Meidän juuri 6 kk täyttävä vauva on tähän asti nukkunut yöt upeasti kerran heräten. Nyt yöt ovat muuttuneet levottomiksi ja vauva ei rauhoitu millään unille kun yöllä herää. Illalla saan hyvin nukahtamaan mutta sitten heräilläänkin 4-7 kertaa yössä, kerran syö tissiä ja muuten koitan vain hyssyytellä huonolla menestyksellä. Välillä otan viereenkin jotta rauhoittuisi mutta siihenkin menee aikaa että vauva uudelleen nukahtaa, kun riuhtoo jne. Pyörii sängyssään jne. Muuten ei haittaa, mutta perheen muut lapset kärsivät kun eivät saa huudoilta nukutuksia ja isäntä lähtee jo 04 aamuisin töihin, välillä siis nukkumatta lainkaan... Tuttia vauva ei syö ja meidän huoneessa nukkuu pinnasängyssään tilanpuutteen vuoksi..... APUVA!!!
6 kk heräilee usein yöllä eikä nukahda takaisin!!!!
2
395
Vastaukset
- tuttu juttu
Meillä alkoi kans hyvin nukuttujen (1 syöttöherätys aamupuolella ja ehkä tämän lisäksi 1 pissalla käynti alkuyöstä) jälkeen 7kk iässä hirveät yöhulinat. Välillä liittyi hampaiden tuloon ja välillä ihan kehitysvaiheeseen. Oppinut uusia taitoja ja se vaikuttaa öihin. Välillä luulen, että syy oli nälkä; ei oikein malttanut päivällä syödä? Vinkit siis: päivällä tosi paljon liikkumista/touhuamista/ aktiviteettia vauvan kanssa, iltaa kohti sitten ajoissa kylpy ja rauhoittumista ja pari tiheää rauhallista ruokailua (ettei nälkä pidä yöllä hereillä). Ja sit yöllä sitkeästi vaan se yks ruokailu ja muuten ei aleta seurustelemaan. Meillä alkoi jossain välissä toimimaan se, että tassuttelin ja sanoin, että hshs nyt on uniaika.
- kjhgl
Täällä oli kans tuota yö sähläystä vajaa pari kuukautta tuossa 6-8kk iässä.. Oppi ryömimään ja nousi seisomaan ja lähti vielä kävelemään tuettuna sekä sai 6 uutta hammasta.. Oli raskasta nousta hyssyttelemään 10-15kertaa yössä :/ Meillä ei syöty yöllä, ei ole syönyt 4kk jälkeen joten ruokaa en edes tarjonnut.
Yöt helpottu pikkuhiljaa kun lisäsi juurikin päivisin puuhailuja ja ei antanut nukkua illalla pikkutorkkuja. Tassuttelu toimi myös täällä, alkuun oli huutoa mutta jos otti syliin niin ei suostunut senkään vertaa rauhoittumaan sänkyyn vaan olisi nukkunut vain sylissä mihin en ruvennut.
8kk jälkeen alkoi lapselle taas uni yöllä maistua, nukku 12tuntia putkeen :) Joskus herää jos on ihan hukassa sängyssään mutta ei joka yö..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599688K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1765452Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1555065PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *654747- 1882250
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112165Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3001789- 881498
- 151195
- 411093