Lääkeluvat miten?

Anjih

Hei. Mistä sairaanhoitajaopiskelija saa lääkeluvat? Saako luvat jo opiskeluaikana automaattisesti suorittamalla lääkehoidon kursseja, vai vasta opintojen jälkeen, millä perusteilla ja mistä nämä luvat saa? Käykö ne samat kaikissa toimipisteissä, missä työskentelee? Luvallisille hoitajille on vissiin enemmän töitä. Mitä luvallinen hoitaja tekee esimerkiksi kotihoidossa, jakaa lääkkeitä, pistää insuliinia?

4

8525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22+13

      Sairaanhoitajan koulutukseen kuuluu lääkeoppia ja useimmissa paikoissa valmistuneen sairaanhoitajan ei tarvitse erikseen suorittaa mitään kokeita tai hankkia lupia lääkkeenjakoon, lihasinjektioihin jne. Näiden katsotaan sisältyvän koulutukseen.

      Sen sijaan yleensä joka organisaatiolla on omat iv-luvat, jotka valmiin sairaanhoitajan on suoritettava viiden vuoden välein, teoriaosuus, näyttöjä kanyloinnista tms (organisaation käytännöt saattavat vaihdella). Nämä suoritetaan työpaikan ohjeen mukaan, vastaava lääkäri myöntää luvat, saattaa siirtyä organisaatiosta toiseen (itselläni esim. HUS:n lupani hyväksyttiin suoraan Helsingin kaupungilla jne). Iv-lupa täytyy olla esim. suonensisäisen lääkehoidon toteuttamiseen (tai epiduraalisen tms).

      Sairaanhoitajaopiskelija saa toimia valvottuna sairaanhoitajan sijaisena ja valvottuna toteuttaa iv-lääkehoitoa, mutta ei voi saada iv-lupia ennenkuin on valmistunut.

      Nyt on joissakin paikoissa tullut käytäntöön, että kaikki, sekä sairaanhoitajat että lähihoitajat suorittavat organisaation oman lääkekokeen muistakin kuin iv-lääkkeistä, mutta mitä se esim. kotihoidossa tarkoittaa riippuu varmaan kaupungista..

      Tuo, että luvallisille hoitajille enemmän töitä, yleensä on oletus, että sairaanhoitaja suorittaa iv-luvat kun pääsee töihin, eli ei vaikuta työnsaantiin. Tällaisia kokemuksia minulla, vaihtelevat tosiaan työnantajan mukaan, että ehkä joku kertoo enemmän.

      • 33%6

        Tyttäreni opiskelee sairaanhoitajaksi.
        Hänelle laittaa sairaanhoitaja lääkkeet dosettiin eli laskee, ja tyttäreni jakaa ne potilaille. Myöskin on antanut kipupistoksia sairaanhoitajan opastuksella, eli siinä on vieressä kokoajan muu.
        Onko normaali käytäntö?

        Tytär on nyt kesätyössä sairaalassa osastolla ( kroonikko )


      • 115+2
        33%6 kirjoitti:

        Tyttäreni opiskelee sairaanhoitajaksi.
        Hänelle laittaa sairaanhoitaja lääkkeet dosettiin eli laskee, ja tyttäreni jakaa ne potilaille. Myöskin on antanut kipupistoksia sairaanhoitajan opastuksella, eli siinä on vieressä kokoajan muu.
        Onko normaali käytäntö?

        Tytär on nyt kesätyössä sairaalassa osastolla ( kroonikko )

        Kuulostaa ihan normaalilta. Eri osastoilla on eri käytäntöjä kuinka sijaistavan opiskelijan valvonta toteutetaan, jossain ollaan joka kerta vieressä kun annetaan lihaspistos (varsinkin niissä paikoissa, joissa niitä annetaan vähemmän) ja monessa paikassa riittää, että valmistunut sairaanhoitaja on vuoron aikana tavoitettavissa, mikäli opiskelijalla tulee kysyttävää.
        Mikä sinua mietityttää tuossa?


    • Itse olet vastuussa

      Käytäntöjä on erilaisia, jossain on lupia ja jossain ei. Lupa taitaa olla organisaatikohtainen.

      Nythän useassa paikassa, jopa lähihoitajilla on lupa jakaa, annostella, antaa iv-lääkehoitoja ja iv, im ja sub-cutaanisia lääkkeitä.

      Usein esimihet eivä tole tietoisia, koska heillä ei ole riittävää osaamista ja tietämystä.

      Tulee muistaa aina se, ettö olet itse viimekädessä vatuussa lääkken annosta, jaosta jne. Siitä ei voi syyttää kuin itseään. Tulee tuntea myös lääkkeen sivuvaikutukset, sopivuus, allergiset reaktiot ja miten toimitaan lääkevirheissä. Joten s eei ole läpihuutojuttu sekä riittävä valvonta puuttuu lääkehoidosta.

      Lupa pitää olla ja vastuu siitä mitä lääkettä antaa kenellekkin. Jossainhan kuulemma hoitoapulaisetkin jakavat ja antavat lääkekkeitä kun ei ole koultutettua henkilöstöä työvuorossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2413
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe