Kyberhyökkäkset

Tietoverkon kautta tehtävät kyberhyökkäkset ovat lisääntyvä ja suuri ongelma jo nyt.Millään palstalla ei tällä aiheella ole palstaa vaan osin tietoverkoissa ja puolustusvoimissa asiasta puhutaan.Yksi oma palsta sopivan otsikon alle olisi paikallaan ja asiaa varmasti riittää.Aihe on todellinen valtioiden välillä ja myös eri yhtiöitä kohtaan. Siis kaikkialla.Kelpaako ehdotus?
9156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asiastahan puhutaan myös ydinvoimapalstalla

Äänestä
  • Myös maailman menoa palstalla on näkynyt.Puolustusvoimille tulee oma yksikkö tähän liittyen, mutta siviilikohteita on uhrina enemmän.

    Äänestä

Hei,
kiitos ehdotuksestasi.

Terveisin,
Piia
Suomi24

Äänestä
  • Toimeksi sitten vaan.

    Äänestä

Puolustusvoimille tulee oma yksikkö hoitamaan keber asioita. Myös poliisille on henkilöitä aiheen piirissä ja yksityisiä firmoja useita.On täälläkin paljon tyhjiä palstoja, joten jos tilapuute vaivaa niin niistä usea joutaa pois.

Äänestä

Nyt Suomeen perustetaan kyberturvallisuusvirasto ja tulee palvelemaan laajaa käyttökohdealuetta.Poistakaa esim, jokin turha julkkispalsta jotta saadaan tulevaisuuden lisäätyvä aihe omalle palstalleen.Sitä en tiedä tuleeko virasto armeijan vai poliisin alaisuuteen, mutta pääasia olisi saada oma palsta.

Äänestä
  • Se tulee Viestintävirastoon ja siten viestintäministerin alaisuuteen.Oma palsta tarvitaan tulevaisuudessa ehdottomasti.

    Äänestä

Nyt ulkoministeriö kohteena, joten ei mikään pieni aihe.

Äänestä

Virossa alkaa harjoitukset kyberhyökkäksiä vastaan.Mukana myös Suomi.Puolustusvoimat, tietoturva yhtiöt ym. Aiheesta pitkä juttu tv-uutisissa, mutta täällä ei palstaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pankit esimerkkinä kirjoitti:

Tietoverkon kautta tehtävät kyberhyökkäkset ovat lisääntyvä ja suuri ongelma jo nyt.Millään palstalla ei tällä aiheella ole palstaa vaan osin tietoverkoissa ja puolustusvoimissa asiasta puhutaan.Yksi oma palsta sopivan otsikon alle olisi paikallaan ja asiaa varmasti riittää.Aihe on todellinen valtioiden välillä ja myös eri yhtiöitä kohtaan. Siis kaikkialla.Kelpaako ehdotus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu