n. 2vuotiaasta kouluttamattomasta bordercolliesta? Kasvattaja pyytää pennusta 1000€, onko 500 liian vähän?
Paljonko voin tarjota
8
193
Vastaukset
- Kirppu67
Onko kuvattu, luonnetestattu, millainen suku, muita virheitä?
- sikakosäkissä
Riippuu onko koiralla jalostusarvoa, sairauksia, lonkkavikaa tms. Seurakoira-laatuisesta yksilöstä 500 on jo reilu hinta. Huonoja tapoja omaksunut bordercollie saattaa olla niin hankala tottumattomissa käsissä, että vaihtoehdot voivat olla koeaika uudessa kodissa tai piikille.
- Mietippä vielä
Älä hyvänenaika maksa mitään! Ota kokeeksi kotiisi ja katso pärjäätkö edes sen kanssa.
Miksi haluat yleensäkään ottaa kouluttamattoman kaksi vuotiaan? Ei 2v. ole mikään pentu enään. Onkohan edes sisäsiisti? - koirako1
Haluan antaa koiralle mahdollisuuden, koska omistaja on sairastunut eikä voi pitää koiraa, toinen vaihtoehto on piikille. Koiraa ei ole luonnetestattu, ainoastaan el silmäpeilannut ja terveystarkastanut. koira kuitenkin hyväluontoinen ja koulutettavissa. Miksi piikille suoraan eikä antaa tilaisuutta koiralle näyttää mihin siitä on?
- koirako1
Koiralla valiovanhemmat ja niiden kanssa harrastetaan, että potentiaalia on sukutaulun perusteella.
- vanhajärki
Otat koeajalle, esim. kuukauden katseluaika, ja sitten vasta maksat satasia. OK?
- Kirppu67
Sataset max kuulostaa hyvältä. Toki säästäähän omistaja lopetuskulut, jos otat koiran vaikka vain koeajalle. Mä olen tuollaiset lopetusuhan alla olleet koirat ihan vaan saanut :)
- ..............
Jos kasvattaja pyytää tonnia, niin onpas kummallista. Se on aikuinen koira. Kasvattajalle ilmeisestui vain kuluja tuomassa, eli rahanahneus kyllä paistaa läpi. Jos oikeasti vaihtoehdot ovat piikki tai uusi koti, niin silloin joku 500 euroakin on ihan liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1817188Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481818- 191789
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am681720Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161541- 691353