Yaris 2006 ja ihmekolina

yaris ollut vajaa vu

Ajettu vajaat 30000 km ja nyt kun tulin pihaan niin vähän ennen pihaa kuulu tyyliin sellanen rahina kuin olisi pakoputki raahautunut maata pitkin,tarkistin heti pihassa niin mikään ei roikkunut maassa mutta ääni oli sellanen kuin pakoputki raahaa maata.Kiitoksia jos laitatte että mikä mahtaa olla vialla?

4

287

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylänseppä

      Heitän ihan lonkalta, kun noilla tiedoilla voi olla melkein mitä tahansa, että olisko kivi mennyt jarrulevyn ja suojapellin väliin?

      Tuon voi helposti todentaa nostamalla tunkilla jokaisen renkaan erikseen ylös ja pyörittelemällä renkaita.


      Lisätestailet sitten vaikka näillä menetelmillä:
      - Aja hiljaa ovi auki ja kuuntele tai laita joku muu kuuntelemaan mistä suunnasta ääni kuuluu.
      - Liikuta autoa ilman että auto on käynissä, kuuluuko ääni silti?

    • flintstones tietää

      Älä tee mitään vaan aja. Syy on irtokivi jarruissa. Älä tee mitään vaan aja. Joka autoon eksyy joskus irtokivi ja se lähtee itsekseen/kuluu pois kun vaan ajaa. Jarrut toimii ihan normaalisti . Joskus kivi on jäänyt myös koneen/rungon/vaihdelatikon väliin ja pitää tosdella kovaa ääntä kun ääni johtuu auto käynnissä/rullatessa/vedossa/tyhjällä käynnillä koriin. Usko vanhaa automiestä älä ilkkuvia keskenkasuisia/elämää elämättömiä irvileukoja.

    • Nippondenzo

      Ei voi olla muuta vikaa kun sun päässä. Tojotassa ei vikaa ole! Sen Nippondense ja Kiala ovat useasti todenneet! AE111 on pelle.

    • hanki apua heti

      Sinä se jaksat tuota samaa vanhaa sontttaa kirjoitella vuodesta toiseen. Käyttikö se vanha ukko coronall asinu ahyväkseen useinkin? Siitä olet saanut tuon sairaalloisen Toyota vastaisuus sairauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1445
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      105
      1400
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1345
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1228
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1086
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1064
    7. 71
      1054
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      921
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      766
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      734
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      666
    12. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      48
      642
    13. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      632
    15. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      608
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      595
    17. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      559
    18. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      558
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      93
      523
    Aihe