Hei,
Näin Sotkamoon muuttoa harkitsevana olisi mielenkiintoista saada kommentteja muutamista asioista.... Eli miten terveyspalvelut toimii, pääseekö lääkäriin kohtuullisella varoitusajalla? Ja sit kunnan asunnoista. Onko jokin osoite ihan nounou, ei kannata muuttaa misään nimessä? Missä yksityiset ilmoittelee asunnoistaan? Ei ole montaakaan sattunut silmiin vai mahtavatko mennä tutun tutuille?
Sotkamoon muuttoa harkitseva
21
4701
Vastaukset
- sotkamoon
Moikka!
Sotkamo on hyvä paikka asua, sopivan rauhallinen muttei liian. Terveyspalvelut toimii julkisella tasolla ok:sti, mutta hieman talvisin parantamisen varaa influenssa-aallon aikana. Yksityiset lääkäripalvelut eivät täällä onneksi maksa maltaita, ja muutenkin hinnat esim. ravintoloissa ovat paljon Etelä-Suomen tasoa halvemmat.Älä missään mene Hakataloille asumaan, epämääräistä ja vähäosaisten asuinaluetta. Makkosenmäki täynnä penskaperheitä, Tiilitörmän, Ylikylän ja Saha-alueen sekä keskustan ja toki Leivolankylän asuinalue on viihtyisää ja mukavaa. Vuokatti on oma alueensa, siellä en ole asunut 30 vuoden aikana kertaakaan. Parhaimmat kokemukset olen saanut Pirttijärven rannassa asuessani Hirvenniemellä. Oikein leppoisa seutu ja kaikki tarvittava lähellä. Olen siis syntyperäinen sotkamolainen.
Nettiasunto.com ja jokakoti.fi, sieltä löytyy sotkamolaisten asunnot. Kyllä Sotkamoon kannattaa tulla, tervetuloa!- Peräkylän mies
Siinä meillä malliihminen!Oot vissiin tosi hyväosainen ja fiksu tyyppi.Pidät lapsista ja arvostat muita ihmisiä.Toivottavasti kukaan ei joudu asumaan lähelläsi ja kanssasi!
- Nipsukk
Kiitos kommentistasi! Pitää katsella noilta seuduilta tarjontaa. Vuokatista asuinalueena olisi myös mielenkiintoista saada kommentteja!
- hilipappa.v.73
Vuokatissa asuin vuoden, mutta muutin lähemmäs keskustaa. Tällä hetkellä asun omakotitalossa Akkoniementiellä (keskustassa) ja on mukava olla! Kannattaa tutustua Google auton kuvaamiin katuihin Sotkamossa, niin oppii seutua jos olet kauempana. Jotenkin ankeampaa seutua Vuokatti, tosin urheilijoille hyvää seutua. Vaikka meille aktiivisille ihmisille löytyy myös harrasteita keskustampaakin.
Vuokatissa Vaarat usein estävät sateen pääsyn edemmäs ja siellä sataa keskustaa useammin, vaikka eihän se edes sijaitse kaukana Sotkamon keskustasta, mutta merkitystä sillä on. Jotenkin oudompaa aluetta se Vuokatti, keskustassa ihana kun kaikki on lähellä mitä tarvitsee ja on rauhaisaa silti. Vuokatissa aina rekat ajavat yms. - maya5
Vuokattiin muutin neljä vuotta sitten muuttaessani Sotkamoon.
Lapsiperheenä arvostan hyvää ja toimivaa koulua sekä päiväkotia. Näistä Vuokatille täydet plussat! Samoin asuinalueet (asuimme rivitalossa jonkin aikaa ennen kuin muutimme omakotitaloon) ovat miellyttäviä, nk. "huonoja alueita" ei ole minun korviini ainakaan täältä kiirinyt.
Palvelut ovat kohtuuhyvin saatavilla; toki neuvola-, lääkäri-, kirjastopalvelut ovat Sotkamon keskustassa. Kaikki sosiaali- ja terveyspalvelut ovat meidän perheen kohdalla toimineet kyllä nopeasti ja vaivattomasti. Voi mennä useampikin viikko, ettemme edes käy Sotkamon kirkonkylällä kun kaikki tarpeellinen (lähinnä kauppa, harrastusmahdollisuudet, uimahalli, parturi,otto-automaatti) löytyy Vuokatista.
