Urkittavanako nekin?
Onko Ubuntun palvelimet usassa
VitunNSA
10141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En ole varma asiasta mut veikkaisin että etelä-afrikassa. Voi olla toki Lontoossakin koska Canonicalin pääkonttori on siellä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Canonical
Toivon minäkin ettei ne ainakaan rapakon takana ole.
Ubuntu.com on Lontoossa. Mistäköhän tuo huuhailu Etelä-Afrikasta on peräisin, Windows-hihhuleilta?
Yhdistävät Mark Shuttleworthin synnyinmaan ubuntu.com:iin, vaikka niillä ei olekaan yhteyttä.
En ole windows-hihhuli vaan ihan linux-käyttäjä itsekin. Tuo miksi veikkasin etelä-afrikkaa johtuu tosiaan Mark Shuttleworthin synnyinmaasta.
syntyivätkö palvelimet siis yhtäaikaa samasta reiästä shutlevortin kanssa?
Mitä palvelimia tarkoitat? Ubuntun päivityspalvelimiet sijaitsevat ympäri maapalloa, esim suomessa on käsittääkseni kolme palvelinta joista voi käydä lataamassa päivitykset. Tämmöisen repositoryn voit itsekkin luoda ja josta sitten voi ladata päivitykset. Kätevää jos on enemmän kolme ubuntu konetta.
Entä pääpalvelin, missä maassa se mahtaa sijaita? Meinaan vaan että joskus olen huomannut Suomen peilipalvelimen olevan nurin niin on saatu päivityksiä pääpalvelimelta.
Englantiin näyttää traceroute vievän. Tuo palvelinten sijainti on aika helppo kunkin tietoa kaipaavan itse selvittää, saa vastauksenkin nopeammin kuin kyselemällä keskustelupalstoilla.
http://websiteipaddress.com/Site/us.archive.ubuntu.com
Todennäköisesti USA:ssa, Bostonissa.
Mmmm, googlen pagerank tälle sivustolle on 3 ...
archive.ubuntu.com on käytännössä sama osoite.
Mutta näitä voi vaihtaa vaikka johonkin eurooppalaiseen peilipalvelimeksi.
Ja googlen pagerank tälle osoitteelle on 4. Kuka tietää mitä tämä pagerank oikein tarkoittaa?