Olen kiinnostunut neitokakaduista ja undulaateista

lokakuussa 14 vtyttö

Hei!

Olen todella paljon kiinnostunut neitokakaduista, undulaateista ja muistakin lemmikkilinnuista.

Tiedän kaiken niiden hoitamisesta, mm. että joka päivä pitää vaihtaa vesi ja tuoreruoka, häkki siivota pari kertaa viikossa ( nyrkkisääntönä on, että yhden linnun häkki pitäisi pestä vähintään kaksi kertaa kahdessa viikossa ). Yhden linnun häkin ehdoton minimiraja on 0,75 m2, mutta koska lintua ei kannata eikä saakkaa pitää yksin, niin jokaista lintua kohden tulee kokoon lisää 0, 4 m2. Lintua ei voi ottaa hetken mielijohteesta, sillä ne elävät hyvällä hoidolla jopa yli 30 vuotiaaksi, yleensä kuitenkin 15 - 25 vuotiaiksi. Undulaateilla on kuitenkin jalostuksen vuoksi ilmennyt kaikenlaisia kasvaimia ym. joten nykyään niiden eliniänodote on 5 - 10 vuotta, mutta kyllä ne voi kauempaakin elellä. '

Ruokinnasta tiedän, että linnuille lähes välttämätön on mineraali - kalkkikivi , hirssin tähkät, sekä tietenkin kaikenlaiset hedelmät. Lintujen ruoan avainsana on monipuolisuus. Linnuille vaarallisia/hengenvaarallisia ruoka-aineita ovat suklaa, runsas suola, tupakka ja avokado.

Linnun voi viedä ulos joko valjaissa tai häkissä ( tällöin pitää varmistaa että häkin luukut ovat kiinni etteivät kolhi lintua ), mutta avainsanana on se, että jos itse tarkenet ulkona t - paidalla, on linnullakin lämmin ulkona. Kuitenkin, pitkään ulkona asustanut lintu karaistuu ja saattaa tareta ulkona jopa 10 asteen lämpötilassa.

Linnun pitää päästä kylpemään pari kertaa viikossa, sen voi tehdä joko sumutepullolla tai laittaa linnun häkkiin kylpyaltaan jossa se saa itse kylpeä. Linnun voi kuivata hiustenkuivaajalla mutta sisällä sen saa myös antaa kuivatella itse. Pitää kuitenkin muistaa, ettei neitokakadu osaa uida senttiäkään, joten kylpyaltaan pohjalle tulee vettä maksimissaan kaksi senttiä.

Linnut erittävät paljon puuteripölyä ja täten häkin ympärys tulee pestä päivittäin ja tästä syystä lintu ei sovi allergikoille oikein hyvin. Sulkasadon aikaan lintu pölyttää tosi paljon ja sitä pitää sumuttaa, jottei höyhenet huonone.

Linnun pitää päästä joka päivä lentämään joko ulkona valjaissa tai sisällä vapaana ja olla muutenkin vapaana useita tunteja päivässä. Kuitenkin ikkunat ja muut vaaralliset jutut peitetään ja ovet ja ikkunat kiinni.

Tiedän myös koiraan ja naaran erot, kaikki neitokakadu ja undulaatti - lajit ja väritykset ja muut tärkeät. Myös muut jutut tiedän.

Tiedän kaiken pesimisestä, munimisesta, munien hautomisesta, poikasten kuoriutumisesta, värin erottamisesta, kasvamisesta ja myös sen, milloin lintu on aikuinen. tiedän myös, että esim. kaneli - valkokasvo - helmiäispoikanen näyttää alussa naaraalta mutta saa koirasvärityksensä ensimmäisen sulkasadon aikaan.

Olen siis kypsä linnun hankkimiseen, sillä osaan turvata sen koko elämän, olla sen omistaja koko elämän, kiinnostunut siitä koko elämän ja sen paras hoitaja koko elämän. Olen miettinyt hyvin tarkasti, lukenut 57 eri papukaijan hoito- sivua, vastaillut

Olen myös valinnut itselleni sopivan linnun
niiden esittämiin kysymyksiin.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lokakuussa 14vtyttö

      Ja lintua ei koskaan tule hankkia vain temppujen takia tai hylätä, koska se ei oppinutkan puhumaan.

      Neitokakaduista sopivin minulle olisi harlekiini ja undulaateista normi.

    • Lintunen.

