä kotikoneissaan Linuxia käyttävät ihmiset edustavat? Androidia ja palvelinohjelmistoja on turha sotkea tähän, Androidin taustalla on raha samoin kuin palvelinten pitämisessä, Linux toimii vain välikätenä noissa, mutta miksi yhteiskunnan ja sisällöntuottajien pitäisi siis kuunnella tavallista Linux-kotikäyttäjää jos hän todella on parasiitti?
Linux-käyttäjä tuottaa usein itsekin ilmaisia ohjelmistoja, eli koodaa niitä. Linux on yhteisötuote, eli yhteisö tekee ja käyttää ilmaiseksi tuotteita, joista muun yhteiskunnan ei edes tarvitse päästä hyötymään millään tavalla. Linux on suljetun yhteisön sisäistä softakommunismia. Sisällöntuottajien mielipiteillä tai yhteiskunnan käsityksillä ei ole Linux-yhteisölle mitään merkitystä. Ei vaikuta mitenkään Linuxin eikä open source-ohjelmistojen levitykseen ja tuotantoon. Yhteiskunta ei mahda Linux-ilmiölle yhtään mitään, vaan ilmaisen kulttuurin yhteisö on tullut jäädäkseen. Olemme parasiitteja kaupallisen yhteiskunnan ulkopuolella aina.
Linux-käyttäjät kuitenkin kovasti inisevät mm. siitä ettei tietokoneita tarjota riittävästi Linuxilla varustettuna eli kyllä minä näkisin niin että Windows ja Mac OS X -käyttäjiä kiinnostaa hyvin vähän Linuxistien ruikutus mutta, näitä Linuxin nimeen vannovia PC-käyttäjiä haittaa milloin mikäkin. Esimerkiksi Ubuntun bugilistan ykkösenä on se "bugi" että useampi valitsee Windowsin ennemmin kuin Ubuntun. Stallmann itkee milloin mistäkin ja syö jalastaan roskia suruunsa. Linux-käyttäjät itkevät ettei Katsomo toimi yms. eli kyllä se ennemmin on ettei sisällöntuottajia kiinnosta Linuxistien kitinät. Tunnettu pelintekijä John Carmack ei myöskään näe mitään järkeä nähdä suurempaa vaivaa tukea Linuxia koska Linuxistit ovat loisia eivätkä he halua maksaa mistään mitään.
Ei meitä linux-käyttäjiä kiinnosta vähimmässäkään määrin jos enemmistö valitsee ennemmin windows-paskan kuin ubuntun. Se kun ei ole meiltä pois mitenkään. Sensijaan windows-käyttäjillä on hillitön hinku yrittää pakottaa kaikki pelaamaan rehellisillä säännöillä ja maksamaan softasta. Linux-käyttäjät kieltäytyvät yksiselitteisesti osallistumasta peliin pelin säännöillä, emmekä maksa MISTÄÄN MITÄÄN rehellisesti. Ette mahda sille yhtään mitään.
Katsomon toimimattomuudella ei ole mitään väliä. Jos maikkari haluaa käyttää kaupallista silverlight-paskaa niin käyttäkööt. Telkkariohjelmia saa ihan tarpeeksi ilmaiseksi monista laillisista ja laittomista lähteistä.
John Carmack voi tunkea mielipiteensä perärööriinsä.
Hehee kyllä teitä kiinnostaa kun vähän väliä on keskustelua siitä ettei koneita myydä tarpeeksi paljon Linuxilla varustettuna. Ja kyllähän se nimenomaan on teiltä pois, jos Linux-koneille olisi enemmän kysyntää niin useampi valmistaja tarjoaisi useampaa eri mallia, nyt vaihtoehtoja on vähän verrattuna Windows-tarjontaan. Linux-käyttäjät on sellaisia ikuisia kitisijöitä joille Windows ja Mac OS X -käyttäjät naureskelee.
Palstalla on todettu monesti että Linux on luopumista, nyt totesit juuri luopuvasi Katsomosta. John Carmack on varsin fiksu tyyppi ja hänen pointtejaan on juurikin se ettei Linuxin tukeminen maksa vaivaa, pieni käyttäjäkunta ja loisia suurin osa.
En minä ole katsomosta mitenkään luopunut kun en ole sitä koskaan käyttänyt muutenkaan, enkä ylipäätään seuraa maikkarin ohjelmatarjonnasta yhtään mitään. Minulle on linux-käyttäjänä tasan merkityksetön asia jos joku katsomo ei satu toimimaan.
Läppäreitä on ihan riittävästi olemassa sellaisina, että ubuntun saa asennettua ja koneen rauta tukee sitä. Valmistajilla on listat yhteensopivista koneista, katsotaan sieltä malli ja sitten ostoksille.
Linux-yhteisö ei muutenkaan halua Linuxille mitään kaupallisia pelejä. Valve kokeili onneaan, Linux-yhteisö käänsi sille selkänsä, kukaan ei ostanut mitään. Linuxin Steam tuli ja unohdettiin samantien. Linux-käyttäjät koodaavat itse tarvitsemansa pelit ja jakoon ilmaiseksi.
Linux Mintissä ei tuota codeccia ole pakko asentaa. Jättää ruksin pois asennuksessa.
Hommahan menee niin, että yhteiskunnalla ei ole mitään mahdollisuuksia puuttua ilmaisen Linuxin kotikäyttämiseen, ei edes silloin kun kyse on laittomista kodekeista. Rikos on sen verran lievä, että poliisilla ei ole intressejä tutkia tekijänoikeusloukkauksenkaan alla laittomien kodekkien käyttämistä, siksi toiseksi resursseja kotikoneiden tarkastuksiin ei ole olemassakaan poliisilla.
Juridisesti menee mahdottomaksi poliisille siinäkin kohtaa, että Linux-käytäjiä ei voi edes etsintäkuuluttaa jonkun mitättömän kodekkirikkomuksen perusteella, eikä tuomiotkaan olisi millään tavalla täytäntöönpanokelpoisia ja niistä valitettaisiin heti EIT:hen joka tapauksessa, jolloin EIT kävelisi Suomen lain yli ja vapauttaisi tuomitut linuxistit heti.
Linux tulee aina olemaan piikki kaupallisen yhteiskunnan lihassa. Kaikki eivät suostu pelaamaan rehtiä peliä yhteiskunnan säännöillä, joten meitä yhteiskunnan ulkopuolelle asettuvia yksilöitä eli parasiitteja tulee aina olemaan. Linux on liian laajasti käytössä, että sitä voitaisiin laillakaan enää kieltään. Eli yhteiskunnan on vain siedettävä tekijänoikeusrikoskokonaisuus nimeltään Linux. Ilmainen, vapaa ja avoin käyttöjärjestelmä sekä tapa levittää ohjelmistoja ilmaiseksi, ilmiö, jolle yhteiskunta ei mahda enää yhtään mitään millään tavalla.
Windows-fanipojat ovat aina halunneet linuxit laittomiksi ja ovat aina hävinneet tässä asiassa ja häviävät jatkossakin. Loiset voittavat jokaisen erän, me linux-loiset nimittäin.
Mulla on tietokoneessani kymmenien tuhansien eurojen edestä ilmaisia ohjelmistoja, joista en ole maksanut mitään lisenssimaksuja koska sattuvat olemaan open sourcea ja ilmaiseksi jaossa. Näistä jokaisesta ohjelmasta olen aina jättänyt myös maksamatta alvit. Linux on aitoa alv-tulojen menetystä valtiolle, koska kaupallisista ohjelmistoista maksetaan myös 23% alvia. Minäpä olen jättänyt tuhansien eurojen edestä alveja maksamatta yhteiskunnalle, jätän muuten jatkossakin. Linux on ilmainen, sille ette mahda mitään. Alvit jää yhteiskunnalta aina saamatta kun joku käyttää linuxia kotonaan.
Mahtaa windows-miehiä vituttaa, että kaltaisiani loisia on aina vain enemmän ja enemmän tässä yhteiskunnassa kun yhä useampi siirtyy linuxiin.