Hamsteria hankkimassa

Pari kysymystä hamstereista..

1, Mikä näistä olisi paras: talvikko kääpiöhamsteri vai gerbiili?
2, Naaras vai uros?
3, Onko hamsterin veden oltava kylmää vai kuumaa?
4, Onko hamstereille valjaita kuten esim. Freteille?
5, Onko hamsterilla pakko olla juoksupyörä?
6, Haluaisin päiväeläimen, talvikko hamsteri vai gerbiili?

No.. Siinä oli kysymyksiä. Lisää tulossa! XD
24438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Talvikko on kääpiöhamsteri ja oikein ihana pikku lemmikki. Uros tai naaras, yhtä kiva, yhtä helppo. Jos naaras ja otatkin uroksen kaveriksi, varaudu muutaman viikon välein syntyviin poikasiin, yleensä keskimäärin 4-6 kpl kerralla.
Juomavesi ei jääkylmää, mutta EI VARSINKAAN KUUMAA!!! Hanasta samaa, mitä itse juot, se lämpenee kyllä sopivaksi. Vaihda joka päivä puhdas vesi.
Käppänä on niin pieni, ettei sille voi laittaa valjaita! Älä vie ulos! Jos päästät huoneessa vapaaksi, varo, ettei kukaan astu sen päälle. Se vipeltää nopeasti! Kiinni saaminen on vaikeaa, mutta herkkupaloilla voit houkutella. Jos et saa kiinni, laita ainakin vesikuppi sille, kunnes tulee nälkä ja yritä sitten. Käppänällä hennot luut, joten kantsii pyydystää hokutellen, ei kiinni tavoitellen, varsinkin varoa pudottamasta!
Juoksupyörä ei välttämätön, mtta kiva ja hyvä jumppalaite! Päästä juoksupyörä yöksi irti, niin voit nukkua ilman sitä hyrinää!
Käppänä on hereillä päivälläkin, kun sen kanssa touhuaa! Ei ole mikään yöeläin, jos päivisin riittävästi virikkeitä ja seuraa!

Äänestä

Osta talvikko joka on naaras naaras voi synnyttää lisää :).

Äänestä

Hei hamsuli. Kiitos vinkeistä! Olen itsekkin ajatellut laittaa juoksu pyörän yöksi pois. Tarvitsen vielä vinkkejä virikkeisiin!! Niitä kun haluaisin ja voisin mielellään askarrella.

Äänestä

Mitä talvikot syövät?

Äänestä

Hei topi9. Talvikot syövät mm. Hamstereiden täysrehua hedelmiä vihanneksia sekä joskus jotain nakerrettavaa esim. Näkkileipää. Jauhotoukat sekä kuivatut heinäsirkatkin käyvät niille silloin tällöin. Muistathan vaihtaa ruuat n. Parin päivän välein. Talvikauden hampaat kasvavat lähes koko ajan joten hampaidensa kunnossa pitämiseen niillä on oltava joitain jyrsittävää mm. Korput näkkileipä ja punokset auttavat niiden hampaita. Jos niillä ei ole mahdollisuutta jyrsijä mitään niin ne voivat ruveta jyrsimään kaltereita. Muistathan että talvikko valitsee ruokansa maun perusteella, joten herkkuja on oltava vain kohtuullisesti!

Äänestä
  • Kiitos kun kerroit Hams3. Mekin voimme ostaa talvikon ,mutta vähän hoito ohjeita kaipaisin;).

    Äänestä

Okei, kiva ja onnea jos saatte sen talvikon. Kirjoitan hoitoohjeita vähän myöhemmin;)

Äänestä

Milloin saatte talvikon?

Voiko talvikkoa päästää häkistä ulos vähän aikaa?

Ja syökö kissa talvikkoa ?

