tavujen jokeltelu

huolissaanko????

Milloin teidän vauvat on alkaneet jokeltaa tavuja? Vauva kohta 9 kk, eikä tavuja kuulu.. Kiljuu, murisee ja kurkkuääniä tulee kyllä. Muuten on reipas ja iloinen lapsi :) Tukea vasten kävelee hienosti :)

5

1751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vavavavvava

      Ei tarvitse olla huolissaan ja äänteleehän teidän vauva jo.. Meilläkin oli pitkään vaan tuota kiljumista ja murinaa:)jos kuulossa ei ole mitään vikaa niin huoli pois.
      Meillä reilu vuodenikäinen ja juttelu on sellaista mammaa, vavavvav,nannannaa,näänä,mämäää, jajjaja tyylistä, ei mitään p,k tai t kirjaimia, mutta en huolissaan ole kun ymmärtää nii paljon puhetta kuitenkin.
      Ja meillä kävellään edelleen tuen kanssa:) kaikki niin yksilöitä.
      Itse taas olen sanonut jo melkein 10 sanaa 9 kk ikäisenä.

    • vävävävä

      Meillä kanssa kiljuttiin, päristiin, muristiin yms pitkään ja neuvolassakin 8kk ikäisenä huomautettiin, että pitäis lukea ja laulaa lapselle enemmän että kieli kehittyisi ja tulisi niitä ba-ba-ma-ma-ta-ta tavuja... Yhtenä kauniina perjantaipäivänä ne sitten tuli, lapsi oli ehkä vähän vajaa 9,5kk. Ihan yhtäkkiä alkoi hokemaan vä-vä-vä ja sen jälkeen onkin ollut levy päällä ja tulee omaa kieltä ihan riittämiin. Nyt ikää 10kk ja sanoo noiden tavujen lisäksi muutaman oikean sanan.

      Mun mielestä ei siis ole mitään syytä huoleen, meidän neuvolan sijainen sen sijaan olis varmaan laittanut teidänkin lapsen jo puheterapiaan jos se olisi ollut mahdollista :)

    • Äippä78

      Meillä nyt pikkusen reilu 9 kk tyttö ja just tässä muutama päivä sitten alkoi yhtäkkiä aamusta tuon vä-vä-vä gä-gä-gä. Ennen sitä oli vaan vain kiljunut ja murissut :D

      • alkuperäinen kirjoittaja

        Me luetaan paljon ja jutellaan vauvalle muutenkin :) Eli jospa sieltä kohta rupeis tulemaan tavuja:)


      • vävävävä
        alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:

        Me luetaan paljon ja jutellaan vauvalle muutenkin :) Eli jospa sieltä kohta rupeis tulemaan tavuja:)

        Joo, meillä kanssa jutellaan, luetaan, lauletaan yms ja eiköhän jokainen normaali äiti ja isä ole sen verran kontaktissa lapseensa, että puhetta alkaa jossain vaiheessa tulla:) Nauratti se neuvolan ohje, että pitäis lukea ja loruilla enemmän... Se oli sellanen hössöttävä vanhempi sijainen joka noin ohjeisti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      87
      11833
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8966
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      100
      4829
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4105
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4064
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3896
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3689
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3519
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      0
      3420
    10. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3299
    Aihe