http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013061317151106_uu.shtml
Tässä sitä taas demonisoidaan metsästäjää, kun annetaan tällaisen "mini"possun juoksennella vapaana laitumella eikä yhtään ajatella miten saattaa käydä. Täysin kohtuuton tuomio, kun ottaa vielä huomioon sen ettei tällaista karjua pysty helposti erottamaan villisiasta edes kokeneempi metsästäjä!
Mitähän "miniä" tässäkin on?
6
150
Vastaukset
- silmälasit?
Jos ei minipossua erota villisiasta niin metsästysluvat pois. Järjetöntä touhua ampua otusta joka vähän muistuttaa jotain.
- nousuutti
Aivan niin, itsekin kymmenisen vuotta sitten näin vastaavan ihmeen. Kaverin kanssa tähtäiltiin ja ihmeteltiin kun otus oli kuin seinään juossut, ei täyttänyt villisian ulkomuotoa. Ei sitten ammuttu ja mentiin katsomaan lähempää, otus ei lähtenyt karkuun ja paljastui minipossuksi. Omistajakin löytyi samana päivänä. Possu oli karannut minipossu.
- Oikeus ja kohtuus
Oikeusvaltio Suomi, minipossusta 5000e ja ylinopeudesta 15000e. Raiskaus ehdollinen, autovarkaus ei mitään. Menkää itteenne pellet!
- Ryynäsen Topi
Oikeus ja kohtuus kirjoitti:
Oikeusvaltio Suomi, minipossusta 5000e ja ylinopeudesta 15000e. Raiskaus ehdollinen, autovarkaus ei mitään. Menkää itteenne pellet!
Juu kaikissa nelijalkaisissa on hintalappu mutta ihmisessä sellaista "kaato sakkoa" ei tunneta. Naisiin saa kajota vasten hänen tahtoaan ja tappaa saa ja valtio kuittaa omaisille aiheutuneet murheet ja kulut tekijän puolesta mutta auta armias jos ammut muutenkin lähes jokaisen suomalaisen ruokapöytäänkin kuuluvan sian niin sitten ollaan helisemässä. Ei hyvää päivää!!
- sellaista se on
Ja poromiehet saa mapua ihmisten koirat, ilman mitään seuraamusta.
- Teko demonisoi
Tässä on nyt huvimetsästäjä deomisoinut itseään omilla teoillaan.
Hulvaton räiskintä luonnossa ja laitumilla on riistäytynyt kaikesta kontrollista. Ihmisten kotieläimetkin ammutaan, kun kaikki liikkuva saa kuulaa peräänsä. Jos ei erota minipossua villisiasta tai hirveä metsästyskaveristaan, olisi parempi jättää pyssyt naulaan ja siirtyä sivistyneiden harrastuksien piiriin.
Metästysrikosten tuomioita ja korvauksia on roimasti korotettava jo yleisen turvallisuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821369Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661144Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1991140Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2071136Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121029Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68906Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍124846Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755