Minulla mökissä harkkoperustus. Joku oli kaupassa sanonut, että voi tasoittaa muurauslaastilla. Muurari taas suositteli sokkelin ohutrappauslaastin laittamista. Eroavaisuudet ja kumpaa suositellaan?
Sokkelin käsittely
4
691
Vastaukset
- raksama
ohutrappauslaastia suosittelen. tulee siistimpää jälkeä ja helppo tehdä.
- Nhdcnmnb nb n
Ohutrappauslaasti tai sokkelilaasti taitaa olla yleisimmät. Muurauslaastia en laittaisi koska se on karkeampaa ja vaikeammin työstettävää. Meillä käytettiin veber 137 sokkelilaastia joka on aika toimivaa tavaraa ja yleensä saatavilla joka rautakaupasta. Laastin joukossa on kuituja.
Jos mahdollista niin rappaus vasta seuraavana kesänä jolloin mahdolliset suolot ovat jo tulleet harkon pintaan ja harkko asettunut tasapainokosteuteen. Lasikuituverkko laastikerrosten väliin (painellaan kosteaan ensimmäiseen laastikerrokseen).
Lopullisen pinnan voi tehdä esim maalaamalla tasoitetun sokkelin, tekemällä siroterappauksen tai jättämällä laastipinnalle.
Hyvä keli laastin kanssa sotkemiseen on puolipilvinen ja vähän viileämpi päivä (eli ei kesän kovin helle). Yksi sivu kannattaa tehdä aina kerralla jotta ei jää työsaumoja. Ainakin kuivalla kelillä harkon pintaa on hyvä kostuttaa esim märällä harjalla ettei harkko imaise laastista vesiä liian nopeasti.
Laastin sekoitukseen 30 ltr laastiämpäri, porakoneeseen sekoittaja ja lisäksi muurarinkauha ja tasoitusliippa. Vierelle vesiämpäri ja harja kostutusta ja työvälineiden pesua varten. Sixpack kaljaa jääkaappiin. Ei se muuta vaadi, paitsi tietysti vakaata kättä ja vähän silmää- Gccfcbbhc.
Maali laastin päälle esim yki sokkelimaali
- N -59
Pitää lähteä kaljan ostoon;)). Vuosi sitten keväällä tehty harkkoperustus. Nyt mökki siinä vaiheessa, että tehdään viimeistelyjä mm maalausta ja harkkojen tasoitusta ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628