Hei! Minut on kutsuttu häävastaanotolle seuralaiseksi ja haluaisin tietää millaista käytöstä avecilta odotetaan? Etiketti noin päällisin puolin on tietenkin hallussa mutta onko jotain erityistä käyttäytymissääntöä seuralaiselle?Miesystävääni lukuunottamatta en tunne ainoatakaan osallistujaa, en edes hääparia..
Vastaukset 3
- Mikko 32v
Kerronpa oman tarinani. Edelliset häävastaanotot nimittäin päättyivät osaltani nolosti, sillä silloinen naispuoleinen avecini päästeli pitkin päivää niin kuvottavia äänettömiä pieruja, että jouduimme lähtemään kotiin kesken juhlien, ettei avecini pilaisi kaasupäästöillään hääparin iltaa yhtään enempää. Nainen oli tietysti paluumatkalla pahoillaan ja yritti pistää piereskelynsä ruokamyrkytyksen tms. piikkiin, mutta parin päivän kuluttua jätin mokoman löyhkä-Liisan ja siirryin viettämään hyvin ansaittuja poikamiespäiviä. Seuraaviin häihin menen ilman avacia!
- oppeliini1
Tydellisen normaalia kanssakäyntiä odotetaan jokaikiseltä kutsuvieraalta.
Sinä olet loistavimmassa asemassa kun et tunne ketään: kenen kanssa tahaansa jutteletkin, heidän uustisensa ovat sinulle aivan upo uusia! Ja tietysti päinvastoin.
Vain reippaasti esittelet itsesi ja kerrot että olen Maija (esim Matin, morsiammen serkun, tyttoystävä). Kysyt kuinka he tuntevat/sukulaissuhde hääparin ja siitä se juttu alkaa automaattisesti lähteä.
Tietenkin onnittelet hääparia tilaisuuden tullen joko Matin kanssa tai yksin(ja kerrot heille kuka olet) , sydämellisesti kiität kutsusta ja mahdollisuudesta osallistua tähän kauniiseen tapahtumaan.
Siis aivan normaalia kohteliasta, muita ystävällisesti huomioiden, käytostä. - Täti neuvoo
Avecille ei ole olemassa erityisiä" käyttäytymissääntöjä". On hyvä noudattaa etiketin mukaista/isäntäväen toiveita pukeutumisen suhteen ja muistaa olla iloisella ja hyvän tuulisella mielellä vaikka ei ketään tuntisikaan - voithan aina yrittää siitä huolimatta hieman jutustella muiden vieraiden kanssa vaikka tässä me suomalaiset emme olekkaan kovin hyviä.
Mukavia juhlia sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267858- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni42635Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 51487
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 30434
- 38426
- 45417