Hamsteria hankkimassa

hams3

Pari kysymystä hamstereista..

1, Mikä näistä olisi paras: talvikko kääpiöhamsteri vai gerbiili?
2, Naaras vai uros?
3, Onko hamsterin veden oltava kylmää vai kuumaa?
4, Onko hamstereille valjaita kuten esim. Freteille?
5, Onko hamsterilla pakko olla juoksupyörä?
6, Haluaisin päiväeläimen, talvikko hamsteri vai gerbiili?

No.. Siinä oli kysymyksiä. Lisää tulossa! XD

24

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsuli

      Talvikko on kääpiöhamsteri ja oikein ihana pikku lemmikki. Uros tai naaras, yhtä kiva, yhtä helppo. Jos naaras ja otatkin uroksen kaveriksi, varaudu muutaman viikon välein syntyviin poikasiin, yleensä keskimäärin 4-6 kpl kerralla.
      Juomavesi ei jääkylmää, mutta EI VARSINKAAN KUUMAA!!! Hanasta samaa, mitä itse juot, se lämpenee kyllä sopivaksi. Vaihda joka päivä puhdas vesi.
      Käppänä on niin pieni, ettei sille voi laittaa valjaita! Älä vie ulos! Jos päästät huoneessa vapaaksi, varo, ettei kukaan astu sen päälle. Se vipeltää nopeasti! Kiinni saaminen on vaikeaa, mutta herkkupaloilla voit houkutella. Jos et saa kiinni, laita ainakin vesikuppi sille, kunnes tulee nälkä ja yritä sitten. Käppänällä hennot luut, joten kantsii pyydystää hokutellen, ei kiinni tavoitellen, varsinkin varoa pudottamasta!
      Juoksupyörä ei välttämätön, mtta kiva ja hyvä jumppalaite! Päästä juoksupyörä yöksi irti, niin voit nukkua ilman sitä hyrinää!
      Käppänä on hereillä päivälläkin, kun sen kanssa touhuaa! Ei ole mikään yöeläin, jos päivisin riittävästi virikkeitä ja seuraa!

    • Topi9

      Osta talvikko joka on naaras naaras voi synnyttää lisää :).

    • Hams3

      Hei hamsuli. Kiitos vinkeistä! Olen itsekkin ajatellut laittaa juoksu pyörän yöksi pois. Tarvitsen vielä vinkkejä virikkeisiin!! Niitä kun haluaisin ja voisin mielellään askarrella.

    • Topi9

      Mitä talvikot syövät?

    • Hams3

      Hei topi9. Talvikot syövät mm. Hamstereiden täysrehua hedelmiä vihanneksia sekä joskus jotain nakerrettavaa esim. Näkkileipää. Jauhotoukat sekä kuivatut heinäsirkatkin käyvät niille silloin tällöin. Muistathan vaihtaa ruuat n. Parin päivän välein. Talvikauden hampaat kasvavat lähes koko ajan joten hampaidensa kunnossa pitämiseen niillä on oltava joitain jyrsittävää mm. Korput näkkileipä ja punokset auttavat niiden hampaita. Jos niillä ei ole mahdollisuutta jyrsijä mitään niin ne voivat ruveta jyrsimään kaltereita. Muistathan että talvikko valitsee ruokansa maun perusteella, joten herkkuja on oltava vain kohtuullisesti!

      • Topi9

        Kiitos kun kerroit Hams3. Mekin voimme ostaa talvikon ,mutta vähän hoito ohjeita kaipaisin;).


    • Hams3

      Okei, kiva ja onnea jos saatte sen talvikon. Kirjoitan hoitoohjeita vähän myöhemmin;)

    • Topi9

      Milloin saatte talvikon?

      Voiko talvikkoa päästää häkistä ulos vähän aikaa?

      Ja syökö kissa talvikkoa ?

      • Hams3

        Saamme talvikon vähintään kuukauden päästä. Talvikon voi päästää esim. Omaan huoneeseen hetkeksi vapaaksi, riippuu tietenkin vähän luonteesta ;). Juu kissa luultavasti söisi talvikon niinkuin kissat syövät myös rottia ja hiiriä. En ihan heti suosittelisi kissan omistajalle talvikkoa syyrialaista ym. Ostan luultavasti talvikollemme juoksupallon missä se saa temmeltää ympäri huonetta. Juoksupallosta sen saa nopeammin kiinni. MUTTA minkä kokoista häkkiä ostaisin yhdelle naaras talvikollemme? Kaikki vastatkaa!! Pliiiiis


      • Hamsuli<3
        Hams3 kirjoitti:

        Saamme talvikon vähintään kuukauden päästä. Talvikon voi päästää esim. Omaan huoneeseen hetkeksi vapaaksi, riippuu tietenkin vähän luonteesta ;). Juu kissa luultavasti söisi talvikon niinkuin kissat syövät myös rottia ja hiiriä. En ihan heti suosittelisi kissan omistajalle talvikkoa syyrialaista ym. Ostan luultavasti talvikollemme juoksupallon missä se saa temmeltää ympäri huonetta. Juoksupallosta sen saa nopeammin kiinni. MUTTA minkä kokoista häkkiä ostaisin yhdelle naaras talvikollemme? Kaikki vastatkaa!! Pliiiiis

        Kyllä kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa! ;) Meillä on kissa ja hamsteri, ja hyvin kissa on oppinut ettei syrkkiämme saa saalistaa. Jos se hyppii häkin päälle,saa vesipyssystä ruiskauksen. Mutta ÄLÄ päästä kissaasi huoneeseen jossa on se hamsteri. Mutta vain kun itse olet huoneessa kissa voi olla myös.


      • Topi9
        Hamsuli<3 kirjoitti:

        Kyllä kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa! ;) Meillä on kissa ja hamsteri, ja hyvin kissa on oppinut ettei syrkkiämme saa saalistaa. Jos se hyppii häkin päälle,saa vesipyssystä ruiskauksen. Mutta ÄLÄ päästä kissaasi huoneeseen jossa on se hamsteri. Mutta vain kun itse olet huoneessa kissa voi olla myös.

        Minkä rotuinen sun kissa on?


    • Hams3

      Saatiin tänään hamsteri. Se on väriltään joku helmiäinen. Sen nimeksi tuli Roce. Se on naaras ja toosi kiltti. Kysykää vaan lisää jos haluutte;)

    • Topi9

      Eikö sun hamsterin nimi oli tiara ?

      • Hamsuli<3

        Meidän kissa ei ole mikään rotukissa ;) . Se on maatiaiskissa. Eli ei rotukissa. Mutta kyllä uskon että jokainen kissa oppii ettei hamsua saa saalistaa ! ;D


    • kasvattaja2

      Hamstereista kiltein ja rauhallisin on pitkäkarvainen syyrialainen uros. Ehdottaisin sinulle että lainaat joko kirjastosta kirjoja mitkä kertovat haluamasi lemmikin hoidosta, tai sitten etsit virallisilta sivuilta tietoa. Kuulostaa hassulta esim. kysymyksesi hamsterin vedestä... ja valjaista :D

      • 8+8

        Kirjoista ei kannata lukea tietoa, koska niissä on niin psljon väärää tietoa..


    • Hams3

      Ei ole Tiara. Roce onkin sen nimi. Nimi vaihtui sata kertaa! Ja kasvattaja2 kuten kirjoitin että olemme saaneet hamsterin ei tarvi ohjeistaa enää.

    • Topi9

      Miksi sen nimi vaihtuu sata kertaan ?

    • Hams3

      En tiiä

    • Topi9

      Ok

    • kaaka1

      jos päästät hamsterin vapaaksi niin katso ettei se puraise sähköjohdosta

    • Anonyymi

      Hansut on yöeläimiä ja gerbiilit ei

      • Anonyymi

        Hamsterit


    • Anonyymi

      Elääkö talvikot yksin vai pitääkö olla seuraa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      634
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe