Hei koiraihmiset!
Minulla on 2v Coton de tulear narttu koira. Sille on tullut nyt aika paljon punkkeja ja ennen on antanut ottaa ne aika helposti pois, mutta nyt ei.
Punkki on tullut silmän alapuolelle ja koira vain riuhtoo ja rimpuilee, kun yrittää ottaa ja ei selvästikkään tykkää yhtään. Olen yrittänyt monesti ottaa sitä pois, mutta ei oikein onnistu.
Tuleeko punkista jotain myrkkyä tai muuta, jos odottaa, että se tippuu itse pois? Mitä teen?
Monet ovat sanoneet, että kannataa viedä koira eläinlääkärille, mutta se tulisi aika kalliiksi. Olisiko pelkkä eläinlääkärille soitto tarpeen?
Ongelmia punkin poistamisessa!
6
196
Vastaukset
- lenkki3
Jos pelkäät, että koira puree, toimi seuraavasti: Ota esim. leveähkö talutushihna ja tee solmu siihen valmiiksi, mutta jätä keskelle lenkki, joka mahtuu koiran kuonon ympäri. Sitten laitat lenkin koiran kuonon juureen ja kiristät sen. Kun olet saanut kiristettyä lenkin tarpeeksi tiukkaan (koira ei saa leukojaan avattua), tee toinen solmu vielä. Sitten voit kaverin pitäessä kiinni poistaa punkin ilman pelkoa puremisesta :)
- tiinuska-
En minä puremista pelkää. Tuo olisi muuten ollut hyvä neuvo. :) Ongelma on vain siinä, kun koira ei pysy paikoillaan... Tiedätkö, että tuleeko punkista jotain myrkkyä tai muuta koiraan ennen pitkää?
- lenkki3
En osaa tuohon valitettavasti neuvoa. Meidän koiramme ainakin meni ihan alistuneeksi, kun jouduimme suun lähellä olleen punkin vuoksi laittamaan sen suun hihnalla kiinni. Eli se oli täysin paikoillaan koko toimenpiteen ajan. Voittehan siis kokeilla, mikäli koirallasi kävisi samoin. Pyydä vaikka joku naapuri apuun pitämään koiraa paikoillaan. Toinen paikka, missä koiramme pysyy yleensä ihan alistuneena paikoillaan, on suihku, vaikka se ei hoitotoimenpiteistä tykkääkään. Mieti joku paikka tai asento, jossa koirasi menee toimintakyvyttömäksi ja sitten vain apuri auttamaan punkin poistossa.
- tiinuska-
Yritettiin noita keinoja, eikä siltikään onnistunut, joten piti mennä käymään eläinlääkärillä. Eläinlääkärinkin piti laittaa koiralle nukutuspiikki, että pystyi ottamaan punkin pois. Kiitti kuitenkin, kun autoit tän asian kanssa! :)
- tick key
Tässä hyvä väline punkin poistoon, aina taskussa mukana. Ei jää pää sisään ja poistamisessa menee n. sekuntti.
http://www.petnetstore.fi/tick_key_-punkkiavain_monta_varia
saa useimmista eläinkaupoista. - Punkit pois!
Silmän alue on herkkää aluetta joten ei ihme jos rimpuilee. Sinun omistajana pitää saada koira pysymään paikoillaan ettei satu vahinkoja, joko sanoin tai voimalla. Jos punkin poistaa väärin se voi ruiskuttaa bakteerejaan/myrkkyjään normaalia enemmän koiraan. Poista punkki siis oikein! :) Kyllä se pitäisi tietää että punkit syljee koiran verenkiertoon myrkkyä tavallista enemmän jos punkin irroittaa väärin... voi kestää kauankin ennekuin punkki edes irroittautuu normaalisti joten suosittelen itse irroittamista mahdollisimman nopeasti ettei sinne koiran verenkiertoon pääse pöpöjä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137536- 582963
- 1932367
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101803Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1761752Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201416- 751271
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271165Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501039