Osaako joku viisas kertoa mikä voisi olla vikana kun klapikoneen moottori ei lähde pyörimään? Kun painaa nappia pitää sellaista suhisevaa ääntä mutta ihan kun ei käynnistyisi. Kyseessä siis sähköinen vehe.
klapikoneen moottori ei pyöri?
20
25131
Vastaukset
- Mikko I
Kondensaattori rikki ja yksi vaiheista pois pelistä jolloin ei jaksa käynnistyä.
- Klapiklapi
Kun on vain 1-vaihe sähköä niin entä sitten?
- . nb. bn.mn mn
Joo
Ilmeisimmin kondensaattori. Halpa osa, vaihtaminen maksaa tietenkin, koska ei saa itse vaihtaa. Eti joku korjaamo, joka enenpi yleiskorjaamo ja korjailee kaikenlaisia laitteita. Korjaamot muuten menee pian lomille, niitä työllistäneet kaikenmaailman ruohonleikkurit jne keväällä, vois oll hyvä sauma nyt. - hölölöö
Saattaa olla ihan vaan liian ohut roikkakin.
- HonoLulu
Sama vika. Hercules- klapikoneeni (kinkkipeli Bauhausista) oli pari vuotta ulkoilmassa huonossa korjuussa (purukasan sisällä, huh). Kiinalaisten "laatukonkka" vissiin tykkäsi kyttyrää, mittari näyttää n. 600pF. Pitäisi olla 30µF. Eli das ist kaputt! Täytyypi tilata netistä tuollainen 30µF/450 V käynnistyskondensaattori. Vaihtoon tuskin mitään huippuammattilaista tarvitaan (no, itsellä on alan koulutus joten tuollainen homma on helppo). Kaiken varalta laitteen johto ei tietty saa olla kytkettynä verkkoon vaihdon aikana. Muoviboxin (se jossa on virtakytkin) kansi auki (neljällä ristipääruuvilla). Kontaktit irti konkasta. Kondensaattorin kiinnitys irti ("kiinnitysvanne" yhdellä ristipääruuvilla). Vanha konkka pois ja uusi tilalle. Kondensaattori ei ole edes napainen (polarized) joten johtoja ei voi edes laittaa "väärinpäin".
- Anonyymi
Osaisikohan joku kertoa, onko mitään hyötyä, jos laittaa 30 mikrofaradin konkan tilalle vaikka 50 mikrofaradin konkan? Ja sekö on siis käynnistyskondensaattori halkomakoneessa?
Mikä on käyntikondensaattori? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaisikohan joku kertoa, onko mitään hyötyä, jos laittaa 30 mikrofaradin konkan tilalle vaikka 50 mikrofaradin konkan? Ja sekö on siis käynnistyskondensaattori halkomakoneessa?
Mikä on käyntikondensaattori?google tietää parhaiten, mitä seuraavaksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaisikohan joku kertoa, onko mitään hyötyä, jos laittaa 30 mikrofaradin konkan tilalle vaikka 50 mikrofaradin konkan? Ja sekö on siis käynnistyskondensaattori halkomakoneessa?
Mikä on käyntikondensaattori?Ei parane mennä vaihtamaan pienempään eikä suurempaan kondensaattoriin, sanoi sähköliikkeen mies. Samat arvot kuin alkuperäinenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaisikohan joku kertoa, onko mitään hyötyä, jos laittaa 30 mikrofaradin konkan tilalle vaikka 50 mikrofaradin konkan? Ja sekö on siis käynnistyskondensaattori halkomakoneessa?
Mikä on käyntikondensaattori?50 kestää rasitusta paremmin vaihdoin telkkariinki 3 kertaa suuremmalla fararillla olevan konkan kun vain muut arvot täsmää...toiminu jo 7 vuotta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
50 kestää rasitusta paremmin vaihdoin telkkariinki 3 kertaa suuremmalla fararillla olevan konkan kun vain muut arvot täsmää...toiminu jo 7 vuotta
vaihdoin 30uF tilalle 100 uF ja klapikone kyllä lähti toimimaan kuin raketti, mutta samalla kondensaattori kuumeni kerta ajosta tulikuumaksi. Eroa entisen 450V sijaan tässä uudessa lukee 250V ja tässä on ilmeisesti osasyy kuumenemiseen.
- Outoa
Honlilulle: Onko autosikin aina säilössä purukasassa?
- jokaa
Vaihto ei auttanut, ehkä lämpölaukaisin, tai joku löysäliitos, tai alumiinikäämivika. Pitää sirinää katkaisijaa painettaessa; sähkö kulkee johonkin.
- klapikone.s.t.r
Itelläkin surisee vaan nappia painettaessa ja tuulettinestako antaa alkuvauhdit niin käynnistyy. Saas nähä auttaako konkan vaihto....99e sikapäivien 5t kampe kyseessä joka pelittänyt jo 5vuotta mut nyt alako oikkuileen ku kesän oli ulkosalla pressunalla
- Halkomaan
Sama homma. Maxpower molempiin suuntiin halkova, urakkamalli Motonetista, n7 vuotta vanha. Surisee vaan, yrittää kyllä lähteä pyörittämään, mut ku ei. Auttaako konkan vaihto tommoseen?
- suattaapiollataisite
saattaa olla laakeri jumissa
- Muutamankorjannut
Jos käynnistyy moottorin tuulettimesta ruuvimeisselillä tai tikulla tms. avittamalla, niin vaihda konkka ja kone toimii taas kuin uusi.
- Anonyymi
Katso hiilet,jos vaikka kuluneet loppuun ja startti konkka kannattaa uusia,jos on. Ei ole kalliita osia.
- Anonyymi
Hei,
kuka sai vian korjattua tai korjautettua?
Oliko kondensaattori vai liian ohut johto vai mikä?- Anonyymi
Sama asia kiinnostaa, sama vika näyttää olevan monessa eri klapikoneessa. Onko vika korjautunut vain konkan vaihtamalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama asia kiinnostaa, sama vika näyttää olevan monessa eri klapikoneessa. Onko vika korjautunut vain konkan vaihtamalla?
Akseli jumissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771