jaa ne toisillekin!
Minä sunnuntaina valittelin tyttären pojalleni (5v) selkäkipuani ja kerroin jalkojen pesun ja sukkien laiton olevan nyt tosi vaikeaa. Pienellä miehellä oli helppo neuvo vaivaan. "tee niin kuin isi, aina kun äiti sanoo että isin jalat haisee niin isi menee pöntölle istumaan ja lukemaan Akua, samalla se uittaa jalkojaan pesuvadissa missä on hyvän hajuista vettä. Äiti sanoo että isi lyö kolme kärpästä yhdellä istunnolla"
Hyviä vinkkejä 50+ ihmisille
3
168
Vastaukset
Ei tässä mitään. 50 v sitten ostamani urheilusukat ovat kutistuneet vuosien kuluessa kesäsukiksi sopivaan kokoon. Muutaman vuoden niillä vielä pärjään.
Yhtä hyviä ei enää valmisteta, tarkoituksella, mutta osaamista siis olisi. Kuitenkin tehdään vain sutta ja sekundaa. Niin sukista kuin kahvisuodattimen telineistäkin. Niitten vanhat mallit toimivat, nykyiset mallit ovat valmista kaatopaikkakamaa.
Sukkien ympärillä on yleensä kengät. Käytin 30 v turvakenkiä yhtiön osallistuessa kustannuksiin. Sievin Jalkineen ja Jalaksen tuotteita. Samaa roskaa molemmat. Pohjat murenevat itsekseen ja mahdolliset vetoketjut rikkoutuvat jo uusina.
Pitää löytää uusi valmistaja, joka tekisi edes lähes kunnollista tavaraa.
Vaan kun ei kukaan Suomessa uskalla. Joku kartelli kieltää ja tuhoaa sellaisen yrittäjän.- Expimot
Aidilläni (78v) tuli selkä niin kipeäksi että kaikki liikkuminen piti tehdä kuin hidastetussa filmissä. Myös istuutuminen ja ylösnousu olivat niin kivuliaita että eivät onnistuneet ilman itkua. Ei suostunut lääkäriin, vaan "katotaan nyt yön yli".
Seuraavana aamuna tullessani paikalle, oli äiti siivoamassa. Kurotteli pölyjä ylhäältä ja alhaalta ilman merkkiäkään selkäkivusta. Oli kuulemma illalla ennen nukkumaan käyntiä nostanut jalan WC:n käsienpesualtaaseen pestäkseen sen kun selkä oli naksahtanut ja kipu kadonnut. Kun ihmettelin miksi hän kipeällä selällä keksi ryhtyä nostelemaan noin jalkojaan, totesi äiti että ainahan hän on pessyt jalat ennen nukkumaan menoa.
Toinen tapaus jossa miehen logiikkani oli koetuksella.
Vaimo istui sohvalla ja käsin väänsi toista jalkaansa niin että pottuvarvas lähestyi jo leukaa. Tuntui kuulemma jalassa kipua kun teki näin. Tunsin että minun kuului sanoa jotain koska olin kuulevinani kysymysmerkin vaimon lauseessa. Olin jo kysyä että sattuuko enemmän jos väännät vielä pitemmälle? mutta sanoin kuitenkin että onhan se kipu ikävää, mutta miksi sitä jalkaa tarvitsee vääntää tuolla tavalla? Ei kuulemma tarvitsekaan, kunhan totesi sen sattuvan. - Expimot
Niin ja ne vinkit...
Jos selkäsi on kipeä, kokeile nostella jalkojasi epätavallisiin paikkoihin ja mahdollisimman korkealle.
Jos taasen tunnet jalassasi kipua, tarkista ensin että et ole itse vääntänyt sitä luonnottomaan asentoon. Jos olet, palauta asento luonnolliseksi ja kuulostele poistuiko kipu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129