Eka kerta Pariisiin

loveparis

Ollaan siskon kanssa menossa eka kertaa Pariisiin neljäksi päiväksi. Niin että saavutaan torstaina aamulla kone ennen yheksää Pariisissa ja lähdetään maanantaina aamu päivällä. Eli päiviä on neljä kokonaista ja yksi "nysä" päivä. Suunnitelmissa on käydä katsomassa eiffelin torni, Notre Dame, Riemukaari ja Disneylandissakin ajateltiin käydä. Hotellimme on Pariisin keskustassa. Ja teiltä kokeneemmilta Pariisin matkailijoilta kysyisin neuvoja, mihin aikaa kannattaa varata enemmän ja tietenkin mitä kannattaa ehdottomasti katsastaa. Myös ostoskeskuksia ja muita shoppailu mahdollisuuksia saa vinkata.

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nunnelli

      En ole Disneylandissa itse vielä käynyt, mutta kuulemma Disneylandissa menee auttamatta yksi kokonainen päivä. Sinne ei kannata kamalassa aikataulun sanelemassa kiireessä lähteäkään. Itse olen tänä kesänä menossa ja ajattelin, että meidän seurue menisi sinne jo hyvissä ajoin ennen lipunmyynnin aukeamista, jos sillä tavoin saisi aikaa säästettyä. :)

      Jos haluatte Eiffeltornissa käydä ihan päällä ja haluatte mennä hissillä, sinne kannattaa myös mennä todella ajoissa. Itse menimme puolta tuntia ennen hissien aukeamista ja saimme silti jonottaa n. 45minuuttia.
      Riemukaarelle, jos haluatte mennä päällä käymään, ei muistaakseni ollut kummempia jonoja, mutta me emme siellä edes käyneet päällä. Ihastelimme vain. Notre Damen saa ehkä myös samaan päivään ängettyä, jos haluaa. Sinne ainakin muutama vuosi sitten ei sisälle maksanut mitään, ellei halunnut mennä torneissa käymään. Torneihin olikin sitten taas isot jonot.

      Oletteko varmoja, ettette halua Louvressa käydä tai Versaillesissa aurinkokuninkaan palatsissa?
      Versaillesiin, jos lähdette, niin sinne kannattaa myös mennä todella aikaisin ja varata puoli päivää aikaa.

      Ylipäätään jokainen paikka, jonne mennään sisälle ja täytyy maksaa lipuista jotain, niin kannattaa mennä aina ennen aukeamista, jos pystyy. Sillä tavoin säästää rutkasti aikaa, sillä heti aukeamisen jälkeen jonoja tulee ja välistä saa jonotella montakin tuntia varsinkin kesäsesonki aikaan.

      Kannattaa myös miettiä Sacre Coeuria ja Amelie-leffan kahvilaa ja Moulin Rougen livenä todistamista, vaikka viimeisin onkin lähes aina kaikille täysi pettymys.

      Hyvää reissua teille! :)

    • Pariisin matkaaja

      Kannattaa pitää tavoitteet kohtuullisina, ettei synny ähkyä. Uutta vyöryy eteen sen verran kovaa.

      Kolme ehdottamaasi kohdetta ovat ihan ok: Eiffel torni, Notre Dame ja Riemukaari. Kaikissa kolmessa on mahdollisuus nähdä Pariisi yläviistosta, mikä helpottaa ensikertalaista hahmottamaan kaupunkia. Peristeisesti käydään Eiffel-tornissa, mutta kaksi muutakin käy näköalapaikasta. Lisäisn listaan ennen kaikkea kahviloissa istumista ja ehkä jonkun isoista taidemuseoista. Orsay olisi ehkä parempi kuin Louvre ja samalla pudottaisin ainakin yhden noista perinteisistä aikataulusyistä pois.

      Disneyland on koko päivän retki. Itse en pitänyt sitä mitenkään pakollisena käyntinä. Jos sinne suunnalle lähtee, niin edellien juna-asema on ostosten kannalta otollinen ostospaikka:

      http://www.lavalleevillage.com/

      Maanantai aamupäivällä on sitten osa kaupoista kiinni! Eli ei kannata jättää mitään ostoksia "sitten maanantaina". Sunnuntaina on myös liikkeitä kiinni, mutta keskustan turistialueen kaupat lienevät auki.

      Hotelli on jossain perinteisellä turistialueella? Silloin voisi yksi illallinen olla Chartierilla:

      http://www.restaurant-chartier.com/www/visit/filsdesans.php

      Lyhyellä lomalla ravintolan hakua auttaa Mishelinin punainen Pariisi opas. Pariisissa on myös huonoja ravintoloita. Käymistäni paikoista Louvren ravintola on ollut pahin pohjanoteeraus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe