James Herriot

Martsu

Englantilaisen eläinlääkärin tuotanto ensimmäisestä aloittaen (Kaikenkarvaiset ystäväni). Parasta mitä koskaan lukenut. Kootuista kirja Elämäni koirat saa pokerin pettämään paatuneeltakin, itkua ja naurua tulee väkisinkin. Teksti on lämmintä, avointa, Yorkshiren maisemat voi lukiessaan nähdä, ja maalaisia eläimineen tulee joka kerta ikävä, kun lukemisesta pitää taukoa. Mielenkiintoa lisää aika ennen penisilliinin keksimistä. Tv-sarja on julkaistu dvd:nä, kirjoja se ei voita, vaikka näyttelijät rooleissaan täydellisiä. Molempia voin suositella kaikille eläinrakkaille. :)

1

261

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se Pirre esim

      Ihan sama koskee Herriotin pakinakirjaa Elämäni kissat. Voi vietävä, on tullut pirautettua monet itkut ja naurettua pakahduksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      349
      2803
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2254
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1822
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1115
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      944
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      747
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      46
      628
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      581
    Aihe