Omia juomiahan ei saa NAUTTIA anniskelualueella, mutta entä jos asiakkaalla on avaamaton tölkki tai pullo ? Jos hlökunnalla on oikeus poistaa asiakkaalta omat juomat, voiko nämä palauttaa asiakkaalle hänen poistuessaan anniskelualueelta vai täytyykö ne hävittää? Saako anniskelualueella nauttia omia alkoholittomia juomia?
Jos asiakas kaataa omaa olutta tuoppiin ja nauttii sitä anniskelualueella, voiko siitä jäädä kiinni ja mitkä ovat seuraukset tästä?
Jos asiakas kaataa omaa olutta tuoppiin ja nauttii sitä anniskelualueella, voiko siitä jäädä kiinni ja mitkä ovat seuraukset tästä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei saa nauttia. Omien juomien juomisesta poistetaan baarista ja ehkä väliaikainen portti. Vaikka henksu ei huomaisi että kaatelet oma kaljaa mukiin, tulee toinen asiakas käräyttään sut. Alkoholit jätetään narikkaan tai tiskin taakse. Riippuu raflan käytännöstä. Ne palautetaan kun poistut, jos itse muistat ne. Jos et muista, ne jää sitten roskiin... Eihän mikään rafla pysy pystyssä, jos asiakas tuo omat juomat !!! Sillä ei oo väliä onko juoma vettä vai viinaa.
Mutta harvemmin kukaan katsoo sisälle laukkuun, ja joskus ihan omasta unohduksestakin sinne on jäänyt pullo. nykyään baareissakin juodaan suoraan pullosta, joten periaattessa ihan hyvin voi korkata muiden huomaamatta oman pullon.....En tosin kyseistä toimintaa itse ole harjoittanut, enkä ole alkoholin suurkuluttaja, joten ei ole tarvettakaan.
Kuitenkin, alkoholin hinta on anniskelupaikoissa mielestäni pohjaton....joten ymmärrän, jos joku tuo mukanaan omiakin juomia.
Ei kahvilassakaan saa syödä omia eväitä, mutta ei kukaan puutu asiaan tai kiinnitä huomiota, jos otat laukustasi muutaman suklaapalan kahvituksen kylkiäisiksi.
Jaa, hinnat senkun nousee, jos myynnit laskee, kun joku raahaa omia juomiansa. Jokainen oman pullon raahaaja on tyhmä. Koitapa syödä vaikka mäkin hampparipussista jossain muussa ruokapaikassa. Ajatuksena se, että toisessa raflassa on kivempi sisustus mutta toisessa halvempi ruoka. .. En ymmärrä miksi pitää mennä ees baariin, jos ei oo rahaa ostaa mitään. Sillon juodaan ne kaupan pussikaljat kotona.
Hesassa hinnat on kyllä pahat, muuttakaa tampereelle, täällä saa baarista jopa halvemmalla kun kaupasta!
Mene tarjoilijapoju töihin
Kiitos vastauksista. Selkeytän vielä, että kyseessä on majoitusliike. jonka pitkäaikaiset asiakkaat (ulkomaalaiset) toistuvasti rikkovat tätä lakia ja alkaa turhauttaa samasta asiasta nalkuttaminen, näitä asiakkaita kun ei voi poistaakaan.
Mikä olisi lain puitteissa radikaalein veto - kaataa juomat pois asiakkaan nähden?
Kaada pois, ja jos ei avattu, takavarikoi. Siihen on oikeus, tai sitten poistat asiakkaat.