Miehestä johtuvaa, mikä toimi teillä parhaiten?

Toivoo Valoa

Olemme käyneet lapsettomuus tutkimuksessa pari vuotta sitten ja nyt yhteensä neljän vuoden luomun yrittämisen jälkeen hoidot tuntuvat ajankohtaisilta. Miehellä todettu alentunut siittiöiden määrä. Normaaleja löytyy, mutta huomattavasti vähemmän kuin ihannetilanteissa normaalisti.

Vaihtoehtoja on ilmeisesti ainakin kahta tai kolmea erilaista tällaisessa tilanteessa, mutta minkälaisia kokemuksia teillä? Mikä toimi kohdallanne ja miten pian? Ja vaikkei vielä tärpännyt, niin hoitokokemuksia lueskelisin mielelläni? :) Miten monimutkaisia ovat yms. Kivuliaita? Hoitokerroista ja niiden väleistä?

Hoitojen aloittamisesta ei ole mitään tietoa edelleenkään, ennen kuin lääkärin vastaanotolle taas rohkaistutaan, mutta kyllä asia alkaisi jo hyvinkin ajankohtainen olemaan... Tiedättekö millaisia jonoja Varsinais-Suomen alueella julkisella puolella lapsettomuushoitoihin pääsemisessä nykyisin on? Ja onko omakohtaisia kokemuksia tupakointiin suhtautumisesta? Kun täällä välillä lopetettu ja taas aloitettu ja nyt rutkasti vähennetty. Onko paikkakuntakohtainen vai lääkärikohtainen, vai onko siinä vain naamaraja? :p

Kaikki kertomukset ja vastaukset otetaan vastaan... Kiitos paljon jo etukäteen ja onnea muille yrittäjille ja voimia asian kanssa painiskelijoille! Yritetään nauttia kesästä kaikesta huolimatta... :)

4

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • thttt

      icsi

    • icsi

      icsi toimi meillä, eka hoito toi pojan meille

    • lily flower

      Hei!

      Meillä oli sama tilanne, eli nopeasti liikkuvia siittiöitä oli vähän. Meille lääkäri suositteli suoraan icsi:ä. Viime elokuussa tehtiin eka, joka ei tuottanut tulosta. Helmikuussa tehtiin toinen ja nyt menossa rv 21 ja kaikki on mennyt hyvin. Aluksi pistäminen tuntui epämiellyttävältä, mutta sekin meni hyvin. Kaikista epämiellyttävintä oli munasolupunktio. Mä sain kyllä hyvän lääkityksen, ettei sekään kovin kivuliasta ollut. Tsemppiä teille!

    • lahjasoluillalapsi

      Icsi eka kerralla. Pakkasessa olleet sitten kaikki tuhoutuivat, eikä jaksettu enää lähteä samaan hoitorumbaan, joten toinen tehtiin lahjasoluilla. Lapsi on miehelle ihan yhtä oma ja rakas kuin toinenkin, emme ole katuneet. Omilla soluilla olisi ollut edessä hankala tie, josta ehkä tulos pelkkä nolla, lahjasoluilla jo toisella kerralla tärppäsi. Haluankin rohkaista kaikkia lahjasolujen käyttöön, jos ei omilla kerta kaikkiaan onnista. Kun lapsen saa omakseen, on synnytyksessä mukana ja sitä hoivaa pienestä pitäen, se on kertakaikkiaan oma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe