L ei tallenna netti asetuksia muistiinsa... Ei vaikka Saunalahden henkilökunta syötti ne käsin, puhelin ei anna tallentaa niitä, vaan hävittää kaikki syötetyt tiedot. Onko kellään ollut samaa ongelmaa ja millä vika korjautui? Sim-korttikin vaihdettu kahteen kertaan ja liittymä suljettu ja avattu uudelleen. Mikään ei tunnu auttavan. Nyt puhelin jo toista kertaa huollossa tarkastettavana. Alkaa pikku hiljaa smaili kääntyä väärinpäin... :-(
Sony experia L
9
283
Vastaukset
Tehdasasetusten palautus voisi auttaa. Yrittikö hän laittaa apn asetuksia? http://wiki.androidsuomi.fi/Suomalaisten_operaattoreiden_APN_asetukset
- hirachan
Kiitos vastauksestasi!! Huollossa olivat päivittäneet puhelimen tehdasasetuksin, ei auttanut. Apn asetuksista en tiedä, puhelinverkko- ja dataliikenne asetukset ja niihin liittyvät asetukset hän laitto käsin, mutta ne hävisi puhelimesta samontein kun niitä yritti tallentaa.
- hirachan
Joo, äsken katoin ne apn asetukset, tuosta lähettämästäsi linkistä, ja juuri niitä sinne on monissa miehin yritetty syöttää, mutta puhelin ei suostu niitä tallentamaan, vaan ne katoavat heti kun yrittää tallentaa...
On kyllä mystinen ongelma. Itselläni ei ole tullut vastaavaa.
Puhelimessa täytyy olla jotakin vikana jos se ei kerran anna tallentaa niitä.- hirachan
Kiitos vastauksestasi! Puhelin on nyt huollossa jo pari viikkoa. Toivottavasti siellä se vika selviää.
hirachan kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi! Puhelin on nyt huollossa jo pari viikkoa. Toivottavasti siellä se vika selviää.
Piakkoin puhelimen pitäisi tulla huollosta. Yleensä se ei kestä kahta viikkoa pidempään.
- ka ka kalle
kun asetukset on kohilaan..
valitse se kolme viivaa nappi...
paina sitä ja sit ilmestyy tallenna!!!- hirachan
Joo, sitäkin on koetettu, mutta kun sitä nappulaa painaa, niin kaikki tiedot häviää... eikä ne tallennu minnekkään. Ei vaikka Gigantin ja Saunalahen henkilökunta on monissa miehin niitä asetuksia koittanut tallennella. Tallenna nappia kun painaa, niin kaikki asetukset häviää!!! Argh!!!
- Hirachan
hirachan kirjoitti:
Joo, sitäkin on koetettu, mutta kun sitä nappulaa painaa, niin kaikki tiedot häviää... eikä ne tallennu minnekkään. Ei vaikka Gigantin ja Saunalahen henkilökunta on monissa miehin niitä asetuksia koittanut tallennella. Tallenna nappia kun painaa, niin kaikki asetukset häviää!!! Argh!!!
Jaahans, puhelin palasi huollosta ja vian sanottiin kirjautuneen. No ei ollut korjaantunut. Tai siis osittain oli. Puhelin toimi kaikilla muilla liittymillä ja sim korteilla, mutta ei minun. Puhelin jäi vielä Giganttin poikien ihmeteltäväksi pariksi päivää. Olivat kokeilleet liittymääni Samsungin luurissa ja se oli toiminut normaalisti. Sitten sim oli siirretty takaisin Sonyyn... siinä vaiheessa Saunalahdelta tuli ensimmäisen kerran asetus tekstari ja siitä ne asetukset sai tallennettua Sonyn muistiin ja sen jälkeen on puhelin pelittänyt normaalisti. Mikä lie mättänyt, että se Saunalahden asetus-tekstari viipyi noin kuukauden päivät ennenkuin saapui puhelimeeni? No nyt on kuitenkin kaikki OK, ja Sony on aivan mahtava puhelin. Kiitoksia kaikille asiaa kanssani pohtineille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 695216
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai594637Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1254591Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381927- 861549
- 921514
- 2581456
- 3301121
- 200981
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51913