Eikö kansalaiset olekaan yhdenveroisia lain edessä??
Minusta hänellä on varaa maksaa sakot.
LIIKENNERIKKOMUS Prinsessa Madeleine on välttämässä sakot.
Prinsessa Madeleine sortui klassiseen liikennerikkomukseen neljä päivää ennen häitään.
Tuolloin poliisi sai liikennevalvonnan yhteydessä hänet kiinni bussikaistalla ajosta. Prinsessa ajoi katumaasturillaan bussikaistalla ohittaakseen jonon.
Hovin mukaan prinsessan autolla on erikoislupa ajaa bussikaistalla esimerkiksi valtiovierailun tai vastaavan tapauksen yhteydessä. Kun poliisi pysäytti prinsessan, hän esittikin erikoisluvan poliisille.
Poliisi ei ollut varma tapauksesta ja päästi Madeleinen jatkamaan. Myöhemmin poliisi kuitenkin kirjoitti prinsessalle sakot.
Nyt vaikuttaa siltä, ettei Madeleine joudu maksamaan 1000 kruunun eli vajaan 120 euron sakkoja.
- Asia on poistunut käsittelystä, Tukholman poliisin tiedottaja Kjell Lindgren sanoi.
Hovin tiedottaja Bertil Ternert sitä vastoin ei ole saanut tietoa, että prinsessa välttäisi sakot ilman poliisin nimenomaista osoitusta.
Myöskään kaupungin liikennepoliisin johtajan Hans Brandin mukaan asia ei välttämättä ole vielä kuitattu, koska säädökset ovat tulkinnanvaraisia.
Asiasta uutisoi Expressen.
IS
LIIKENNERIKKOMUS Prinsessa Madeleine on välttämässä sakot
!!!
1
166
Vastaukset
- vilken fräck
Kyllä tuo kertoo paljon etuoikeuksien väärinkäytöstä. Röyhkeää ja tyhmää käytöstä prinsessalta, mutta että vielä hovi tukee tällaistä. Ei ihme, että monarkia on epäsuosiossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.141983Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831514Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1461327Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt971298Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381178- 84918
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu45847Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13807Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138803Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas126790