Sotkamoon, Vuokattiin, muuttoa en ole katunut kertaakaan. Suosittelen! - eila-ja-aki
Vuokatissa oli jollain tapaa elotonta asua, keskustassa on elämän vilinää ja omanlainen hieno tunnelma, tuntuu että Vuokatti oli vain pentulaumoja täynnä, jotka tekivät piruutta. Keskustassa on sivistyneempää meininkiä, Rauramolla, Leivolankylällä ja Hirvenniemellä on myös hyvä olla. Nimimerkillä Vuokatista muuttanut Hiukan rannan lähelle :)
- hoosianna69
Älä muuta!joudut maksamaan kymmenyksiä paikallisen pesäpallo seuran pystyssä pitämiseen. Kunnalta menee puolet kassasta siihen. Keski- aikaan, katollisen kirkon valta ei ollut mitään verrattuna tuohon, super-jymy uskonto houruun.
- Tuuli
Olen itse paluumuuttaja. Aluksi asuin pari vuotta vuokralla rivitalossa Vuokatissa. Ei valittamista. Iloitsin joka päivä lapsiperheiden näkymisestä. Kaikki liikuntapaikat lähellä. Kotiportailta pääsin hiihtoladulle.
Sitten ostin pienkerrostalosta asunnon ihan kirkonkylän keskustasta. Kaikki on kävelymatkan päässä, paitsi uimahalli 6km.
Jotenkin on tullut sellainen mututuntuma, että eläkeläiset ovat kerääntyneet kirkonkylän keskustaan ja lapsiperheet Vuokatin alueille. Ei valittamista minulla.
Kunnalliset palvelut pelaavat hyvin. Kulttuuriasioihin olen paneutunut ja eri alojen harrastamista löytyy siltäkin saralta. Liikunta-- ja urheiluhan täällä on erinomaisessa kunnossa.
Olen ollut tyytyväinen muuttooni Sotkamoon.
Tervetuloa! - keskustalle-hurraa
Turvallisempaa on asua keskustassa, Vuokatissa on aina enemmän onnettomuuksia, kuten kolareita tai murtovarkaita. Jos liikunta ja urheilu on lähellä sydäntä suosittelen Vuokattia. Kyllä lapsiperheitä asuu keskustassa ja Salmelan koulu (ala-aste) on Sotkamon paras ala-aste. Yläasteelle menee bussit keskustasta Vuokattiin Tenettiin ja lukio on keskustassa kirjaston vieressä. Kyllä minä kannatan keskustaa, elämä on lupsakkaampaa ja eloisampaa täällä kuin kiireisen täyttämässä Vuokatissa.
- Maalle muuttanut
Vuokatista tulee ja on jo tullut ylitiheä sekä levoton matkailijaslummi, jossa on ylihintaisia tontteja sekä asuntoja. Alle 200 000 et saa omakotitaloa. Me ostéttiin 12 km Vuokatista 140 000 euron talo, jonka tontti on useita hehtaareita. Ei ole kaduttanut hetkeäkään. Valokuitu toimii ja autolla pääsee asioille., Joko Kajaaniin, Vuokattiin tai Sotkamoon
- harkinta loppui
- jousi mies
Tule Lentiiraan on ihana paikka jokasuhteessa.
- aila-m.
Lentiiraan mene hyttysten syötäväksi, asuin aluksi Vuokatissa, muutin keskustaan. Siellä asuin koko työikäni ja nyt eläkkeelle muutin 2km keskustasta Kuhmoon päin järven rannalle. Ei ollut keskustassa valittamista, kaikki tarvittava lähellä ja harrastusmahdollisuudet myös. Nyt on mukava asua järven rannalla, naapureita täälläkin on, mutta seutu on rauhallinen, lähellä Himmeliä (vanhainkoti). Täällä päin on tietääkseni omakotitaloja myytävänä.
- kepulaisisändä
Täällä Lentiirassa saa talon ilmaiseksi muuttajat myös muita etuja on.
- eikaiilmasekskai
Talo ilmaiseksi? Untako oot nähnynnä?
- tosion4
Ei kannata muuttaa, Sotkamohan on täysin saastunut paikka ja siellä asuu vaan itsekkäitä kusipäitä!!!
- junantuoma1
Eikö nämä itsekkäät kusipäät ole muualta tulleita? Harvoin tapaa paljasjalkaista sotkamolaista.
- 980a
Liity heti kepun niin pääset asioistasi eteenpäin helposti.
- hohhhoijaaaa
Tunnistan heti, että täällä negatiiviset kommentit on kirjoitettu hakatalon kelatukia saavien asukkaiden toimesta..
- sbn567
Ei missään nimessä kannata muuttaa kun siellä on niin paljon niitä talvivaaran myrkky kaasuja ja kaikki järvet ja luonto muutenkin on pilattu sen kaivoksen takia. E i muuta kun koko talvivaara ajaa nurin
- sbn567
Ei missään nimessä kannata muuttaa kun siellä on niin paljon niitä talvivaaran myrkky kaasuja ja kaikki järvet ja luonto muutenkin on pilattu sen kaivoksen takia. E i muuta kun koko talvivaara ajaa nurin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713