TeliaSonera

ryöstää

Verkkokauppa Sonera. Ostin sieltä tietokoneen. Maksoin yhden laskun väärällä viitteellä. Maksu meni kuitenkin oikealle Soneran tilille oikealla tilinumerolla. Minulle tulee maksumuistutus. Selvitän asiaa sähköpostilla. Otan yhteyttä pankkiini. Saan maksullisen kuitin maksusta. Lähetän Soneralle. Pankista vielä soitettiin Soneralle.
Soneralta ilmoitettiin sähköpostitse että suoritus on löytynyt. Menee vähän aikaa. Tulee samasta laskusta uusi perinnällä lisätty muistutus. Lähetän sähköpostia ja viittaan edelliseen keskusteluun.
Menee 2 vuotta. Nyt Sonera on myynyt vähän yli 50 € maksavan "maksamattoman" eräni perintäfirmalle, joka uhkaa lähettää minulle 12 kk maksut "maksamattomasta" laskustani.
Sonera on pilannut koko viikkoni! Olen etsinyt pankista kaikki 36 tiliotetta ja tulostanut kaikki maksamani erät. - Mutta se ei ilmeisesti riitä! Mitä hyötyä tositteista on, jos ne eivät todenna heidän mielestään maksun suorittamista?
Tuo on mielestäni petoksellista toimintaa!
Heidän olisi pitänyt palauttaa väärällä viitteellä maksamani rahat ja olisin voinut maksaa sen sitten oikealla viitteellä. Viitteen numerosarjasta jäi yksi numero pois, koska oli häiriötekijöitä ympäristössä, en voinut kovin hyvin keskittyä maksamiseen. Häiriötekijä ilmaantui kun olin jo kirjautunut verkkopankkin.

Mutta kuinka monelle on käynyt näin? Onhan nykyään paljon vanhuksia, jotka maksaa laskujaan netissä, kun pankkikonttoreitakin on suljettu.

Sanoin irti Soneran netin ja puh.liittymän. Ei kiitos Soneraa enää missään muodossa! Eikä etenkään Soneran verkkokauppaa!
Epäreilu kauppa.

2

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra tilasto

      Vielä haluaisin lisätä yhden asian!
      Uutisissa kerrottiin että: "Nyt on meille myönteisiäkin uutisia: Pidetään tilastoa maksetuista laskuista!"
      Tämä koituu kuitenkin vähävaraisen turmioksi!
      Jos sinulla on maksamaton velka, voi velkoja nähdä että oletpa ostanut TV:n rikkoontuneen tilalle - siis sinulla on ylimääräistä rahaa! Kiristetäänpä vähän taas ruuvia! Vaikka olisit tinkinyt ruuasta saadaksesi jonkun, vaikka TV:n ostettua.
      Tuo oli huononnus mm. ihmisten sosiaaliturvaan!
      Jos ostatte vaikka TV.n, älkää laittako s-bonus-kortille tai K-plussakortille! Tuotto, 5 €, on olematon haittoihin nähden!

    • ryöstää2

      Hyviä ehdotuksia otetaan vastaan em. asiassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3392
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2771
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1240
    Aihe