Sairaseläkeläinen 50 v haluaa etäopiskella ammatin ilmaiseksi

Tervetulleet ideat

Otsikossa on sanottu, suunnilleen se mitä kysyn, tietysti se ala vielä puuttuu ja käytäntö, onnistuuko ilman, että menettää sairaseläkettä, jota ilman ei voi elää ?

Jollain palstalla oli joukko datanomiksi opiskelleita eläkeläisiä, mutta itse en osaa/ sairauden takia jaksa tekniikan kanssa, mutta kirjoittaminen kyllä luonnistuu.

Olen enemmän luova, kirjoittajatyyppinen, ehkä mainosala kiinnostaisi, tai joku ihan muukin, onko tietoa / ideoita ?

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkisin näin

      Olet siis työkyvyttömyyseläkkeellä. Aiotko kuitenkin vielä töihin?

      Asioitasi paremmin tuntematta suosittelen opinhalun tyydyttämiseen opiskelua työväen- tai kansalaisopistossa tai avoimessa yliopistossa. Opetusta on tosi monipuolisesti. Eikä varmasti vie eläkettä.

    • selvitä ensin

      Ilmeisesti työkyvyttömyyseläkkeesi on määräaikainen eli siis kuntoutustuki, koska uutta ammattia halajat? Jos niin on, sinun on ensin selvitettävä, kenen palvelujen piiriin työhistoriasi ja terveydentilasi perusteella kuulut: työeläkelaitoksen, TE-toimiston vai Kelan. Kaikilta näiltä, mutta tietenkin vain yhdeltä taholta, voi tietyin ehdoin olla mahdollista saada tukea ammatilliseen kouluttautumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      7
      1300
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1203
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1055
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      997
    5. 131
      904
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      889
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      807
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      802
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      766
    Aihe