itsellisen naisen hedelmöityshoidot

nuorinainen1234

Saavatko kaikki itsellisen naiset hoitoja? Iältään pitää vissiin olla yli 25 ja alle 40 jotain. Ilmeisesti myös esim. huumeidenkäyttäjät ja muut sekopäät eivät saa hoitoja mutta onko jotain muuta mikä voi estää hoidot esim. itselläni sellainen tilanne, että minulla on jo kaksi lasta heterosuhteesta mutta haluaisin vielä kolmannen kuinka tällaiseen suhtaudutaan klinikoilla?

6

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhahko nainen

      Lapsenhankinnassa se menee niin, että mitä vähemmän tarvitsee ulkopuolista apua sitä vähemmän kontrolloidaan. Jos lapset tekee luomuna, niin kukaan ei voi estää vaikka olisi kymmenen edellistä otettu huostaan. Jos tarvitsee hoitoja. mutta sukusolut on omasta takaa, niin lääkäri katsoo vähän että nyt jotenkin vaikuttaa siltä että kykenee hoitamaan lapsen. Jos tarvitsee luovutettuja soluja, niin psykologin on määrä tavallaan sen luovuttajan puolesta tutkia, että onko sopiva henkilö saamaan lapsia. Tosin eihän hän sitä oikeasti pysty selvittämään, mutta ainakin ajatus on kaunis? Siis psykologin puoltava lausunto on pakollinen luovutettuja soluja käytettäessä. Ja loppuviimeksi jos haluaa valmiiksi tehdyn adoptiolapsen, niin valikoidaan halukkaista vanhemmista ainakin oletetusti parhaat lapselle, jolloin perheen elämä katsotaan läpi suurennuslasilla.

      Psykoa kiinnostaa mm. että pystytkö hoitamaan lapsen, mitä tukiverkkoja on ja millä rahalla on tarkoitus elää. Esimerkiksi sinun tapauksessasi voisi miettiä, että riittääkö mitkään resurssit (aika, raha, jaksaminen) enää kolmannelle lapselle. Tai että onko nyt juuri hyvä aika lapselle vai kannattaisiko katsoa, jos vaikka tulevaisuudessa olet taas parisuhteessa.

    • wwwww11

      Ja julkisella puolella ei tehdä hoitoja muille kuin pariskunnille. Eli "yksinäisenä lapsentekijänä" yksityiselle joutuisit menemään joka tapauksessa.

    • huh huh

      Itse olen aivan samassa tilanteessa kuin nuorinainen 1234 ja mietin aivan samoja asioita. Minulla on ennestään kaksi lasta ja kolmas olisi erittäin toivottu, mutta miestä ei ole eikä taida ihan lähiaikoina löytyäkkään. Minulla tosin alkaa kohta tulla ikä vastaan, joten jotain täytyy kohta tehdä, kun vielä lapsen saaminen on mahdollista. Hedelmöityshoitoon sitä pitäisi varmaankin suunnistaa, koska en halua tehdä sitä keneltäkään mieheltä salaa. Sitäkin ilmeisesti tapahtuu baari-iltojen jälkeen.

      • Halukas.

        Moi, täältä löytyis mies joka haluis lasta, olen 24v. Sitoudun maksaa elatusmaksut ja sun muut lapsista. Jos kiinnostaa ota yhteyttä.


      • halukas3
        Halukas. kirjoitti:

        Moi, täältä löytyis mies joka haluis lasta, olen 24v. Sitoudun maksaa elatusmaksut ja sun muut lapsista. Jos kiinnostaa ota yhteyttä.

        Jätä sun yhteystiedot olen täysin terve.


    • vahinkolaukaus-72

      miksiköhän kaikki aina olettaa että baari illasta tulee jotain kuspäisiä lapsia?on niit vahinkoja sattunu varmasti ihan normi oloisa normi miehen kanssa. ärsyttää aina lukea tota samaa jankutusta miten "en tarhdo baari luuserin siittiöitä" .. its e kun ollaan niin hienoja ettei baari sana ole edes tuttu. aaarrrgggghhhhh! minä olen saanut alkuni hiekkatiellä autossa,eikä kukaan tiedä tämän äijän nimeä edes. ja olen ihan onnellinen ihminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe