http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013061317151106_uu.shtml
Tässä sitä taas demonisoidaan metsästäjää, kun annetaan tällaisen "mini"possun juoksennella vapaana laitumella eikä yhtään ajatella miten saattaa käydä. Täysin kohtuuton tuomio, kun ottaa vielä huomioon sen ettei tällaista karjua pysty helposti erottamaan villisiasta edes kokeneempi metsästäjä!
Mitähän "miniä" tässäkin on?
6
155
Vastaukset
- silmälasit?
Jos ei minipossua erota villisiasta niin metsästysluvat pois. Järjetöntä touhua ampua otusta joka vähän muistuttaa jotain.
- nousuutti
Aivan niin, itsekin kymmenisen vuotta sitten näin vastaavan ihmeen. Kaverin kanssa tähtäiltiin ja ihmeteltiin kun otus oli kuin seinään juossut, ei täyttänyt villisian ulkomuotoa. Ei sitten ammuttu ja mentiin katsomaan lähempää, otus ei lähtenyt karkuun ja paljastui minipossuksi. Omistajakin löytyi samana päivänä. Possu oli karannut minipossu.
- Oikeus ja kohtuus
Oikeusvaltio Suomi, minipossusta 5000e ja ylinopeudesta 15000e. Raiskaus ehdollinen, autovarkaus ei mitään. Menkää itteenne pellet!
- Ryynäsen Topi
Oikeus ja kohtuus kirjoitti:
Oikeusvaltio Suomi, minipossusta 5000e ja ylinopeudesta 15000e. Raiskaus ehdollinen, autovarkaus ei mitään. Menkää itteenne pellet!
Juu kaikissa nelijalkaisissa on hintalappu mutta ihmisessä sellaista "kaato sakkoa" ei tunneta. Naisiin saa kajota vasten hänen tahtoaan ja tappaa saa ja valtio kuittaa omaisille aiheutuneet murheet ja kulut tekijän puolesta mutta auta armias jos ammut muutenkin lähes jokaisen suomalaisen ruokapöytäänkin kuuluvan sian niin sitten ollaan helisemässä. Ei hyvää päivää!!
- sellaista se on
Ja poromiehet saa mapua ihmisten koirat, ilman mitään seuraamusta.
- Teko demonisoi
Tässä on nyt huvimetsästäjä deomisoinut itseään omilla teoillaan.
Hulvaton räiskintä luonnossa ja laitumilla on riistäytynyt kaikesta kontrollista. Ihmisten kotieläimetkin ammutaan, kun kaikki liikkuva saa kuulaa peräänsä. Jos ei erota minipossua villisiasta tai hirveä metsästyskaveristaan, olisi parempi jättää pyssyt naulaan ja siirtyä sivistyneiden harrastuksien piiriin.
Metästysrikosten tuomioita ja korvauksia on roimasti korotettava jo yleisen turvallisuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575725
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263484- 672414
- 372039
- 331822
- 421789
- 1041720
- 211616
- 271462
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!361369