Seurue kävi varkaissa omakotitalossa

just!

Maanantaina klo 16.00-16.30 aikaan Vetelissä Torpantiellä meni seurue, jossa yksi nainen ja kaksi, miestä omakotitalon pihalle.

Talon vanha sukas oli ollut pihalla seurueen tullessa sinne. Naishenkilö oli puhutellut vanhusta yhden miehen ollessa autossa. Tällä välin yksi seurueen miehistä oli mennyt taloon sisälle, anastanut säästölippaan ja penkonut talon laatikoita.

Seurue oli ollut liikkeellä tummalla henkilöautolla. Toinen miehistä oli ollut nuori ja laiha ja toinen lihava. Molemmilla miehillä oli tummat hiukset.

Poliisi pyytää ilmoittamaan, mikäli tällainen seurue tavataan ja jos vierailee pihassa, ottamaan rekisterinumeron ylös.

– Ulkopuolisia ei pidä päästää asuntoihin sisälle ja kannattaa pitää ovet lukittuna kaiken varalta aina kun se on mahdollista, poliisi opastaa.

"Seurue" On se kummaa kun ei enää tohdita kertoa asioita niiden oikeilla nimillä.

http://www.kp24.fi/uutiset/teemat/1480/338592/Seurue-kävi-varkaissa-omakotitalossa-Vetelissä

4

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seurueeton

      olisi ihan hyvä että jotain parempiakin tuntomerkkejä annettaisiin kun kerran tälläinen tapaus on kyseessä.
      voisihan sitä ilmoittaa ovatko he valkoihoisia , romaaneja , suomalaisia tai ulkomaalaisia mitä nyt ovatkin.vai onko se rikollisten oikeus että heistä ei saa antaa julkisuuteen kuvaa.
      tavalliset ihmiset ja etenkin vanhukset saavat pelätä tälläisiä mutta mitään niille ei saa tehdä.
      itse olen sitä mieltä että olisi parasta kun ikäänkuin katoaisivat... vaikka jonnekkin erämaihin..

      • Ensimmäinen lihava

        Arvelen, että tuon uutisen "seurueesta" ja "kaksista tummista hiuksista" tulee monelle ensimmäisenä mieleen romanit. Mutta jospa eivät heitä olleetkaan, silloinhan on aiheetta leimattu romanit. Jos taas olivat romaneja, eikö ole kaikkien etu, kaikkien muiden romanienkin, että rikolliset saadaan kiinni.


    • Toistelenvaan

      Suvaitsevaisto !

      Tasapäistetään kaikki demarimuottiin .
      Ei mene ku muutama vuos niin lehti kertoo kuinka joku henkilö puri toista henkilöä .
      Pureva henkilö oli liikkunut henkilöporukassa ulkoilun merkeissä . Purtu henkilö oli taasen ollut muutoin vain kuljeksinnut pitkin pururataa . Poliisi kaipaa vihjeitä alueella
      liikkuneista . Alue on eurooppan liittovaltiossa .

      Onnea Suomi ai anteeksi niiltä jotka loukkaantuivat .

    • tottis1

      Onks tää sama porukka jokka etsi "kokkolaa" vaatekaapist? Karttahan noilt hevosmiehilt ollu hukas....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      141
      13056
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      213
      11966
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      162
      10125
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9581
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9064
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7695
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      18
      7547
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6684
    9. 140
      6089
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5925
    Aihe