Voiko opettajaksi alkaa opiskelemaan ilman lukiota?
Jälkiviisaana kun ajattelen niin olisi pitänyt lukio nuorena käydä.. Nyt olisin jo liian vanha käymään ensin lukion ja sitten opettajakoulutuksen.. Mutta olen sosiaalinen ja pidän lasten seurasta. Tykkään opettaa lapsille uusia asioita ja hermoni ovat hyvät.. Minulla ei ole mitään ammatillista koulutusta. Kahta koulua olen käynyt mutta lopettanut koska ne eivät tuntuneet siltä oikealta. Nyt olen aikuistunut ja ymmärrän elämää. Töissä olen ollut yli 7 vuotta samassa paikassa joka ei liity lapsiin vaan ruokaan.. intohimo olis kova opettajaksi.
Ala-asteen opettajaksi
tonttu5
2
52
Vastaukset
- Ikean lihapulla
Ensinnäkin tarvitset toisen asteen koulutuksen pohjalle, jotta voit edes hakea yliopistoon. Siellä menee se 5-6 vuotta, joten tekemistä riittää ja hakijoita on kyllä paljon. Siitä vaan aikuislukion penkille pänttäämään, ilman kärsivällisyyttä ja kovaa työtä et tuohon hommaan pääse.
- 2+3
Koskaan et ole opettajana ollut ja intohimoisesti haluat.
Ehkä se työ ei ole sitä, mitä odotat.
Eli ensin toisen asteen koulutus, mielellään lukio. Opettajilla on ylempi korkeakoulututkinto. Sitä siis hankkimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637