Talo on äijän nimissä ennen puolison kuolemaa. Saako ukko myydä pläjäyttää koko roskan pois ja häipyä rahoineen vaikka Vegasiin ilman rintaperillisten suostumusta?
Jostain lueskelin että tällaisessa tapauksessa lesken ei tarvitse antaa tasinkoa perillisille. Tuntuu jotenkin epäoikeudenmukaiselta jos äijä voi tupsauttaa osin muorin maksaman talon taivaan tuuliin.
Jostain lueskelin että tällaisessa tapauksessa lesken ei tarvitse antaa tasinkoa perillisille. Tuntuu jotenkin epäoikeudenmukaiselta jos äijä voi tupsauttaa osin muorin maksaman talon taivaan tuuliin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikäli olisin vastaavassa tilanteessa, en usko, että tulisi mieleenikään tiedustella lapsieni mielipidettä oman taloni myynnissä.
Avioliittolain mukaan leski tarvitsee yhteisenä kodiksi tarkoitetun kiinteistön myyntiin kuolleen puolison perillisten kirjallisen luvan.
"Jostain lueskelin että tällaisessa tapauksessa lesken ei tarvitse antaa tasinkoa perillisille."
Näinhän se on. Jos leski toimituttaa omaisuuden osituksen, hänen ei todella tarvitse antaa vaimovainajan perillisille tasinkoa, vaikka omistaa enemmän kuin vaimo omisti. Tässä osituksessa se omaisuus, joka leskelle tulee, on myös hänen täydessä hallinnassaan, eli hän voi vaikkapa talon myydä ilman perillisten suostumusta. Ennen ositusta hän tarvitsee myymiseen perillisten suostumuksen.
Mitä jos leski myy torppansa ilman perillisen suostumusta ja häipyy rahojen kanssa sinne Las Vegasiin?
Eräs lakitston edustaja oli sitämieltä ettei ukko saa panna tönöä lihoiksi ilman perillisten suostumusta. Osituksessa on lyötävä fyrkkaa kouraan??
"Osituksessa on lyötävä fyrkkaa kouraan??"
Jos mutsi on rahoittanut osaltaan fatsin nimiin ostettua taloa, fatsi on ilmeisesti jäänyt tämän rahoitusosuuden velkaa mutsille. Se voidaan osituksessa ottaa huomioon mutsin pesän saatavana fatsilta.
Omistusoikeudessa on pääsääntönä ns. nimiperiaate ts. omaisuus on sen, jonka nimiin se on hankittu. Aviopuolisoiden kohdalla saattaa tulla kysymykseen tästä pääsäännöstä poikkeaminen, jos omaisuus, vaikkakin hankittu toisen nimiin, on tarkoitettu hankittavaksi molempien yhteiseen lukuun (kuten yhteinen asunto yleensä on) ja jos molemmat puolisot ovat sen hankintaan rahoitus- tai muulla panoksella osallistuneet. Tämä on kuitenkin poikkeus pääsäännöstä. Asian ratkaisee ensi vaiheessa, jos siitä vallitsee erimielisyys, oikeuden määräämä pesänjakaja.