      Kuulostaa todella, todella hyvältä! Olet selvästi perehtynyt. Pieni korjaus: minimi häkkikoko kasvaa jokaista neitokakadua kohti 0,1 neliömetriä, jokaista undulaattia kohden 0,04 neliömetriä. Tietenkin, kuten sanoit, nämä ovat vain ehdottomat minimit, ja mitä suurempi häkki, sen parempi! Ota huomioon myös häkkien pinnaväli. Se ei saa olla liian iso. Parasta on tehdä häkki siis itse, sillä usein tehdastekoisissa, suurissa häkeissä, on liian iso pinnaväli.
      Neitokakaduja tulee olla vähintään 2, unduja vähintään 4.
      Et voi kuitenkaan sanoa, että "tiedät kaiken kaikesta". AINA, aina voi oppia uutta. Aina tulee päivittää tietojaan. Etkä varmasti tiedä kaikesta kaikkea, koska sinulla ei ole käytännön kokemusta. Edes parhaimmat kasvattajat eivät tiedä aivan kaikkea. MUTTA, olet erittäin hyvässä alussa! Tuollaisella tietopohjalla, ja oikealla, paneutuneella asenteella, en näe mitään ongelmaa linnun hankinnassa.
      Mitkä kaikki 57 sivua olet lukenut? Linkitä, olisi erittäin mielenkiintoista silmäillä ne läpi. Monet sivustot sisältävät vääristynyttä tietoa linnunhoidosta, mutta olet selvästi saanut napattua ne olennaisimmat tiedot.
      Valjaista puhuit jotenkin itsestäänselvään sävyyn. Ota huomioon, että lintua ei saa koskaan pakottaa valjaisiin. Ja undulaatille ei suositella valjaita ollenkaan, sillä niin kevyitä valjaita ei ole, ellei saa itse väkerrettyä. Valjasopettelu voi viedä vuosia, ja valjaat ovat silti luonnoton osa lintua. Kärsivällisyydellä tätä voi työstää, mutta kaikki linnut eivät valjaisiin opi, ja näin on parempi turvautua matkojen ja ulkoilujen aikana matka/kuljetushäkkiin. Tietenkin jos on esim. omakotitalotilaa, ulkoaviaariokaan ei ole poissuljettu mahdollisuus.

      Pati asiaa, joista et maininnut (ja joista saatat tietää, mutta valaistan kuitenkin): ilmanpuhdstin, ja lintulamppu. Ovatko nämä tuttuja?

      • Lintunen.

        Ja pari lisäystä vielä:

        "Tiedän myös koiraan ja naaran erot, kaikki neitokakadu ja undulaatti - lajit ja väritykset ja muut tärkeät."
        -On hyvä tietää koiraan ja naaraan eroja. Aina tunnistaminen ei kuitenkaan ole helppoa, mutta usein kasvattaja tekee dna-testin, josta tulee varma tulos poikasen sukupuolesta. Neitokakaduista ja undulaateista ei ole olemassa eri "lajeja", vaan värimuotoja.

        "Linnun pitää päästä kylpemään pari kertaa viikossa"
        -Lintua voi huoletta suihkutella sumutepullolla ihan joka päivä. :)

        Mistä ajattelit hankkia lintusi?


      • Lintunen.
        Lintunen. kirjoitti:

        Ja pari lisäystä vielä:

        "Tiedän myös koiraan ja naaran erot, kaikki neitokakadu ja undulaatti - lajit ja väritykset ja muut tärkeät."
        -On hyvä tietää koiraan ja naaraan eroja. Aina tunnistaminen ei kuitenkaan ole helppoa, mutta usein kasvattaja tekee dna-testin, josta tulee varma tulos poikasen sukupuolesta. Neitokakaduista ja undulaateista ei ole olemassa eri "lajeja", vaan värimuotoja.

        "Linnun pitää päästä kylpemään pari kertaa viikossa"
        -Lintua voi huoletta suihkutella sumutepullolla ihan joka päivä. :)

        Mistä ajattelit hankkia lintusi?

        Mutta tosiaan, nostan hattua, että olet jo noin perehtynyt asiaan ennen lintujen hankkimista. :) Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki! ;) On äärimäisen tärkeää tietää mahdollisimman paljon linnuista (tai mista tahansa lemmikistä) jos on sellaista hankkimassa. Näin vältytään varmasti monilta amatöörivirheiltä ja kiertolinnuilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10276
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      67
      4813
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      157
      4243
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      227
      4204
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4173
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      78
      3355
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      4
      3052
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2859
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2745
    Aihe