sheltti 6kk korkeus 45cm

sheltti poika

Mittasin meijän sheltti pojan korkeuden ja sain 45cm. (En kyllä tiedä miten hyvin tuo mittailu onnistu, mutta noin pari kuukautta sitten oli noin 42cm...) Shelttimme on nyt puoli vuotias niin mahtaakohan vielä kasvaa kuinka? Muutenhan sillä ei meille mitään merkitystä ole että minkä korkuinen koirasta tulee, mutta mielenkiinnosta kyselen :)

5

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hupsistakeikkaa...

      Mistä kohtaa tuon mitan otit? Päänpäältä ilmeisesti ;) Onko pentusi suvussa isokokoisia yksilöitä?

    • 11+1+

      Kyllä voi olla ihan säkäkorkeus mutta silloin sanoisin että kasvaa pienen collien kokoiseksi . Oma collie narttuni on 52 cm korkea ;)

    • sheltteilijä

      kasvaa ehkä 2-3cm vielä :)

    • defsaf

      Koira on jo aikalailla aikuismitoissaan, oma shelttiurokseni kasvoi 42 sentistä vielä kolmen sentin verran toiseen ikävuoteen asti.

    • sheltti poika

      Vielähän tuo venähti muutaman sentin. On nyt 49cm :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      68
      3076
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      25
      1940
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      272
      1537
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      99
      1515
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      258
      1167
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1068
    7. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1044
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      79
      1036
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1020
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1003
    Aihe