Semmosta tässä mietin, kun ostin maalta vanhan talon. Siinä on pari hehtaaria peltoa, joka on aivan suomaata. Pelto on vuokrattu paikalliselle maanviljelijälle, mutta hän kuulemma aikoo laittaa hanskat naulaan parin vuoden sisallä.
Tarkoituksena olisi istuttaa pelto koivulle. Mutta olen siinä aivan "käsi", en tiedä puiden istuttamisesta mitään.
-kuinka paljon koivuntaimet maksaa
-mistä niitä voi ostaa
-kuinka taajaan niitä istutetaan
-paras vuodenaika istutukseen
-hies- vai rauduskoivu, onko väliä
-kasvaako taimkkoon heinikko, miten taimia voi suojata
Onko vielä jotain muuta huomioitavaa?
Jos joku viitsii vastata, niin kiitos oikein paljon.
Tarkoituksena olisi istuttaa pelto koivulle. Mutta olen siinä aivan "käsi", en tiedä puiden istuttamisesta mitään.
-kuinka paljon koivuntaimet maksaa
-mistä niitä voi ostaa
-kuinka taajaan niitä istutetaan
-paras vuodenaika istutukseen
-hies- vai rauduskoivu, onko väliä
-kasvaako taimkkoon heinikko, miten taimia voi suojata
Onko vielä jotain muuta huomioitavaa?
Jos joku viitsii vastata, niin kiitos oikein paljon.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ihan helpiommasta päästä tuo kohde...rauduskoivu ei suolla menesty ..hieskoivu ei kasva kunnolla missään ja korkeintaan kuitupuuksi.
Helpoimmalla pääset, jos joku jatkossa vuokraa heinämaaksi 200-300 eurolla ha vuosi
Paikalliselta mhy:ltä voit tilata taimet, hinta riippuu taimen koosta, kysy myös voitko saada kemera-tukea, heinä torjutaan yleensä mekaanisesti.
sanoisin, että istutus ilman ongelmia, tarkoitan myyrä tuhoja maksaa noin 1000-1500€ /ha ( sis taimet, heinien torjunta kemiallisesti ja mätästys (lisä kuluna terveys lannoitus joka ylensä on pakko tehdä) noin 350€/ha, jos kasvupaikka on suota, mutta halla riskin ohellakin vaihtaisin hieskoivun juurikin kuusen taimiin, voisi saada joskus rahaakin tukkimetsänä. Mutta varmasti töitä teettää saada se kunnon taimikoksi
Katsoppa osoitteesta mhy.fi paikallisen alueneuvojan yhteystiedot. Hän osaa vastata kaikkiin noihin kysymyksiin ja neuvoa paikanpäällä muutoinkin esim. oikeassa puulaji valinnassa. Yhdistykselle työskentelee kaivinkone urakoitsijoita jotka hallitsee oikean muokkaustavan maaston mukaan.
Varaa myös tuhti nippu euroja sillä paikalliselle alueneuvojalle soiton jälkeen alkaa laskuja ropista siihen tahtiin että ei kannata suotta odottele tulevaisuudessa isompia tuloja tuolta peltoläntiltä.
Laita vaan koivulle. Älä suotta odota isompia tukki tuloja vaan myy rohkeesti energiapuuksi klapien tekijöille tai hyödynnä itse polttopuuna. Minä ehkä koittaisin koivu kuusi sekoitusta järjestyksessä, ensi koivu parivuotta ja kuusta. pidä heinät kurissa ja sopivasti lannotetta.
Kaivata pieniä ojia 10 m välein,metsittyy varmasti luonnostaan.Sitä ei voi estää.
Meillä kävi mhy mies ja sanoi että nyt saat taimet ja myrkyt ilmatteeks.Eli ei maksa paljon.Kannattaa laittaa näreelle ettei hirvet syö ja pelto on liian rehevää männylle.Toinen vaihtoehto on koivu jos itse hakkaat ja myt halot pääset palkoille.
Puulajivalinta on paikkakohtaista. Itse laittaisin hieskoivua jos paikka on liian märkä raudukselle. Pellon metsitykseen saa tällä hetkellä (tulevaisuudesta ei tietoa) kemera-tukea ( http://www.metsavastaa.net/tuet_taulukkonametsanuudistaminen ) etelässä:
* 20 % maanmuokkaukse kustannuksesat
* 20% istutuskustannuksesta
* Taimet kokonaan
* Taimisuojat kokonaan
* Torjunta-aineet kokonaan
Rauduskoivun taimet maksavat noin verottomana noin 35 senttiä kappaleelta (valtiolta saa rahat tukena). Koivuja istutetaan 1600 kappaletta hehtaarille. Istutus maanlämmettyä toukokuun lopulla. Peltoa pitää yleensä heinätä (tai torjua pintakasvillisuuta muuten - aiheesta lisää http://www.puuntuottaja.com/pintakasvillisuuden-torjuntaa-taimikossa/ ).
en usko, että saat kemeratukea. sitä varten tulee olla metsähoitosuunnitelma virallisella taholta konsulttihommana ostettuna. ei ole ilmainen ja ei kannata paria hehtaaria varten hommata, joten unohda noi tuet.
lisäksi voit unohtaa kaikki verottomat hinnat, koska et ole ammattiviljeliä, etkä alv-rekisteröitynyt, kuten metsänomistajat (=maanviljelijät) noin yleensä.
-- minä puolestani ehdottaisin , että ota kaivinkone muutamaksi päiväksi töihin ja laita järvi siihen suonpaikalle, niin saat siihen sitten rakennusluvan ja oman mökin aivan veden äärelle , istuta taimenta siihen järveen
hyvin märkä istuta vesimeloniaa
Kemeraa saa ilman metsäsuunnitelmaakin (10% pienempänä).
Suomaalle turha yrittää istuttaa raudusta, hieskoivua korkeintaan.
Jos ympäristössä on siemenpuiksi käypiä koivuja, paras tapa yrittää
on luont. Muokkaus heinäkuussa ennen koivun siemenen irtoamista.
Jos pelto on tarpeeksi märkää, voi metsitys onnistua ilman muokkaustakin
esim. ojat tukkimalla .
Tuki pellonmetsitykseen on loppunut, hain sitä nimittäin viimeisenä vuonna kun sitä vielä sai eli joku 2008 tai 2009.
Glyfosaatilla ruiskutus, kaivurilla ojitus ja mätästys. Kyllä siinä jotain kasvaa hyvin tai huonoti
Me haimme pellonmetsitykseen kemeraa 2012 lopussa ja saimme rahat tilille nyt kesällä 2013 projektin päätyttyä. Vielä tänään (30.10.2013) ei ole tullut uutista kemeran muuttumisesta => suunnitelmat sisään metsäkeskukseen ja toteutus parin vuoden sisään.