ohjaajan vaihtaminen

mantalii

Onko kellään kokemusta väitöskirjan ohjaajan vaihtamisesta? Minkälainen prosessi? MIstä syistä päädyitte vaihtamaan ohjaajaa? Itsellä voi olla edessä ohjaajan vaihtaminen, koska yhteistyö on vaikeaa, eikä ohjaaja edes tunnu ymmärtävän aihettani kovin syvällisesti..

6

3228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naboo grab

      Helpompaa kuin vaihtaa ohjaajaa (supervisor) on etsiä rinnalle apuohjaajia (advisor). Varsinainen ohjaaja on ns. tieteellinen ohjaaja, mutta voit pyytää jotakuta muuta esimerkiksi menetelmäohjaajaksi. Todellisuudessa tämä toinen voi panostaa paljon enemmän työhösi kuin varsinainen ohjaaja.

      Tieteellisen ohjaajankaan vaihtaminen ei ole mahdotonta, mutta harkitse tarkkaan mitä haluat tulevaisuudelta ja miten ohjaajan vaihtaminen vaikuttaa siihen. Ohjaajan vaihtamiapyyntö on kuitenkin osoitus epäluottamuksesta ja ohjaaja tai tiedeyhteisö eivät ota sitä kevyesti.

      Kirves voi kolahtaa myös omaan nilkkaan, sillä ohjaajan syyllistäminen on vihoviimeinen mitä kannattaa tehdä. Se kaatuu aina lopulta oppilaan niskaan, sillä pätevöitynyttä professoria arvostetaan aivan varmasti enemmän kuin märkäkorvaa ja huonosta ohjaajasta valittavaa jatko-oppilasta.

      Sinua aletaan helposti pitää vaikeana tapauksena ja ovet alkavat sulkeutua ympärilläsi. Huomaat, ettei apurahoja enää tipu, et saa suosituskirjeitä työpaikkoihin tai ne ovat negatiivisia, ja yliopiston sisäisessä sekä monesti myös Suomen muihin yliopistoihin esimerkiksi assistentuuria tai muuta virkaa hakiessa et ole short-listauksessa.

      Helpointa on yrittää pitää hyvät välit ohjaajaan ja hakea rinnalle apuohjaaja, joka voisi olla kiinnostunut esimerkiksi julkaisemaan yhteisartikkeleita tutkimuksestasi. Kiität vain virallista ohjaajaa muodollisesti aina kun tarpeellista ja teet mahdollisimman paljon itse sekä yhdessä apuohjaajan kanssa. Anna tieteelliselle ohjaajalle pala kunniaa ja pidä hyvät välit, niin tulee vähemmän vaikeuksia.

      Kannattaa myös pysähtyä hetkeksi miettimään, josko kuitenkin myös sinussa voisi olla vikaa. Monilla opiskelijoilla on turhan suuret luulot itsestään ja ohjaajan neuvoja pidetään hölmöinä ja epäasiallisina. Todellisuudessa kokenut proffa näkee, että kyseessä on opiskelijan asenneongelma ja varsinainen työ mättää tieteellisestä näkökulmasta --- opiskelija ei vain itse ymmärrä tai tahdo uskoa sitä.

    • nella

      Onko myös graduohjaajan vaihtaminen yhtä dramaattinen ja epäsuositeltava toimenpide varsinkin, jos haluaisi jatkaa yliopistolla, luultavasti?

    • Dekaani

      Ylläolevat kommentit ovat mielestäni Brezhnev ajalta. Kyllä väikkärin ohjaajaa on mahdollista vaihtaa tai nimetä kolmas ohjaaja. Vaihtoa tukevat sekä yliopisto ja tohtorikoulutusohjelman vetäjä, koska väikkärin tekijässä on rahaa kiinni. Samon väikkärintekijän oma intressi on saada mahdollisimman laadukasta ohjausta. Toinen asia on sitten ohjaajalle ja ylipistomaailmalle vieras pelottelu, uhkailu tai kiristäminen vaikkapa siintä, että jos vaihdat niin saat kärsiä. Yleensä terve yliopistomaailma poistaa tälläiset työpaikkakiusaajat yhteisöstään muutenkin, koska estävät yhteisön kehittymisen.

    • tuotapikaatothori

      Voi vaihtaa, itsellänikin oli aiemmin ohjaajana varsinainen repesorsa. Otin ja vaihdoin pikemminkin tuollaiseen väiskivemmelsääri-tyyppiin, jolta saa paljon paremmin porkkanaa.

    • Korkeakoulutettu

      Varsinainen ohjaaja voi pitää sivuohjaajan hankkimisen uhkana, ellei aloite tule pääohjaajalta itseltään. Joka tapauksessa pääohjaajan tulee hyväksyä sivuohjaaja(t). Itselläni kävi niin, että pääohjaaja, joka tosin itse tarjosi minulle sivuohjaajamahdollisuutta ja juuri tiettyä henkilöä, heittäytyi hankalaksi ja yritti jarrutella työtäni, kun sivuohjaajan toimesta sain paljon aikaiseksi. Pääohjaaja antoi esimerkiksi ohjeista, jotka olivat täysin ristiriidassa sivuohjaajan kanssa ja valitteli kun ei pysy kärryillä. Ei tietenkään pysynyt, kun tapasimme 1-2 kertaa vuodessa. Pääohjaaja jopa suositteli minua "pysähtymään" työssäni, etten "tee ratkaisevia virheitä". Se, että rahoituskauteni oli rajallinen, ei näköjään merkinnyt mitään. Välit tulehtuivat niin pahasti, että vaihtaminen oli ainoa vaihtoehto. Uuden pääohjaajan ja vanhan sivuohjaajan kanssa sain työn valmiiksi vuodessa vaihtamisesta. Muuten tekisin varmaan työtä vieläkin. Tohtoroiduin 5 vuotta sitten. Väitöskirjasta tuli varsin hyvä, mutta eihän minulle tutkijanura auennut. Toki tiedän, että riitautuminen vaikutusvaltaiseen ensimmäisen pääohjaajani kanssa ei ainakaan parantanut mahdollisuuksiani. Mutta arvostan mielenrauhaa ja valmista tutkintoani. Ja sitä että toimin kuten katsoin parhaaksi.

    • Anonyymi

      Entä pitääkö maski riisua tapaamiskerralla, jotta sivuohjaaja voidaan tunnistaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      38
      11709
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4649
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2817
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      144
      2584
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      107
      1643
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1041
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      832
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      830
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      60
      728
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      718
    Aihe