Koira nettiin

Viko ystäväni ladata minun ja Liisu-koirani kuvan nettiin. Olen itse siinä kuvassa ja kuva on tuon ystäväni miesystävän ottama.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mikäli ystävälläsi on netti käytössään, niin voi ladata, muuten ei.

Lisävinkit antavat olettaa, että et kuitenkaan pidä ajatuksesta. Joten jatketaanpa hiukan.

Kuvan julkaiseminen on laillista, mikäli se on otettu julkisella paikalla, etkä sinä ole kuvan pääkohde vaan osa maisemaa, eikä sitä esitetä loukkavassa tarkoituksessa.

Jos sinä olet kuvan pääkohde koiran ohella, voit kieltää julkaisemisen yksityisyydensuojaasi vedoten.

Kuvan ottajalla on tekijänoikeus kuvaansa, joten myös hänen lupansa ratkaisee voiko kuvaa julkaista.

Kuvan voi kaikista näistä esteistä huolimatta julkaista, mikäli kuva on käsitelty siten ettei henkilöä voida tunnistaa. Eli musta neliö naamasi edessä tai pikselöity kasvojen osuus mahdollistaa kuvan julkaisemisen. Poikkeuksen tästä tekee tekijänoikeus, jota ei voi tällä keinoin kiertää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liisu.koira.nett kirjoitti:

Viko ystäväni ladata minun ja Liisu-koirani kuvan nettiin. Olen itse siinä kuvassa ja kuva on tuon ystäväni miesystävän ottama.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu