Ongelmalliset eristeet

Puhas Maito

Mihin voi viedä kielletyllä HBCD-palonestoaineella käsitellyt EPS-eristeet. On iso määrä navetan ja asuintalon kattoeristeitä ja sisäpaneeleita? Purkufirma sanoi ettei ne voi ottaa normaaliin käsittelyyn vaan olisi Ekokem-tavaraa ja maksu n. 1000 €/m3. Entä mitäs myrkkyä ne uudet vastaavat palosuojatut eristeet sitten ovat syöneet ? Onko yhtään sen parempia tuleville sukupolville hävittää.

1

124

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timoroll

      Normaalisti jäteasemalle energia- tai rakennusjätteenä käsiteltäväksi. Eli purkufirma voisi kyllä ottaa ne normaaliin käsittelyyn siinä kuin tavallisenkin EPS-jätteen.

      Se on toistaiseksi ihan normaalia jätettä, eikä sittenkään kun lainsäädäntö sen osalta aikanaan muuttuu, sitä tarvi Ekokemille viedä vaan se kelpaa tavalliseen yhdyskuntajätepolttoon.
      Hyvää polttoainetta, ei vaadi toistaiseksi mitään erikoiskäsittelyä. Parasta hoitaa jonnekin, tai vaikka uudelleenkäyttää eristeenä. HBCD ei vapaudu eristeestä, jollei sitä lämmitetä, murskata, hiota tai muuten kohdella kaltoin.

      Eli purkufirma ei nyt taida tietää mistä puhuu.

      Uusissa palosuojatuissa EPSeissä on uudet aineet. Todennäköisimmin HBCD:n korvaa bromia sisältävä polymeeri, joka teollisuuden omien sanojen mukaan on haitattomampi. Ja missään tapauksessa se ei ole kertyvä, joten pienistä pitoisuuksista ei tule elimistössä suuria ajan myötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5050
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3522
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3345
    4. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2541
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2513
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2207
    7. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2069
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1809
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1699
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1678
    Aihe