Kokemuksia Freebird airlines

Siis häh...

Onko kellään kokemuksia Freebird airlines? Minkälaiset penkit,ruoka,henkilökunta ym...?

13

15778

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä arvioni

      Juuri Turkissa käyneenä voin kertoa kokemukseni.

      Lentokoneet ovat uudehkoja. Jalkatilat ovat aika ala-arvoiset (jopa lomalentokoneiden mittakaavassa). Penkin selkänoja on lähes pystysuorassa ja istuinosalle mahtuu alle puolet reidestä. Selkänoja taipuu vain hieman, mutta takana istuvalle sekin on liikaa. Penkit ovat siis aika epämukavat, mutta muuten ihan hyväkuntoiset nahkapenkit oli koneessa. Mutta kyllä lyhyehkö lento menee vähän huonommillakin penkeillä.

      Ruoka oli ihan hyvää. Lämmin kanaruoka, riisiä, salaattia, lämmin sämpylä, jälkiruokapiirakka, keksejä... Juomat maksaa erikseen, mutta eivät mitään hirveän kalliita ole lentokonehinnoiksi (0,33 tölkit limua noin 3 euroa, olutta 3,5 euroa). Kahvi- ja teetarjoilu oli ilmainen, mutta toisella lennolla kahvi jaettiin (vahingossa) ruokailun yhteydessä, joten se ehti jäähtyä. Vesi maksaa erikseen. Pienet lapset saivat ruoat aiemmin, jotta vanhemmilla olisi helpompi hoitaa ensin lasten ruokailu ennen omaa ruokailuaan.

      Lennolla myytävä tuotevalikoima melko laaja, mutta kaikkia tuotteita ei ollut saatavilla. Viinat halpoja, muut tuotteet kohtuuhintaisia.

      Henkilökunta turkkilaista. Puhuvat kohtalaisesti englantia, mutta emojen kuulutuksista ei saanut mitään selvää, kun puhuvat niin nopeasti ja epäselvästi mikrofoniin. Menolennolla lentäjät eivät paljon kuulutelleet mitään, mutta paluulennolla ihan selkeät kuulutukset. Menolennolla koneessa näytöistä näkyi kartta ja lentotietoja, paluulennolla näyttöjä ei käytetty. Ei siis elokuvaa, tms. Rannekelloa suosittelen, jos haluaa nähdä kellonajan.

      Palvelu oli hyvin kaavamaista ja kiireistä. Emot olivat välillä jopa töykeitä, mutta useimmiten kuitenkin melko ystävällistä ja asiallista palvelua sai. Lentohenkilökunta ilmeisesti tupakoi koneessa ennen boardausta (menolennolla Suomen päässä) hajusta päätellen ja muutaman kerran lennonkin aikana levisi matkustamoon selkeä tupakanhaju (ilmeisesti lentäjiltä ohjaamosta). Ei tästä minulle mitään haittaa ollut, mutta heikkohermoisia terveysterroristeja tai astmaatikkoja saattaa ärsyttää.

      Menolennolla laskutelineet tärisi voimakkaasti nousussa ja laskussa. En tiedä, kuuluuko asiaan, vai oliko jotain vikaa. Matkustajille ei kuulutettu.

      Lennot olivat aikataulussa, jopa vähän etuajassa.

      Yleisesti voisin sanoa, että ei mitään luksusta kannata odottaa, mutta ihan kelpaava lentoyhtiö varsinkin lyhyemmälle lennolle. Tärkeintähän on päästä paikasta toiseen. 3/5 :)

      • Interflug

        Isot pisteet annoit, aivan p aska firma, ja koneet romuja...


      • Anonyymi

        Halvat lennot - https://aviasales.tp.st/q5LrfdMd
        Aviasales on ollut jo vuosia itselleni lentomatkojen ensisijainen hakukone. Haen erityyppisiä matkoja, en pelkästään meno-paluu vaan usein niin, että lähtö tai paluu on eri kaupungista tai teen pysähdyksiä matkan varrella. Lisäksi Aviasales hakee mielestäni vaihtoehtoja erittäin kattavasti, myös halpalentoyhtiöiltä ja laajasti useilta varaussivustoilta.


    • Routemaster

      Pieni yhtiö, operoi 5 - 6 Airbus A320:lla, joista yhdellä ikää yli 20 vuotta, muut suht tuoreita. Lensin tuolla vanhimmalla ja sistus ei juuri poikennut nuoremmista.

      Eniten haittasi, että kun kippari sytytti turbulenssin takia istuinvyövalot, henkilökunta jatkoi myyntiä. Kun huomautin emolle - epäiln etteivät olleet vain huomanneet - stuertti tuli väliin ja selitti että myynninjatkaminen oli henkilökunnalle täysin turvallista, matkustajien tuli istua vöissä. Ja jos minulla olisi valittamista, voisin ottaa yhteyttä yhtiön pääkonttoriin. Annoin kuitenkin olla. Olen kuitenkin lukenut niin paljon raportteja, ja nähnyt kuvia siitä kun trollit ova turbulenssissa lentäneet ilmaan ja pudonneet matkistajien päälle, että myöhemmin harmitti etten reklamoinut.

      • 903SsA

        "myynninjatkaminen oli henkilökunnalle täysin turvallista, "

        Turkkilaisella logiikalla hän varmaankin ainakin itse uskoi tuohon. :o)


    • Anonyymi

      Onko kukaan käyttänyt freebird lentoyhtiötä tällä vuosikymmenellä taikka esim 5v sisään?

      • Anonyymi

        Kuukausi sitten tuli käytyä.
        Ei mitään valittamista


    • Anonyymi

      Kyllä on aina todella myöhässä ja silti ottavat koneesaan odottamaan.istuttiin 1h että päästiin helsingistä edes lähtemään.halvalla saa mitä tilaa

    • Anonyymi

      Taatusti parempi kuin Finnair.

    • Anonyymi

      Hqq

    • Anonyymi

      Parempi lento kuin Finnairilla

    • Anonyymi

      Parempi kuin finnair

    • Anonyymi

      Antalyaan lennettiin viikko sitten ja takaisin. Hyvin meni lento, ruoka oli maistuvaa ja täyttävää (menolennolla risottoa, salaattia ja joku leivos, lämpimiä sämpylöitä, paluulennolla jotain riisiä, kastiketta jne..) Viini ja olut 5e, limut 3e, vesi 2e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      2160
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      138
      2002
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      8
      1232
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1190
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      62
      1086
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1067
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      950
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      68
      942
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      45
      906
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      831
    Aihe