Sokkelin käsittely

N-59

Minulla mökissä harkkoperustus. Joku oli kaupassa sanonut, että voi tasoittaa muurauslaastilla. Muurari taas suositteli sokkelin ohutrappauslaastin laittamista. Eroavaisuudet ja kumpaa suositellaan?

4

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksama

      ohutrappauslaastia suosittelen. tulee siistimpää jälkeä ja helppo tehdä.

    • Nhdcnmnb nb n

      Ohutrappauslaasti tai sokkelilaasti taitaa olla yleisimmät. Muurauslaastia en laittaisi koska se on karkeampaa ja vaikeammin työstettävää. Meillä käytettiin veber 137 sokkelilaastia joka on aika toimivaa tavaraa ja yleensä saatavilla joka rautakaupasta. Laastin joukossa on kuituja.

      Jos mahdollista niin rappaus vasta seuraavana kesänä jolloin mahdolliset suolot ovat jo tulleet harkon pintaan ja harkko asettunut tasapainokosteuteen. Lasikuituverkko laastikerrosten väliin (painellaan kosteaan ensimmäiseen laastikerrokseen).

      Lopullisen pinnan voi tehdä esim maalaamalla tasoitetun sokkelin, tekemällä siroterappauksen tai jättämällä laastipinnalle.

      Hyvä keli laastin kanssa sotkemiseen on puolipilvinen ja vähän viileämpi päivä (eli ei kesän kovin helle). Yksi sivu kannattaa tehdä aina kerralla jotta ei jää työsaumoja. Ainakin kuivalla kelillä harkon pintaa on hyvä kostuttaa esim märällä harjalla ettei harkko imaise laastista vesiä liian nopeasti.

      Laastin sekoitukseen 30 ltr laastiämpäri, porakoneeseen sekoittaja ja lisäksi muurarinkauha ja tasoitusliippa. Vierelle vesiämpäri ja harja kostutusta ja työvälineiden pesua varten. Sixpack kaljaa jääkaappiin. Ei se muuta vaadi, paitsi tietysti vakaata kättä ja vähän silmää

      • Gccfcbbhc.

        Maali laastin päälle esim yki sokkelimaali


      • N -59

        Pitää lähteä kaljan ostoon;)). Vuosi sitten keväällä tehty harkkoperustus. Nyt mökki siinä vaiheessa, että tehdään viimeistelyjä mm maalausta ja harkkojen tasoitusta ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe