onkos tämä Dan wesson ilmarevolveri iha okoo? onko jollain kokemusta näistä pyöreitä metalli kuulia ampuvista aseista? kiitos jo etu käteen vastauksista
ilmapistooli Dan wesson 8
7
1584
Vastaukset
- pislaErkki
Ihan ok ainakin ennen ollut. Dan Wessonia käytettiin yleisesti kauriin kevätmetsästykseen niissä lääneissä joissa se oli sallittua. Tehoa ja tarkkuutta löytyy.
- kyseliä
lisää vastauksia kiitos
- -eSa-
Metallikuulaa ampuvat aseet ovat hiukan tarkempia kuin nämä yleisemmät muovikuulaa ampuvat airsoft-vehkeet.
Tarkkuus on silti aika olematon, maksimissaan vajaasta kymmenestä metristä limsatölkkiin:
http://www.replicaairguns.com/posts/2011/3/22/asg-dan-wesson-6-inch-silver-8-inch-black-co2-bb-revolver-re.html
Vertailun vuoksi voi todeta, että esimerkiksi Weihrauch HW40 ilmapistooli ampuu mekaanisen tarkkuutensa puolesta jokaisen laukauksen 2 euron kolikon alueelle 10 metrin etäisyydeltä, oli laukausten määrä mikä tahansa.
Mikä on kohtuullisen kova saavutus halvimmillaan Euroopassa noin 120 euroa maksavalta muoviselta puristeilmapistoolilta.
Kaksi muuta varteenotettavaa asetta ovat Weihrauch HW45 (jousitoiminen) ja Zorakin Weihrauch HW40 kopio, jossa yhtä laukausta kohden voi valita 1-3 pumppausta.
Sekä Weihrauch HW40, että Zoraki maksavat noin 220 euroa eurooppalaisissa kaupoissa.- kyseliä
kiitos esa, viisastuin paljon
- kyseliä
kyseliä kirjoitti:
kiitos esa, viisastuin paljon
entäs tämä sama ase mutta ampuu perus ilmakon luoteja? onko hyvä? onko parempi kuin kuulia ampuva
- perttipertti
Itse ainakin testasin Crossmanin revolveria, joka ampuu normi ilmakon paukkuja. Ase oli lusmu ja lelun näköinen. Vaihdoin Dan Wesson 6" BB revolveriin. Aseessa on enempi tehoja ja on hienomman näköinenkin ;).
- Tarkkuusampuja 65.
Omasta kokemuksesta Dan Wesson on aikas tehoton Revolveri ja osumistarkkuus on kauempaa mitä on. Muuten ase on todellakin hyvin oikean näköinen ja hyvin viimeistelty. Itse pidän asetta hyvännäköisenä sen oikeannäköisyydenvuoksi. Huolella valmistettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1665504Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii894920Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta353775Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493048Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582816Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten872663Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava282658Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712376Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009