En oikein ymmärrä, että mitä karvakuono yrittää todistella eilisellä blogikirjoituksellaan. Kirjoitus käsittelee toista blogia, jossa kerrotaan muurahaisten sukupuun sekavuudesta, tai oikeastaan siitä, että DNA-sekvensseihin perutuva uusi tieto muutti Pachycondula-sukua melkoisesti. Tästä karvakuonomme tekee tutun johtopäätöksen.
"Tämä on vain yksi esimerkki fylogeneettisten evoluutiopuiden rakentamisen ongelmista. Eikä se ole mikään uusi juttu, että polveutumista kuvaavien evoluutiopuiden rakentaminen ei mene niinkuin strömsössä. Olisiko syytä jo uskoa, että ihmisen mielikuvitus on kehnonlainen tieteellisen tiedon tuottaja?"
On totta, että fylogeneettisia puita joudutaan rukkaamaan jonkin verran molekyyligenetiikan antamien uusien todisteiden takia, mutta eikö tämä kerro vain tieteen metodin toimivuudesta.
Pachycondyla-sukuun kuuluu wikipedian mukaan n. 200-300 lajia, mukaan luettuna fossiileja, joita on alettu luokitella jo 1700-luvun lopulta lähtien. Eikö olisi ollut aika epätodennäköistä, jos kaikki olisi saatu varmuudella luokiteltua oikein silmämääräisesti?
Pienten hyönteisten, joita voi heimossa olla kymmeniä tuhansia, ja suvuissakin satoja tai tuhansia eri lajeja luokittelu on mielestäni "hiukan" haastavampaa silmämääräisesti, kuin esim. nisäkkäiden luokittelu ja fylogeneettisten puiden rakentaminen, vaikka näissäkin on molekyylitodisteiden johdosta jouduttu joitain muutoksia tekemään.
Pääsääntöisesti kuitenkin molekyylitodisteet ovat vahvistaneeet silmämääräisesti tehtyjä luokitteluja, vaikka karvakuono ei tätä esiin tuokaan. Tämän takia en ymmärräkkään, miksi karvakuono pitää ihmisen "mielikuvitusta" niin huonona työkaluna, jos se kuitenkin pääsääntöisesti pitää paikkaansa DNA:n sekvensointien analyyseista saatujen todisteiden kanssa.
Karvakuonolle ja muille kreationisteille muuten tiedoksi, että pari kuukautta sitten ilmestyi laajin ja tarkin muurahaisten sukupuu, joka muun muassa kertoo muurahaisten eläneen jo 139 - 158 mijoonaa vuotta sitten ja se myös paljastaa minkäkaltaisista nykyisinkin elävistä muurahaisista loput ovat kehittyneet.
http://tieteenrakkikoira.blogspot.fi/2013/06/muurahaisten-sukupuu-nauratti.html
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/04/130422101252.htm
Karvakuono taisi tässä pilkassaan unohtaa, että muuan Carl von Linne kehitti nykyisen taksonomian perusteet, vaikka hänen lajittelujaan onkin jouduttu muokkaamaan nykyisen tiedon valossa.
Rakkikoiran kuono kaipaa taas pyyhintää
7
88
Vastaukset
"Olisiko syytä jo uskoa, että ihmisen mielikuvitus on kehnonlainen tieteellisen tiedon tuottaja?"
Mistähän Karvakuono luulee tieteellistä tietoa saatavan, ellei ihmisten erilaisilla kognitiivisillä kyvyillä? Jos Einstein ei olisi kyennyt kuvittelemaan ajan nopeuden voivan muuttua, hän ei olisi kyennyt luomaan suhteellisuusteoriaa."Mistähän Karvakuono luulee tieteellistä tietoa saatavan, ellei ihmisten erilaisilla kognitiivisillä kyvyillä?"
Nyt kyllä laitoit melko pahan kysymyksen. Osaisiko joku palstan kreationisteista vastata?
- tieteenharrastaja
Kuonolainenhan oli kolmea sanaa vaille oikeassa:
"Olisiko syytä jo uskoa, että *** ihmisen mielikuvitus on kehnonlainen tieteellisen tiedon tuottaja?"
** Raamattua kirjaimellisesti lukevan
Tiiviin tulpan sen kuono silti oikeastaan tarvitsisi. Ei tuota pyyhkijän hommaa kestä pitemmän päälle kukaan."Tiiviin tulpan sen kuono silti oikeastaan tarvitsisi. Ei tuota pyyhkijän hommaa kestä pitemmän päälle kukaan."
Totta, taisi olla ensimmäinen ja viimeinen kerta, kun pyyhin tuon otuksen kuonoa.
- Sepä Se
"En oikein ymmärrä, että mitä karvakuono yrittää todistella"
Eipä teille evokeille mitään voi "todistella" kun olette sydämessänne jo päättäneet, että ette epärehellisyyttänne ilmiselviä luomisen todisteita aio hyväksyä.
Sellaisia ovat epärehelliset ihmiset, ja helvetin lieskat heitä odottaa.. Muah muah muah.Enhän minä sinua panettele, poika kulta. Aivan itse, auttamatta ja etenkin pyytämättä olet tehnyt itsestäsi pellen, trollin tai kahelin. Valitse noista, sillä siinä kohden jopa sinä olet asiantuntija.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Enhän minä sinua panettele, poika kulta. Aivan itse, auttamatta ja etenkin pyytämättä olet tehnyt itsestäsi pellen, trollin tai kahelin. Valitse noista, sillä siinä kohden jopa sinä olet asiantuntija.
Jahas. SS poistatti nopsaan viestinsä johon vastasin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5224368Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183481Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842302Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762179Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861486- 1571373
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1021301Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641281- 651204
- 841134