Moi kuinkahan monta kasvattajaa suomessa on kotilo kanta on huono... Mä oon kasvattaja vaikka oon niitä seitsemän vuotta kasvattanut silti mulla ei ole monesta lajista kokemusta: achatina iredalei,achatina fulica, achatina fulica hamillei f. Rodatzi,lehtokotilo, meripihkakotilo,ebona vaemiculata.:) siina vasta lista oletteko te kasvattajia tai kotilon omistajia?
Kotilo kasvattaja
Jee kotiloita XD
111010
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Omistan ja kasvatan. Ja Suomen kotilokanta huononee entisestään kun vaan tietyt saa muka kasvattaa "virallisesti" tai jotain sinnepäin. Jos yhdeltä tyypiltä lähtee puolet suomen lemmikkikotiloista niin en ihmettele yhtään miks on huono kanta ja huononee vain. :)
En ole suomen kotilo yhdistyksessä mutta kasvatan silti enkä ole muissakaan yhdistyksissä :)
En mäkään mut kotilot on ihania ja niitä on kiva hoitaa ja kasvattaa muuten vaan
niin no mullaon rodatzi 3aksua 1reticlata:)
enkyllä ole kuitenkaan mikään virallinen kasvattaja.Mutta kasvatti olen kuitenkin jonkin lainen=)
Tarkoitat varmaan reticulata:)
Moi. Mä olen kanssa kasvattaja, ja meiltä löytyy 3 kpl achatina fulicaa, 1 kpl jadatzi, ja ja myös 1 kpl jade. Ja kasvatan fulicoita, jadeja, ja jokasortin sekoituskotiloita. Yksi fulica on oma kasvattama, ja saavuttanut jo vuotta vanhemman jaden mitan :)))))
T: Kotilolauma ja minä
minäkään en ole mikään kasvattaja mutta minulla on nyt 2 akaattikotiloa ja kolme poikasta jotka ei vielä kuoriutuneet ovat olleen minulla jo 3 pv (poikaset). aikuiset jootain yli puoli vuotta eli siis olen vasta uusi kasvattaja.
Olen kasvattanut akaattikotiloita myyntiin. Mulla on 3 aksua,1 Lehtokotilo(Lisää on tulossa kesällä) ja Mahdollisesti on tulossa aksun poikasia😄
Minusta tulee "kasvattaja" en myy niitä mutta on tulossa lehtokotiloita harkitsen myymistä<3
Mul on akaattikotilo ja oon nyt aika kauan kasvattanut lehtokotiloita ja valkohuulitarhakotiloita oon törmänny myös meripihkakotiloon. oot ihan oikeessa et kotilokanta on huono Suomessa ja en tunne muita kotilokasvattajia. En usko et niitä nyt mitenkään paljon on :(
Kuinka moni kasvattaa vaan lehtokotiloita? En usko et niitä on paljoo, mut ne on best! Tykkääkö joku muukin kylvettää niitä esim kädellä hanan alla? (Ei siis kuivalla kädellä) tykkään katsella niiden sadetanssia