Onko se niin hyvä koira kun täällä kehutaan? Itse pidän enemmän suomenpystykorvasta mutta perustelkaa miksi se on muka parempi. Kyseessä on Ruotsalais suomalainen rotu. Miten karjalankarhukoira onko se hyvä? Tai lapinkoira. Mikä oikeasti onkaan paras koirarotu?
Pohjanpystykorva
7
703
Vastaukset
- Yksinkertainen vast
Lööperiä puhuu pohjisomistajat kateellisina. Suomipystis on kansalliskoira, pohjis ei joten asia sillä perusteltu. Ei turhaa rotua kansalliskoiraksi oteta.
- Kuusen kansaliskoira
Hmm.. En tiedä pitääkö kehut paikkaansa, mutta kyllä näköjään osataan kehua tuollakin puolella! Lapsellinen perustelu, ihan vain ensimmäisen kommentin perusteela tekisi mieli sanoa että pohjis on paras, mutten ole ikinä omistanut niin enpä sano..
"Mikä oikeasti onkaan paras koirarotu? " - No, sehän on se oma rotu! :-)
Itse en edes harrasta näillä pikkupystäreillä metsästämistä, mutta ulkonäöllisesti ottaisin pohjiksen ;)
- pohojis
Pohjiksen luonne on leppoisampi. Suomen pystykorvat tuppaa olemaan ärhäkämpiä luonteeltaan.
nimimerkillä pohjiksen omistaja :) - T.t.v12
Tykkään kyllä kaikista koirista, ihan sama pystykorva vaiko ei. Minä haluaisin synttärilahjaksi oman koiran.En nimittäin jaksa pitää olemassa olevia koiria(meidän kahta muuta koiraa) Mietin pitkään ja päädyin pohjanpystykorvaan,se on pieni,ei vedä paljoo,helppo kouluttaa ja tykkää olla metsässä. Mutta mistä löytäisn sen pentuja?
- hae omasi ja ihastu
Punapippurin kennel!
- oravannahkat
Suomenpystykorvia on alettu jalostamaan säyseämmiksi ja sen huomaa. Vastikään ottamamme suomenpystis on railakkaasti erilainen verrattuna 10v sitten ottamaamme koiraan. Aiempi koira oli hieman ärhäkämpi, mutta nykyinen varsinainen tossu. Molemmat siis uroksia. Suomenpystykorvissa en nää mitään muuta moittimista kuin turhanpäiväinen räksytys. Ei osaa olla hiljaa vaikka kuinka komentaisi. Oravista lähtien löytyy haukkumista. Mukava epeli, vaikkei mikään järjenjättiläinen.
- Minä:))
No itsellä on pohjanpystykorva uros, ja todella mainio kaveri! Veti ennen ihan pirusti hihnassa lenkeillä, mutta nyt pienellä koulutuksella sai kävelemään nätisti vieressä. Ei hauku turhia, tai no eipä juuri milloinkaan kotona:) tykkää vedestä noutamisesta, joten nyt alan kouluttaa sorsan hakua jos vaikka syksyllä pääsis mukaan. Helppo kouluttaa ja kaikki tekeminen omistajan kanssa niin kyllä tykkää! Nyt aloin kouluttaa agilityn alkeita koiralle niin on muuta kivaa tekemistä kausien välissä. Voisin ottaa toisenkin rippilahjaksi kerta rodun itse saan päättää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585576Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1804544En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163992Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k503569- 513491
- 663285
- 113171
- 292736
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332350- 462307