Katselin tällaisen videon, joka esittelee historiallisia rakennustyylejä Yhdysvalloissa: https://www.youtube.com/watch?v=11dVuvrwqBY. Voisiko suomalaisista omakotitaloista tehdä vastaavan esityksen? Jotenkin tuntuu, että siihen saisi nähdä huomattavasti enemmän vaivaa, koska mitä historiallisia tyylejä meillä edes on? Jotain rakennusperinnettä varmasti löytyy, mutta aikamoista esteettistä jauhomakkaraa on ollut suomalainen rakentaminen jo monta vuosikymmentä.
Suomessa ei kiinnitetä huomiota talojen ulkonäköön, vaan aina vain käytännön seikkoihin? Ei se voi selittyä pelkästään suomalaisella säällä tai kustannuksilla, koska ovathan nuokin amerikkalaiset perinnetalot huippukäytännöllisiä ja monet nimenomaan halvoiksi suunniteltuja. Onko meillä vaan niin tylsä kulttuuri, ettei mikään inspiroi rakentamaan esteettisesti näyttävää?
Kun ajelee autolla eri puolella Suomea ja katselee uusia taloja, niin todella samannäköisiä ovat järjestään. Pientä vaihtelua on luonnollisesti, mutta perustyylinä näyttää olevan se maatanuolevan matala, autotallin ja navetan välimuotoa muistuttava kenkälaatikko. En sano, etteikö sekin voisi olla hyvin suunniteltuna ihan tyylikäs, mutta miksi se on niiiin hallitsevana?
Onko Suomessa elävää rakennusperinnettä?
rakennushistoriaa
1
119
Vastaukset
- Tyylitön turisti
Savupirtti, punamultatalo, keltamultatalo, nikkarityyli, jugend, klassisismi, funkis, 1,5-kerroksinen, 40-l., 50-l., tasakatto, valkotiiliespanjalaisviritykset, jyrkkäkattoalppitaloviritelmät, jap.vaikutteisetlaatikkotalot, uusvanhat puutalot, joita pykätty nyt viim. 20v.
Amerikan tyylejä tulisi verrata Euroopan tyyleihin, silloin oltaisi samassa mittakaavassa ja tyylien sekamelskassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062429
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411597Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1381251Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2871043Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56992Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303975Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20932- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19794Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763