Mitä kamaa Virosta?

Juuhpuuh

Noniin, kun nyt on urakkatarjous saatu virolaisilla tekijöillä niin eikös kannattaisi hakea laatat yms. pintamatskutkin pikku kesäretkellä Tallinnasta.

Mitä kamaa sinä olet hakenut Virosta, mistä putiikista ja minkä verran maksoi mikäkin? Saavutettu säästö suhteessa vaivaan?

Tuumailen tässä vaan, että maksaako vaivan lähteä autolla ostoksille kun yleensä mennään ilman sitä Tallinnaan.

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pavusta

      - Ei maksa vaivaa lähteä viroon katteleen... (loppuu kantavuus kesken aika nopeesti)
      - Soitat sinne rautakauppaan ja he laittavat kyydillä tarvikkeet tulemaan.... teet senkin aikaa sitä tönöä....

      - Laatat edullisin suoraan kiinasta / aasiasta... laivauttaa pari kuukautta ennen tarvetta.. koska laiva rahdilla kestää n.1kk saapua esim. helsinki porttiin... musta marmori 20*60*60 n.20-30€ / neliö kiinassa ja suomessa 150€ /neliö.. klikkerit ei maksa juuri mitään... ja ne on sitä samaa "italialaista" mitä paikalliset kaupatkin myy... Tämä esimerkiksi kertoo virolainen laattakauppias heti... suomalainen laattakauppias höpöttää niitä näitä italiasta sitä ja tätä... ei osaa sanoa totuutta, että aasiasta ne tulee... ne vaan vetää hintaa hatusta ja jutut tuulesta... :)

      - Laivarahti noin. 70€ /kuutio = mahtuu laattaa melko paljon.
      - Suosittelen hommaamaan oman vuokrakontin jolla rahtauttaa kontillisen tavaraa kiinasta ilman rantarosvojen välikäsiä (=ahtaajat) .


      - Jos ostaa halvinta mahdollista sitä ei kannata lähteä merta kauempaa hakemaan... kiertää alelaareja paikalliskaupoissa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      82
      2928
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1696
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      77
      1501
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1418
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      132
      1377
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1266
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      158
      1231
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      97
      1174
    9. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      82
      1158
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      80
      1155
    Aihe