Jos viranomainen ei noudata sääntöjä, joiden valvoja hän/systeeminsä on, syyllistyykö hän/systeeminsä rangaistavaan tekoon?
Kun yksittäinen viranhaltija "sooloilee", saako hän kaiken anteeksi, jos esimiehet häntä säestävät?
Nyky-Suomessa kysymys vesittyy tietenkin, kun aletaan pohtia, kuinka pitkälle sääntöjä voi venyttää säästöjen nimissä..
Kun yksittäinen viranhaltija "sooloilee", saako hän kaiken anteeksi, jos esimiehet häntä säestävät?
Nyky-Suomessa kysymys vesittyy tietenkin, kun aletaan pohtia, kuinka pitkälle sääntöjä voi venyttää säästöjen nimissä..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Virkavelvollisuuden laiminlyöntihän on kyseessä. Harvoin vain Suomessa pomoja pistetään kuseen. Alainen hakee pomon hyväksynnän, mutta jos juttu paljastuu, niin pomo kiistää ja pääsee kuin minkki tarhasta.
ei valvo lastensuojelun toimintaa on se niin päin pe***ttä,varmaan muuallakin mutta Turku on kiistaton ykkönen osaamattomuudessa ja taitamattomuudessa.
kansa sitten kärsii ja suurin osa vielä propagandaa uskoo että kaikki toimisi kuten pitäisi.
rahasta ei ole kyse, sama kuinka monta viranomaista toistensa päitä silittelee, ei ne koskaan virhettä myönnä.
Virkaloisia ei kait suoranaisesti valvota. Valvonta tapahtuu kaiketi työpaikan esimiesten toimesta. Esimiestyöskentely on samanmoista kuin kaikkialla muuallakin, kaikissa on vikaa on tapahtunut vääryyttä taikka ei. Nuhteessa pito provosoituukin lainkäyttöön kohdistuvaan, joten loppujenlopuksi kaduntallaajassa se vika on.
Ainahan voi virkaloiseta voi valittaa, mutta valituksiin vastataan jotain muuta niiltäosin kun epäasiallisuuksia on tapahtunut ja tulkinnanvaraisissa jutuissa virkaloisen eduksi.
Käytännössä esim. poliisin pitää tappaa ennnen kuin asiaa tutkitaan.