Aattelin ostaa kerrostaloasunnon jossa pitää maksaa heti 30 % hinnasta ja sitten ensi kesästä lähtien maksetaan yhtiövastikkeessa sitten tuota loppu lainaosuutta joka on siis ns. yhtiölainaa (siitähän ei saa korkovähennystä verotuksessa, mutta marginaali on alle 0,6 ja 12 kk euribor). Takaisinmaksuaikaa 20 vuotta.
Onko toi hyvä diili vai piilekö tässäkin jokin pommi tms. Luulisi että tällainen kämppä on helppo edelleen myydä parinvuoden päästä ja siirtää sitten tuo jäljellä oleva laina uudelle omistajalle. Mitä mieltä´olette tällaisesta, onko kokemusta?
Onko toi hyvä diili vai piilekö tässäkin jokin pommi tms. Luulisi että tällainen kämppä on helppo edelleen myydä parinvuoden päästä ja siirtää sitten tuo jäljellä oleva laina uudelle omistajalle. Mitä mieltä´olette tällaisesta, onko kokemusta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos saat pankista ja maksat yhiölainan pois, voit saada korkovähennystä verotuksessa, ehkä.
Kysele pankista!
pihi sniidari
Saaks pankista tällä hetkellä alle 0,6 marginaalin lainaa. Luulenpa että toi verovähennys katoaa kun joutuu ottaan sitten korkeammalla marginaalilla.
Pankista kuin pankista saa nykyään 0.7 marginaalilla asuntolainan. Eli ei juuri eroa.
Ei kovin edullinen tuo teidän yhtiölainanne. Omassa taloyhtiössä esim. marginaali 0,38 % ja laina-aika 30 vuotta (josta 2 ekaa ilman lyhennyksiä). Eli sen perusteella sanoisin, että maksa pois, ellet aio myydä muutaman vuoden sisään.
Verovähennyksen saa koko korosta, eikä pelkästä marginaalista.
Yksityishenkilöt ovat saaneet asuntolainoja nykyään jopa 0.5% marginaalilla, alle 1% marginaalilla se laina joka tapauksessa lähtee.
yhtiölaina 2.5%+0.6%=3.2%
oma laina2.5%+1.0%=3.5% -> miinus verovähennys = 2.485% (nettokorko)
Oma laina on siis halvempi, mutta useimmilla tulee ongelmaksi vakuuksien löytämin, jos koko asunnon hinta rahoitetaan lainalla.
Nähdäkseni pankit nykyisin laskevat yhtiölainan ja pankkilainan samaan läjään ja pitävät asunnon vakuusarvona 70 % sen velattomasta myyntihinnasta. Näin ollen yhtiölainan muuttaminen henkilökohtaiseksi pankkilainaksi ei muuta tilannetta vakuuksien osalta lainkaan.
En ota kantaa, kannattaako laina maksaa yhtiölainana vai ottaa se pankin kautta omiin nimiin. Sellainen pointti kyllä on, että jos tosiaan aiot sen kämpän myydä aika pian (eli et maksa sitä täysin velattomaksi ennen myyntiä) niin saattaisi olla kannattavaa pitää se yhtiölaina. Ostajan ei nimittäin tarvitse siitä osuudesta maksaa varainsiirtoveroa. Tää voi olla jollekin (ei ensiasunnon ostajalle) tärkeä täky.
Se, että käsittääkseni 70 % asuntosi hinnasta tulee olemaan sidottuna 12 kk euriboriin kuulostaa tässä tilanteessa jonkinlaiselta riskiltä. Ottamalla pankista lainaa voisit laittaa "koriin" jotain pidempää, ennakoitavampaa korkoa. Tiedosta riskit.
Urpolla on korissa 10 vuoden korot, jotka on takuuvarmasti 2 pinnaa korkeammat kuin 12 kk:n EURIBOR. Siinä sitä on ennakoitavuutta. Anna nyt se Kauppalehti takaisin isille.