mikä noutaja olisi sopiva

meidän perheeseen johon kuuluu kaksi pientä lasta. mies joka käy sorsa metsällä ja pari muuta koiraa. Mielellään sellainen rotu joka ei turhia höytkyile sisällä vaan toimii vasta ulkona.
112804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

yksi vaihtoehto lapsiystävällisenä ja toimivana rotuna tunnettu.T.Issukka

Äänestä

Teille sopisi monikin noutajaroduista. Kultaista en itse ottaisi jos metsäkoiraa haluan (anteeksi vain mutta niitä on sen verran tullut treeneissä nähtyä että ei vakuuta) mutta se on luonteensa puolesta ihanteellinen lapsiperheeseen.

Labradori on myös kivaluonteinen ja jos ottaa käyttölinjan koiran, saa vielä todennäköisesti toimivan metsäkaverin. Toki myös näyttelylinjainen lapukka voi toimia metsällä loistavasti.

Chesapeakelahdennoutaja on (minun mielestäni) paras valinta jos haluaa nimenomaan työkoiran metsälle. Pelkäksi seurakoiraksi chessiä en suosittele, se vaatii paljon toimintaa. Tulee varmasti toimeen lasten kanssa ja osaa käyttäytyä myös sisällä. Chessissä pitää ottaa huomioon vartiointitaipumus joka sillä on muita noutajia voimakkaampi.

Sileäkarvaisetkin ovat hyväluonteisia mutta minun kokemukseni mukaan aika häslääjiä. En toki väitä että kaikki olisivat kun en tunne kuin muutamia kymmeniä.

Tollerista ja kiharasta en kommentoi koska en rotuja tunne. "Helpoimpia" noutajaroduista lienevät kultsu, labbis ja sileä. Mihin tahansa noutajaan päädyttekin, toivon että löydätte kivan uuden perheenjäsenen!

Äänestä
  • sileäkarvainen noutaja on tosiaan aikamoinen häsläri,mutta tyhmä ei missään nimessä. itsellä on 2 sileäkarvaista eli kokemusta löytyy. ite käyytäny kokeissa ja harkoissa mutta tositoimessa ei metsällä/järvellä olla käyty. väitit että flatti olisi helpoimpia noutajia..öö..tuskin! flattia kouluttaessa tarvitsee pitkäpintaisuutta todella paljon,flateilla kun on tapana "sählätä" ja keskittymis kyky aika lyhyt vielä koulutus vaiheessa (kouluttajalle haaste kasvattajien mielestä). muuten aivan ihana perhe/työ koira ja suosittelen jos on aikaa koiralle ja kärsivällisyyttä. itse olen aivan ihanstunut kyseiseen rotuun!kerran kun toimii flatin kanssa on samantien menettänyt sydämen näille!! ilopillereille!

    Äänestä

  • kiharakarvaiset on kuulemma vielä enemmän häslääjiä kuin flatit! itse en voi pahemmin sanoa kun kokemusta ei ole pahemmin..

    Äänestä

  • manta kirjoitti:

    kiharakarvaiset on kuulemma vielä enemmän häslääjiä kuin flatit! itse en voi pahemmin sanoa kun kokemusta ei ole pahemmin..

    jos ajattelee metsästystä ja kastumista ym toimintaa labradori on varsin suorakäytöksinen ja lyhytkarvainen . joskin noutamisen säännöt pitää tietenkin opettaa oppii koirista kyllä helpoiten.

    Äänestä

  • Jos perheessä on jo ennestään kaksi koiraa ja lapsia niin mahtaakohan jäädä tarpeeksi aikaa kouluttaa niinkin vaativaa koiraa kuin chessietä...epäilen, samaa pätee tolleriin.
    Käyttölinjainen labradorinnoutaja hyvistä vanhemmista voisi olla hyvä ratkaisu sekä lasten että "miehen" kannalta.

    Äänestä

  • labradori kirjoitti:

    jos ajattelee metsästystä ja kastumista ym toimintaa labradori on varsin suorakäytöksinen ja lyhytkarvainen . joskin noutamisen säännöt pitää tietenkin opettaa oppii koirista kyllä helpoiten.

    mielestäni noutajista ylivoimainen (kahden koiran kokemuksella)on kiharakarvainen noutaja,sen parempaa perhe-ja metsästyskoiraa saa hakea!loistava uimari(käytetään jossain maissa pelastuskoirina)hakuinto on kova ja pyssypelkoa ei juurikaan ole.lapsiystävällinen ei saa puremaan millään.

    Äänestä

  • manta kirjoitti:

    sileäkarvainen noutaja on tosiaan aikamoinen häsläri,mutta tyhmä ei missään nimessä. itsellä on 2 sileäkarvaista eli kokemusta löytyy. ite käyytäny kokeissa ja harkoissa mutta tositoimessa ei metsällä/järvellä olla käyty. väitit että flatti olisi helpoimpia noutajia..öö..tuskin! flattia kouluttaessa tarvitsee pitkäpintaisuutta todella paljon,flateilla kun on tapana "sählätä" ja keskittymis kyky aika lyhyt vielä koulutus vaiheessa (kouluttajalle haaste kasvattajien mielestä). muuten aivan ihana perhe/työ koira ja suosittelen jos on aikaa koiralle ja kärsivällisyyttä. itse olen aivan ihanstunut kyseiseen rotuun!kerran kun toimii flatin kanssa on samantien menettänyt sydämen näille!! ilopillereille!

    jos et halua kauheeta menokonetta, niin älä ota flattia. Ne on ihan mahdottomia. Jos energiaa ei saa purettua kunnon lenekillä tms. se tuhoaa asunnon.

    kultis kuullostaisi parhaalta teidän perheelleenne.

    Äänestä

Menepäs noutajat.comiin lukemaan jos et ole jo käynyt.Kaikki noutajarodut on esitelty siellä. Siellä voit keskustelupalstalla esittää saman kysymyksen tosin kannattaa ehkä kertoa hieman enemmän että mitä rotua muut pari koiraa ovat ja olisiko teillä aikaa kuinka paljon kouluttaa ja touhuta koiran kanssa sillä tuskin mies sorsametsällä joka päivä on...

Itselläni on aivan ihan novascotiannoutaja mutta on sieltä aktiivisemmasta päästä eli tarvitsee joka päivä jotain aivotyöskentelyä eli lenkittäminen ei pelkästään riitä.

Äänestä

jos kerta meinaatte sorsastaa, niin labbis on kyllä siihen hommaan paras. lyhyt, tiheä, hylkivä turkki, helppo kouluttaa, nouto vahvasti luonteessa jne.. suosittelen. Itselläni on metsästys/käyttölinjainen labradorinnoutajanarttu, enkä voisi parempaa koiraa edes kuvitella

Äänestä

kultainen noutaja on sopeutuvainen koira.. ja muutenki noutajana toimii hyvin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koira kuume kirjoitti:

meidän perheeseen johon kuuluu kaksi pientä lasta. mies joka käy sorsa metsällä ja pari muuta koiraa. Mielellään sellainen rotu joka ei turhia höytkyile sisällä vaan toimii vasta ulkona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu