Bora 1.4 16v

jo iäkkäämpi

Vähän ajettu Bora savuttaa varsinkin pidemmän ajamattomuuden jälkeen. Olisiko kysymyksessä venttiiliohjain kumit vai männänrenkaat? Onko kokemuksia ja miten testata ongelman ratkaisun löytämiseen?

4

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykspisteäkäinen

      Veikkaan männänrenkaita. Testaus onnistuu puristuspainemittauksella kahdessa vaiheessa (normaali mittaus / mittaus sylinterit öljyttynä).

      Et maininnut autosi kilometrimäärää mutta sen verran voin kokemuksesta sanoa että ei ole niin ihmeellistä jos tuo kone hajoaa siinä 200tkm kohdilla. Näitäkin on nähty.

      • JO IÄKKÄÄMPI

        KIITTI VASTAUKSESTA . KONEELLA AJETTU 45 TKM. KULUTTAA 0,5 L ÖLJYÄ / 900KM..SEURAAVAKSI PURISTUSMITTAUS.


    • sdgjnnbj

      Noissa 1.4 koneissamelkein jokaisessa jotain ongelmaa,veikkaan kanssa männänrenkaita...Itellä hajosi jo ennen 100tkm.

    • gfgrfgffg

      rehellisesti sanottuna tuo 1.4 16v kone on vw-konsernin huonoin tuotos viime aikoina. Miltei yhtä huono on 1.6 16v.

      Kuvaavaa on se, että kun Golf V esiteltiin, niin 1.6 litran koneeksi oli valittu 1.6 8v, mikä onkin yksi parhaista moottoreista kestävyden osalta bensakoneissa. Itse asiassa taisi olla liiankin kestävä kone kun piti keksiä nämä TSI-koneet, jotka sitten ovatkin oma lukunsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe