Chihu agilityyn?

Michifani(:

Voiko chihun kanssa harrastaa agilityä silleen kunnolla että ei vaan kerran kuussa takapihalla hypitä muovipullojen yli namin perässä, mikä ei ees ole kunnon agilityä? Haaveissa olisi harrastuskoira agilityyn, mahdollisesti ehkä tokoon, uima kaveri ja reipas lenkki seura! Koiran tulee kuitenkin olla alle 30cm korkeudeltaan ja karva saisi olla sileä.. Venäjäntoy on kakkosena listalla.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kinmletytsykkä

      Moikka! Minulla on nyt 2v chihuahua narttu Kimble. Kimblen kanssa harrastan agilityä ja treenaamme 2 kertaa viikossa joista toinen on hallilla ja toinen hyppy treeniä kotona, kotona treenaillaan korkeutta ja hyppy kohtaa yms tekniikkaa. Kesäisin käymme yhdessä uimassa. Chihuahua sopii agilityyn paremmin kuin tanskandoggi kokonsa puolesta! Rohkeasti vaan kokeilemaan!

      • Erkkihauva

        Siskollani on 2 chihuahuaa, joista toinen asuu puolet ajastaan minun luona :D itsellä kun koiraan ei mahdollisuuksia oikein ole koko aikaisesti työn takia :/ mutta tämän chihun joka kanssani välillä asuu kanssa harrastamme mini agilityä! Se on kuin normaali agility mutta esteet on kaavoitettu chihuille ja pienten koirien pennuille, olen siis tehnyt nämä itse! Esteitä löytyy: A joka on vain 1m10cm korkea ja jossa on rimat 20cm välein, puomi jonka keski osan pituus on 1m50cm ja korkeus 1m, pujottelu jossa on 6 keppiä, hyppyjä on: aita jossa puomin korkeus 5-40cm ja kannattimet 5cm välein, näitä on 6 kappaletta, muuri jossa on pahvilaatikoista 1 kerros (15cm). Lisäksi on pöytä jolla on korkeutta huimat 10cm! Sitten on vielä rengas joka on tavallinen pieni hulavanne (: tohon takapihalle kaikki nää mahtuu ihan hyvin. Joskus kavereiden kanssa otetaan peräkärry ja huristellaan esteiden kanssa läheiselle hiekkakentälle. AINIIN putki meinasi unohtua mutta senon vaan sellanen lasten normaali kaupasta ostettu(:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3641
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1398
    Aihe