Äänestä
  • Saamme talvikon vähintään kuukauden päästä. Talvikon voi päästää esim. Omaan huoneeseen hetkeksi vapaaksi, riippuu tietenkin vähän luonteesta ;). Juu kissa luultavasti söisi talvikon niinkuin kissat syövät myös rottia ja hiiriä. En ihan heti suosittelisi kissan omistajalle talvikkoa syyrialaista ym. Ostan luultavasti talvikollemme juoksupallon missä se saa temmeltää ympäri huonetta. Juoksupallosta sen saa nopeammin kiinni. MUTTA minkä kokoista häkkiä ostaisin yhdelle naaras talvikollemme? Kaikki vastatkaa!! Pliiiiis

    Äänestä

  • Hams3 kirjoitti:

    Saamme talvikon vähintään kuukauden päästä. Talvikon voi päästää esim. Omaan huoneeseen hetkeksi vapaaksi, riippuu tietenkin vähän luonteesta ;). Juu kissa luultavasti söisi talvikon niinkuin kissat syövät myös rottia ja hiiriä. En ihan heti suosittelisi kissan omistajalle talvikkoa syyrialaista ym. Ostan luultavasti talvikollemme juoksupallon missä se saa temmeltää ympäri huonetta. Juoksupallosta sen saa nopeammin kiinni. MUTTA minkä kokoista häkkiä ostaisin yhdelle naaras talvikollemme? Kaikki vastatkaa!! Pliiiiis

    Kyllä kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa! ;) Meillä on kissa ja hamsteri, ja hyvin kissa on oppinut ettei syrkkiämme saa saalistaa. Jos se hyppii häkin päälle,saa vesipyssystä ruiskauksen. Mutta ÄLÄ päästä kissaasi huoneeseen jossa on se hamsteri. Mutta vain kun itse olet huoneessa kissa voi olla myös.

    Äänestä

  • Hamsuli<3 kirjoitti:

    Kyllä kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa! ;) Meillä on kissa ja hamsteri, ja hyvin kissa on oppinut ettei syrkkiämme saa saalistaa. Jos se hyppii häkin päälle,saa vesipyssystä ruiskauksen. Mutta ÄLÄ päästä kissaasi huoneeseen jossa on se hamsteri. Mutta vain kun itse olet huoneessa kissa voi olla myös.

    Minkä rotuinen sun kissa on?

    Äänestä

Saatiin tänään hamsteri. Se on väriltään joku helmiäinen. Sen nimeksi tuli Roce. Se on naaras ja toosi kiltti. Kysykää vaan lisää jos haluutte;)

Äänestä

Eikö sun hamsterin nimi oli tiara ?

Äänestä
  • Meidän kissa ei ole mikään rotukissa ;) . Se on maatiaiskissa. Eli ei rotukissa. Mutta kyllä uskon että jokainen kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa ! ;D

    Äänestä

Hamstereista kiltein ja rauhallisin on pitkäkarvainen syyrialainen uros. Ehdottaisin sinulle että lainaat joko kirjastosta kirjoja mitkä kertovat haluamasi lemmikin hoidosta, tai sitten etsit virallisilta sivuilta tietoa. Kuulostaa hassulta esim. kysymyksesi hamsterin vedestä... ja valjaista :D

Äänestä
  • Kirjoista ei kannata lukea tietoa, koska niissä on niin psljon väärää tietoa..

    Äänestä

Ei ole Tiara. Roce onkin sen nimi. Nimi vaihtui sata kertaa! Ja kasvattaja2 kuten kirjoitin että olemme saaneet hamsterin ei tarvi ohjeistaa enää.

Äänestä

Miksi sen nimi vaihtuu sata kertaan ?

Äänestä

En tiiä

Äänestä

Ok

Äänestä

jos päästät hamsterin vapaaksi niin katso ettei se puraise sähköjohdosta

Äänestä

Hansut on yöeläimiä ja gerbiilit ei

Äänestä
  • Hamsterit

    Äänestä

Elääkö talvikot yksin vai pitääkö olla seuraa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hams3 kirjoitti:

Pari kysymystä hamstereista..

1, Mikä näistä olisi paras: talvikko kääpiöhamsteri vai gerbiili?
2, Naaras vai uros?
3, Onko hamsterin veden oltava kylmää vai kuumaa?
4, Onko hamstereille valjaita kuten esim. Freteille?
5, Onko hamsterilla pakko olla juoksupyörä?
6, Haluaisin päiväeläimen, talvikko hamsteri vai gerbiili?

No.. Siinä oli kysymyksiä. Lisää tulossa! XD

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu