D7100 vai D600 makrokuvaukseen?

Tasusi

Hei!
Olen siirtymässä vanhasta D50:sta uudempaan kameraan. FX ja AF-objektiiveja löytyy, mutta kumman kameran valitsen? Olen lukenut erilaisia arvosteluja ja pää menee noista sekaisin.

7

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 600D

      Kääntyvästä näytöstä on joskus hyötyä makrokuvauksessa. Muutenkin hyvä kamera.

    • Noh jos aletaan purkamaan... Kummastakaan kamerasta en juuri tiedä muuta kuin parista hassusta arvostelusta ja vertailusta, ja molemmat varmaan ovat loistavia makroiluun ja muuhun kuvaukseen...

      D7100:ssa on pienempi kenno mutta yhtä paljon pikseleitä, kuvanlaadun voisi olettaa D600:ssa olevan parempi. Mutta koska D7100:n kenno on pienempi, kuvattava pieni kohde täyttää suuremman osan kennosta samalta etäisyydeltä ja saat hieman enemmän detailia, tosin syökö pienemmän kennon hieman heikompi kuvanlaatu tästä osansa? D90 vs D700 combon kanssa käy juurikin näin.
      D7100:lla saa myös hieman laajemmat syväterävyysalueen samaalla aukolla kuin D600:n kanssa, johtuen pienemmästä kennosta --> kohteesta saa suuremman alueen kerralla teräväksi.
      D600 pystyy huomattavasti korkeampaan ISOon ennen kuin kohina pahasti häiritsee.
      Kummassakaan ei näyttäisi olevan kääntyvää näyttöä mikä olisi aika loistava makroilussa.
      http://snapsort.com/compare/Nikon-D600-vs-Nikon-D7100


      Mutta, minkälaista objektiivia meinasit käytellä? Melkeen tärkeämpi kuin hyvä runko, on hommaan hyvin soveltuva salama ja hyvä makro-objektiivi. Tuossa on ihan loistavan makrokuvaajan pätkä: http://www.snotr.com/video/8427/High-Magnification_Macro_Photography_of_Arthropods
      Siitä voi ottaa mallia salamaviritykseen. objektiivinä sillä on joku.. 35mm? 50mm? objektiivi kääntörenkaalla... melkonen viritys. Taitaa se sen sanoa tuossa jossain, tartteis kattoa uudestaan. Loistavaa settiä ja halvalla :)

      • Joo tuossahan se sen sanoo videolla, loittorengassetti ja 28mm prime kääntörenkaalla.


    • Makroilija

      Kääntyvä näyttö on oiva apu. Oikeastaan pakollinen jalustaa käytettäessä kasvikuvauksessa. Itselläni on Nikon D5000. Olen ajatellut Nikon D300 hommaamista, koska se osaa ohjata paremmin salamaa (langattomasti). Salamasta on paljon apua. Oli sitten ötököitä tai kasveja ne tuntuvat liikkuvan jopa tyynellä ilmalla. Kun katsoo heinänkortta makron läpi se tuntuu aina heiluvan. Terävän kuvan saaminen n sattumaa. DX-kenno parempi - isompi terävyysalue. FX kennon kamera tuo vaan lisää painoa.

    • Tasusi

      Kiitos kaikille vastanneille!
      Tarkoituksena on käyttää 105mm micro objektiivia loittorenkailla/ kääntörenkaalla.
      Nikon D300s oli myös mietinnässä, mutta jätin tarkoituksella sen pois, ajatelleen, että kamera on jo vanhentunut?
      Onko D300s:lla kääntyvä näyttö?

      • Nikonin järkkäreissä taitaa vain D5000 (D5100, D5200) sarjan rungoissa olla kääntyvä näyttö.

        S300s taas on semipro runko ja perin toimiva, käytän sitä itsekin eikä se ole koskaan pettänyt.


    • Makroilija

      D300s on hyvä kamera. Ei vanhentunut. En kääntäisi 105 mm lasia. Joskus nuorena kuvattiin kinodialle käännetty lasi loittot, niin obektiivina paras oli symmetrinen 2 valovoimainen normaali (50 mm). Laajakulmiakin käänneltiin (28, 24?) ja laskettiin sopivaa aukkoa salamalle. Pistettiin vesieläimiä dia-kehysten väliin. Jokunen dia onnistuikin.

      Kaikilla Nikon rungoilla saat hyviä kuvia. Enpä usko että eroja näkyy normaalissa katselussa. Ammattirungoissa parempaa nopeus, salamoiden ohjaus langattomasti, kestävyys..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3844
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2448
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1487
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe