APUA UUDELLE KANIENOMISTAJALLA!

pullaponi1

Otimme siis kaksi kania, jotka ovat 3 ja 5 vuotiaita. Kanit olivat olleet ennen perheessä, jossa niitä ei oltu käsitelty juuri ollenkaan ja ne olivat saaneet ravinnoksi heinää, vettä ja kaupan siemenseosta.Kanit ovat nyt arkoja ja haluaisin kesyttää niitä. Kynsienleikkuukin on ihan mahdotonta. Millä konstein saisin kanit luottamaan minuun? Haluaisin myös niille hyvän ja oikeanlaisen ruokavalion. Miten muuttaisin sitä? Olen jo antanut niille muun muassa omenaa ja ruohoakin ovat saaneet, kun ulkohäkissä ovat. Toisella kanilla on päälaella punainen, hilseilevä kohta. Mikä se on? Mitä tulisi tehdä? Olisikohan se hilsepunkki??Tartvitseeko kaneja muuten madottaa? Niitä ei ole koskaan madotettu, vaikka ovat oleet ulkona. Kiitos neuvoista jo etukäteen! (: Neuvot ovat nyt todella tarpeen!

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Kanille tärkeintä ravintoa on hyvä heinä ja vesi. Lisäksi kannattaa antaa hyvää pellettiä joku pari rkl päivässä (riippuen toki kanien koosta) ja alkaa tarjota erilaisia vihanneksia vähitellen :) Anna tarjolle vaikkei maistuisikaan, ehkä jossain vaiheessa kelpaa.

      Hilseilevää kohtaa kannattaa käydä näyttämässä eläinlääkärille, voi hyvin olla joku loinen. Kaneja kannattaa madottaa silloin tällöin, vaikka syksyisin kun ulkona ei enää kasva mitään. Osa madottaa vain jos on oireita.

      Kesytämisen kanssa kannattaa lähinnä viettää niiden kanssa mahdollisimman paljon aikaa, että saavat perusluottamuksen ihmisiin. Sylissä olemistakin kannattaa opetella, ottaa vähäksi ajaksi kiinni ja pidellä tassusta niinkuin kynsiä leikatessa eikä päästää irti vaikka se rimpuilisi, ettei se opi että tappelemalla pääsee pois. ainakin aluksi kannattaa kokeilla leikata kaverin kanssa niin että toinen pitää ja toinen leikkaa, mutta saksia ei välttämättä tarvitse edes kuvioihin heti vaan pelkkä piteleminenkin on hyvää treeniä. Kärsivällisyyttä ja aikaa vain, ja herkkuja jos jostain kovasti tykkäävät :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe