Kytkettynä ollut, vajaa kolmivuotias tanskandoggi-uros lipesi vaarallisesti sitä ulkoiluttamassa olleen emännän otteesta torstai-iltana Helsingin Mellunkylässä.
Koira säntäsi Naulakalliontietä polkupyörällä kulkeneen 11-vuotiaan pojan kimppuun. Se puraisi poikaa korvaan ja raajoihin.
Tapauksen näki pojan 13-vuotias sisko, joka juoksi veljensä avuksi. Koira puri pahoin myös häntä. Tyttö sai vammoja raajoihinsa.
Koiran emäntä ryntäsi rauhoittamaan doggia, mutta se puri häntäkin.
Uhrit joutuivat hakeutumaan sairaalahoitoon.
Sisaruksilla pahat vammat
Sisarukset joutuivat jäämään sairaalaan. Iltalehden tietojen mukaan heidän vammojensa hoitaminen vaatii leikkausta. Tiettävästi myös luita on poikki. Hengenvaaraa ei lapsilla kuitenkaan ole.
Hyökkäilynsä jälkeen koira oli jolkottanut kotitaloonsa. Paikalle hälytetty poliisi lopetti koiran ampumalla neuvoteltuaan asiasta ensin kahden eläinlääkärin kanssa.
Tapauksella oli useita silminnäkijöitä.
Erityisesti lähistöllä asuvien sisarusten kaverit järkyttyivät suurikokoisen koiran käytöksestä.
Käytös yllätys emännälle
Tapaus on Helsingin poliisin tutkittavana.
- Koira oli ollut nykyisellä emännällä vasta vähän aikaa ja sen aggressiivinen käytös oli yllätys järkyttyneelle emännällekin, kertoo tutkinnanjohtaja, komisario Vesa Löppönen Helsingin poliisista.
Toistaiseksi on auki johtaako tapaus rikostutkintaan.
- On mahdollista, että tämä on vain onnettomien tapahtumien summa, kuvaa tutkija, ylikonstaapeli Matti Kare.
- Siinä tapauksessa korvausvaatimus tulee sille, jonka hallussa koira tapahtumahetkellä on ollut, Kare sanoo.
Purrut ihmistä ennenkin
Iltalehden tietojen mukaan kyseisen tanskandoggin tausta ei ole täysin puhdas. Sen tiedetään purreen ihmistä ennenkin.
Koiran omistaja on Keski-Suomessa asuva nainen. Hän oli aikaisemmin antanut koiran alaikäisen tytön kasvatettavaksi, joka oli asunnonvaihdon takia joutunut palauttamaan koiran takaisin omistajalle. Naisen ja kasvattajan välillä oli ollut koiran osalta eräänlainen osaomistussopimus.
Nainen oli etsinyt koiralle uuden kasvattajan, jonka hallussa koira oli Mellunkylän tapauksen aikaan.
Omistaja hyötyi koirasta astuttamalla sillä narttukoiriaan.
Ei aggressiivinen koirarotu
- Aggressiivisuus ei kuulu tanskandoggin luonteeseen, kertoo Suomen Tanskandoggi ry:n puheenjohtaja Teija Salmi-Aalto.
- Tiedän 30 vuoden tanskandoggi-kokemuksellani doggin voivan leikkiä rajustikin, mutta äksyilijöitä ja karkailijoita ne eivät ole. Eri asia tietenkin on, jos koira on sairas. Joskus kodinvaihto voi stressata vanhempaa koiraa niin, että se laskee hyökkäyksen olevan paras puolustus.
- Rotuna se on herkkä ja ihmisiä kohtaan pidättyväinen.
Tanskandoggi voi kasvaa säkäkorkeudeltaan 90 senttimetrin ja painoltaan 90 kilon suuruiseksi.
aika kauhea tapaus...nyt meitä koiraihmisiä taas vainotaan,näin uskon.pidetään kuitenkin lippu korkealla!
Iltalehti 30.8.2004
3
423
Vastaukset
- Riva
oli muistaaksen doggi palautettu kasvattajalle...en ehdi tarkistaa missä se oli ja oliko edes sama rotu.
Palataan........ - Dober
Taas on näköjään iltis joissakin asioissa väärässä...
Koira oli alaikäisellä tytöllä, joka ei muuttuneiden olosuhteiden takia sitä voinut pitää. Hän pyysi kasvattajalta lupaa koiran lopettamiseen mutta kasvattaja ei lupaa antanut. Koira on siis ennenkin purrut ihmisiä. Koira palautui kasvattajelle, joka myi koiran eteenpäin, eli tälle jolla ollessaan se puri. Hänellä koira oli ollut vasta päivän. Ja muuten, kasvattaja ei ole kiski-suomesta vaan Kymenläänin alueelta.
Missä on kasvattajan vastuu? Omalla kokemuksella voin kertoa että tämä kasvattaja ohiukan leväperäinen. Raha on kaikki kaikessa. Kasvattaja ei ole töissä, hänen miehensä ei ole töissä. Heillä on jonkinnäköistä alkoholiongelmaa yms.
Asiasta on keskusteltu myös lemmikkipalstoilla päivän peilissä. Mikäli joku haluaa tietää enemmän tästä tapauksesta niin laittakoon s-postiosoitteensa palstalle, kerron lisää. mm kennelin nimen yms.- Ruska
Eipä taida iltiksen toimittajat olla ainuita jotka väärää tietoa levittävät, myös Dober näyttää sitä tekevän. Toivottavasti sinulla on kirjallista faktaa noiden sinun törkeiden väitteiden tueksi. Ymmärräthän sen että nettikeskustelujakin voidaan käyttää todisteina. Kunnialoukkaus syytteitä on nostettu vähemmästäkin kuin perättömistä alkoholisti syytöksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511447- 639900
- 1495597
- 1443794
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403388
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 652815
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603